Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekord w Planetarium

UM Torunia
Znakomity rok ma za sobą toruńskie Planetarium. Po raz kolejny pobity został rekord frekwencji. Seanse pod kopułą obejrzało 216.776 osób. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o ponad 8 tysięcy.

Znakomity rok ma za sobą toruńskie Planetarium. Po raz kolejny pobity został rekord frekwencji. Seanse pod kopułą obejrzało 216.776 osób. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o ponad 8 tysięcy.

Wynik jest tym bardziej zdumiewający, że w minionym, 2014 roku Planetarium było czynne dla odwiedzających tylko przez 11 miesięcy. W styczniu ubiegłego roku trwała bowiem najdłuższa w dotychczasowej historii instytucji przerwa w działalności związana ze zmianą wystroju wnętrz, wymianą foteli dla widzów i zmianą techniki projekcji seansów.

Jak pokazała frekwencja, nowoczesna, multimedialna projekcja animacji pokrywająca całą kopułę Planetarium była tym, na co czekali widzowie. Pokazem, który jako pierwszy powstał w całości w technologii fulldome, był familijny „Mój kumpel Niko” (premiera 8 lutego 2014 r.). Stał się on prawdziwym hitem w repertuarze, bo w ciągu minionego roku obejrzało go blisko 41 tysięcy widzów z całego kraju.

Podczas seansu wraz z młodym Mikołajem Kopernikiem nie tylko biegamy po ulicach dawnego Torunia, ale patrzymy w rozgwieżdżone niebo, podziwiając gwiazdozbiory, Księżyc w pełni czy też odkrywamy tajemnicę zaćmienia Słońca, jakie miało miejsce w przeddzień wyjazdu Kopernika na studia, w maju 1491 roku. Zabawny, momentami wzruszający, ale i trochę „patriotyczno-toruński” seans przyciągał do Planetarium nie tylko rodziny z dziećmi. Okazało się, że i wśród dorosłych są chętni na tę – bądź co bądź – animowaną historię.

Niesłabnącą popularnością wśród gości, szczególnie grup szkolnych, cieszyły się obie wystawy interaktywne – Orbitarium i Geodium. Z ich oferty skorzystało w 2014 roku łącznie 74 tysiące osób.

W roku 2015 Planetarium będzie kontynuować dotychczasowe działania – na bieżąco komentować aktualne zjawiska astronomiczne, współpracować ze szkołami, przygotować ciekawy pokaz na kwietniowy Festiwal Nauki i Sztuki. Rozpoczęło także prace nad nowymi seansami. Tym razem będą to propozycje popularnonaukowe. W ofercie pojawią się w drugiej połowie roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto