Relacje z teściami – jakich problemów możemy się spodziewać?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Twoje relacje z teściami pozostawiają wiele do życzenia? Sprawdź, jak można to zmienić.

Wchodząc w nowy związek, musimy liczyć się z tym, że poza pielęgnowaniem relacji między partnerami, w grę wchodzi także budowanie więzi z jego rodziną, przede wszystkim rodzicami. Często relacje z teściami zazwyczaj nie układają się tak, jak byśmy chcieli. O tym, dlaczego tak się dzieje i czy ten kontakt można w jakiś sposób naprawić opowie psycholog i psychoterapeuta mgr Magdalena Golicz.

Dlaczego relacje z rodzicami partnera nie zawsze układają się poprawnie?

Mgr Magdalena Golicz: Wiążąc swoje życie z partnerem, tak naprawdę wiąże się je nie tylko z nim, ale także z całą „historią i doświadczeniem”, które stanowią o tym, że jest wyjątkowy. Inaczej mówiąc – całkowite odcięcie od rodziny nie jest możliwe, ponieważ partner został przez nią – zarówno biologicznie, jak i kulturowo oraz obyczajowo – ukształtowany. Spotykamy go w jakimś momencie jego życia i od tej pory (choć rodzina pochodzenia schodzi na drugi plan na rzecz rodziny, którą teraz tworzymy) to jednak doświadczenia, wartości i obciążenia z niej wyniesione stanowią zasób i balast jednocześnie. Pamiętajmy o tym, że partner (tak jak i my) jest związany miłością ze swoją rodziną i lojalnością. Pamiętajmy także, że są to dla niego ważni ludzie i ważne relacje. Mężczyzna, wchodząc w nową rolę, np. małżonka, nie przestaje być synem, bratem czy wnukiem. Dwoje wiążących się ludzi musi wypracować system wartości swojej nowej rodziny, który będzie stanowił nową jakość, powstanie jednak na gruncie wartości wyniesionych z dotychczasowego życia. Naturalną tendencją będzie próba „narzucenia” partnerowi tego, co do tej pory dobrze działało w rodzinie pochodzenia. Tendencja ta pojawia się z obydwu stron, konieczny jest zatem rodzaj kompromisu.

Co należy zrobić, aby przyjąć partnera takim, jakim jest oraz wypracować satysfakcjonujące lub przynajmniej działające relacje z jego bliskimi?

Mgr Magdalena Golicz: Przede wszystkim konieczna jest jasna i szczera komunikacja. Mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach z perspektywy „ja” (czyli swoich uczuć i emocji zamiast pretensji czy uogólnień dotyczących zachowania lub cech partnera). Pytanie partnera o jego uczucia i oczekiwania czy potrzeby. Wspólne wypracowywanie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obojga. Oznacza to, że mówienie – nawet jeśli nie jest to łatwe – może prowadzić do konfrontacji, która przynosi więcej zysków niż strat. „Zamiatanie pod dywan”, przemilczanie, wycofywanie się ze swoich potrzeb może prowadzić do chronicznej frustracji, poczucia niższości, a tym samym obwiniania partnera i spadku satysfakcji z relacji. Partner, nie wiedząc, co nas boli, nie może podjąć działań prowadzących do zmiany.

Jak zatem komunikować się z teściami?

Mgr Magdalena Golicz: Podobnie w dialogu z teściami – warto mówić jasno i szczerze, formułując myśli z perspektywy „ja” i konkretnie mówiąc o naszych oczekiwaniach czy rozwiązaniach. Oczywiście, istotne jest też zaakceptowanie odmienności rodziców partnera, także w kontekście ich poglądów na życie czy wartości. Asertywność i stawianie granic w sytuacjach, w których mamy poczucie, że zostały przekroczone, także pomaga budować stabilną relację opartą na szacunku. Aby jednak komunikacja była skuteczna, to oprócz jasności i unikania tzw. podwójnych komunikatów (czyli zawartych dwóch sprzecznych informacji w jednym przekazie), powinna się ona odbywać w atmosferze zaangażowania i troski. Przynosi to znacznie więcej korzyści niż oskarżenia czy pretensje. Zamiast mówienia: „bo ty mamo zawsze...”, „bo wy jesteście...”, warto skupić się na takich komunikatach, jak: „kiedy (...), czuję się (...), więc chciałbym prosić, żebyście (...)”, „czy mogłabyś zamiast (…) zrobić (...)?”, itp. Dla rodziców naszego partnera to także w jakiś sposób trudna sytuacja – dziecko opuszcza rodzinny system. Zakłada własną rodzinę, która od teraz staje się dla niego priorytetem. O ile jest to naturalne, to emocjonalnie jest to często duże przeżycie dla rodziców, wymagające nieraz przewartościowania i odnalezienia się w nowej sytuacji. Warto pamiętać, że na to także potrzeba czasu i cierpliwości.

Co zrobić, gdy relacje z teściami mimo naszych starań odbiegają od idealnych?

Mgr Magdalena Golicz: Niejednokrotnie potknięcia nie zawsze wynikają ze złośliwości czy intencjonalnej chęci zaszkodzenia, a raczej z uczenia się nowej relacji, stresu, zmagania się ze zmianą. Tu znowu bezcenna okazuje się jasna, otwarta komunikacja, która pomaga wyjaśnić wszelkie niedomówienia i zamyka drogę domysłom, często prowadzącym na manowce. Dobrze jest także pamiętać, że rodzice partnera najczęściej kierują się miłością do niego i mają na uwadze jego dobro, nawet jeśli ich działania – w naszych oczach – do tego nie prowadzą. W sytuacjach wyjątkowo trudnych, gdy konflikty nie pozwalają na dalszą komunikację lub brakuje granic w rodzinie, warto zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty pracującego z rodzinami bądź do psychoterapeuty małżeńskiego. Diagnozując i interpretując sytuację rodzinną, pomoże przedsięwziąć kroki zmierzające do zmiany i poprawy relacji rodzinnych z jednoczesnym poszanowaniem potrzeb wszystkich członków systemu.

Teskt: Weronika Misiuk

Wsparcie redakcyjne od:

Rząd obiecuje wspomóc psychiatrię dziecięcą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie