Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont ulicy Ordona. Rozpoczyna się wyczekiwana przebudowa na Odolanach. Zniknie uciążliwy hałas powodowany przez ciężarówki?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wideo
od 16 lat
Rozpoczyna się długo wyczekiwana przebudowa ulicy Ordona na Woli. Ulica otrzyma nową nawierzchnię, uporządkowane zostanie na niej parkowanie, powstaną pasy rowerowe i przybędzie zieleni. Remont potrwa do końca czerwca przyszłego roku i obejmie odcinek między ulicą Stańczyka a budynkiem o numerze 5B. Szczegóły poniżej.

W poniedziałek, 24 lipca, na Odolanach odbyła się konferencja prasowa, podczas której miasto zapowiedziało remont ulicy Ordona.

Poza remontem ulicy Ordona trwa przebudowa ulicy Jana Kazimierza. Więc tak naprawdę można powiedzieć, że przebudowujemy i remontujemy kręgosłup komunikacyjny osiedla Odolany. Osiedla, które bardzo dynamicznie się rozwija i którego rozwój planowany jest jeszcze na kilkanaście kolejnych lat - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Historyczny bruk zostanie przykryty asfaltem

Dzięki zaplanowanym zmianom ulice Odolan mają zostać przekształcone w "ciągi lokalne, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort, a także więcej zieleni i mniej hałasu". Redukcja hałasu jest tu kluczową sprawą, bowiem właśnie na to najczęściej skarżą się mieszkańcy, o czym informowaliśmy wielokrotnie m.in. W TYM ARTYKULE. Jak donoszą, czasami nie słyszą siebie wzajemnie w mieszkaniu, nie mogą rozmawiać przez telefon czy oglądać telewizji, bo słychać tylko ogromny hałas z ulicy. Ulicy, która jak podkreślają wielokrotnie, nie jest przystosowana do ruchu ciężarówek, a po której porusza się nawet ok. 2 tysięcy ciężarówek na dobę.

Historyczny, ale w wielu miejscach już zniszczony bruk na ul. Ordona jest wpisany do ewidencji zabytków. Obecność bruku jest o tyle kłopotliwa, że oprócz samochodów osobowych, poruszają się po nim pojazdy ciężarowe. Generuje to ogromny hałas, na który wielokrotnie skarżyli się mieszkańcy. Założenia przewidują, że ul. Ordona zostanie przebudowana na brukowanym odcinku między ul. Stańczyka a budynkiem o numerze 5B - przekazał stołeczny urząd.

Zabytkowy bruk, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem, zostanie zabezpieczony i przykryty asfaltem. Dzięki temu kierowcy będą poruszać się po równej i cichej nawierzchni. Zabytkowa nawierzchnia będzie widoczna na pasach postojowych - wcześniej zostanie jednak naprawiona.

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Ordona
Rozpoczyna się przebudowa ulicy OrdonaUM Warszawa

Ma być zielono

Zgodnie z planami na szerokim pasie dzielącym obie jezdnie, a także wzdłuż jezdni i chodników, pojawi się nowa zieleń. Oprócz tysięcy krzewów i bylin zasadzone zostaną również drzewa. W sumie pojawi się ich 40 - klonów pospolitych, kasztanowców czerwonych oraz lip drobnolistnych. Łącznie na przebudowywanym odcinku będą więc 64 drzewa - 40 nowych i 24 już istniejące.

Obecnie na ul. Ordona dominuje beton i kamień. Gdzieniegdzie można znaleźć też trawniki. Dzięki inwestycji będzie tu przyjemnie, cicho i bardzo zielono - zaznaczyła Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska w Radzie Warszawy.

Ulica Ordona po przebudowie - wizualizacja
Ulica Ordona po przebudowie - wizualizacjaUM Warszawa

Uporządkowane parkowanie, usprawnienia dla pieszych i rowerzystów

W ramach prac planowane jest również uporządkowanie parkowania - kierowcy będą mieli do dyspozycji zatoki postojowe, których nawierzchnia zostanie wykonana z zabytkowego bruku. Dzięki likwidacji części rzadko wykorzystywanych tzw. zawrotek, uda się wyznaczyć więcej legalnych miejsc.

Na usprawnienia będą mogli liczyć również piesi i rowerzyści. Popękane i zniszczone płyty chodnikowe zostaną wymienione na nowe. Pojawią się pasy rowerowe w obu kierunkach - będą one przedłużeniem już istniejących dróg (na północnym odcinku ulicy).

Znikną stare betonowe latarnie, a drogę będą oświetlać nowe lampy wyposażone w energooszczędne i wydajne LED-owe oprawy SAVA.

"Kluczowy jest plan miejscowy"

Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że remont ulicy Ordona nie rozwiąże wszystkich problemów mieszkańców Odolan i ocenił, że najważniejszy jest plan miejscowy. Podkreślił, że liczy na to, że instytucje kolejowe wreszcie go zaakceptują.

Trzeba mówić o tym, że przemysł, który bardzo doskwiera mieszkańcom nowych osiedli na Odolanach, musi planowo zmieniać swoje miejsce lokacji - podkreślił.

Odolany to obszar, który przechodzi jedne z najbardziej dynamicznych zmian w całej Warszawie. Przez wiele lat dominowały tu zakłady przemysłowe, z których część nadal funkcjonuje. Docelowo jednak teren ten ma być przeznaczony wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową - w ostatnich latach wybudowane zostały tu osiedla, które zamieszkuje już kilka tysięcy osób.

Prace na ul. Ordona potrwają do wiosny przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto