Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica Powstania w pigułce i chlebaku

boa
boa
Mapy, program uroczystości i wpinki Polski Walczącej. Od 20 lipca w hotelu Novotel każdy może zasięgnąć informacji o obchodach 65. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Główne Centrum Informacyjne mieści się na parterze hotelu Novotel (dawny hotel Forum), w sali Promenada. Będzie czynne do 5 sierpnia w godz. 10:00-18:00. – Nasi wolontariusze podpowiedzą, gdzie i kiedy odbywają się uroczystości oraz jak dojechać na miejsce. Przygotowaliśmy też mapki i program rocznicowych imprez. Dla wszystkich mamy także wpinki Polski Walczącej. Gorąco zachęcamy do ich noszenia – opowiada Agnieszka Pawelec z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Chlebak i miętówki

W poniedziałek w Centrum pojawiło się wielu kombatantów. Dopytywali o sierpniowe uroczystości i odbierali przygotowane specjalnie dla nich zestawy upominków. – Dostałem bardzo ładny, zielony chlebak. W środku jest program obchodów, pamiątkowy ołówek, specjalny identyfikator i miętówki. Chyba chcą mnie utuczyć – żartował w rozmowie z MM Warszawa Stefan Pastewka.

Podkreślał, że pamięć o Powstaniu Warszawskim z roku na rok coraz mocniej łączy Polaków. – Przyznaję, że udział w uroczystościach jest dla nas, ludzi starszych, bardzo męczący. Od kilku lat się zarzekam, że więcej nie będę już w tym uczestniczyć. Ale przychodzi ten 1 sierpnia i mimo wszystko biorę sztandar na plecy – mówił Pastewka.

W mieście działają jeszcze cztery punkty informacyjne:

  • Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina (27 lipca-3 sierpnia, 9:00-18:00)

  • Dworzec Centralny (27 lipca-3 sierpnia, 9:00-18:00)

  • Pomnik Powstania Warszawskiego (31 lipca, 15:00-21:00)

  • Cmentarz Powązkowski (1 sierpnia, 9:00-20:00)

Dość wieców na cmentarzu

W cieniu przygotowań do rocznicy toczy się spór o to, czy politycy powinni uczestniczyć w głównych obchodach na Powązkach. Władze Warszawy zaproponowały, by w tym roku obyło się bez VIP-ów i ochronnych barierek. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła niedawno: – Ta inicjatywa wyszła od samych powstańców, którzy chcieli, by pod pomnikiem Gloria Victis złożono jeden wspólny wieniec od narodu.

Wszystko wskazuje jednak na to, że na cmentarzu zostanie wydzielony specjalny sektor dla VIP-ów. Powód? Wieniec zamierza złożyć m.in. prezydent Lech Kaczyński. BOR nie ma więc wyjścia: musi odpowiednio zabezpieczyć teren. A to oznacza, że kombatanci będą mieli problem z dotarciem do grobów swoich bliskich.

Harcerze zamiast barierek?

- Musimy tak zorganizować uroczystość na Powązkach, aby każdy mógł w nich wziąć udział: i powstańcy, i warszawiacy i politycy. Ale dla mnie ustawienie barierek to lenistwo. Moim zdaniem harcerze albo strażnicy miejscy mogliby stworzyć na pięć minut szpaler – ocenia Jan Płdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i poseł PiS.

Co roku, w godzinę „W” tysiące osób przychodzą pod pomnik Gloria Victis na Powązkach oddać hołd powstańcom. Jednak w 2008 r. uroczystość zamieniła się w wiec. Część zgromadzonych witała gromkimi brawami m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza, zaś wygwizdała prof. Władysława Bartoszewskiego, który walczył w Powstaniu Warszawskim.


**
Czytaj także:

Obchody 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Hardkor 44 - o Powstaniu językiem popkultury
Hardkor, graffiti, komiksy. Tak czcimy powstanie '44
Hardkor 44: Powstanie Warszawskie w konwencji science-fiction**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto