Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Warszawie: jak przetrwać w miejskiej dżungli?

Redakcja
Kurierzy rowerowi
Kurierzy rowerowi Kamil Fejfer
Codziennie pokonują dziesiątki kilometrów. Miesięcznie robią grubo ponad tysiąc. Jak wygląda praca kuriera rowerowego w Warszawie?

- Wszystko zaczęło się kilka lat temu. Kolega zaraził mnie pasją do dłuższych wycieczek rowerowych, do zwiedzania Warszawy i okolic. Stwierdziłem, że jeżeli potrafię przejechać 100 km jednego dnia, to dlaczego nie miałbym pracować jako kurier? - mówi Henryk Szymanowski z firmy Riders Express. Na rowerze przejeżdża  codziennie od 50 do nawet 70 kilometrów..

Praca bez względu na warunki

Niełatwym czasem dla kurierów jest z pewnością zima. - Strój na cebulkę, w ten sposób bronimy się przed zimnem - opowiada Szymanowski.

Również w deszcz nie ma taryfy ulgowej. Najważniejsze w takich warunkach jest bezpieczeństwo - Trzeba uważać na tory tramwajowe, bo są bardzo śliskie. Nie należy również gwałtownie skręcać, bo wtedy o upadek nie trudno - dodaje.

Rower kontra samochód

Ciężkie warunki atmosferyczne to nie jedyny "wróg" rowerowych kurierów. - Zdarza się, że kierowcy nas lekceważą. Nawet ostatnio kierująca pojazdem kobieta zajechała mi drogę zawracając. Rowerzysta dla niej wydawał się najwyraźniej mniej ważnym użytkownikiem drogi - opisuje kurier.

Zobacz również:
Masz rower? Uważaj, kradną na potęgę!
Modne dwa kółka. Dobieramy akcesoria
Warszawiacy na rowery. Tylko gdzie te ścieżki?

- Nawet jak mam pierwszeństwo, zawsze podjeżdżam z ręką na hamulcu - mówi Ryszard, kurier konkurencyjnej firmy. Do największych niebezpieczeństw czekających na rowerzystów zalicza źle wykonane zjazdy ze ścieżek, progi, wysokie krawężniki.

- Niestety, często jest tak, że ścieżki są pozastawiane przez samochody. Czasami zdarza się, że przechodnie zajmują ścieżki rowerowe, a na uwagi z naszej strony reagują śmiechem - kontynuuje Szymanowski. - Chyba brak nam jeszcze pewnego rodzaju kultury i otwartości na rowerzystów.

Społeczność rowerzystów

Z całą pewnością zawód kuriera rowerowego nie należy do najłatwiejszych. Między innymi to jest przyczyną powstania swego rodzaju solidarności zawodowej. - Często się pozdrawiamy na ulicy. Trzeba mieć dużo samozaparcia, żeby jeździć cały rok na rowerze. W ten sposób dodajemy sobie otuchy - stwierdza kurier.

Co jakiś czas rowerzyści organizują tak zwane alleycaty. Jest to forma miejskich, rowerowych zawodów na orientację. W mało znanych miejscach tworzone są punkty kontrolne, lub wymyślane są zadania dla zawodników. Wygrywa osoba, która zaliczy wszystkie zadania w jak najkrótszym czasie.


Wirtualna mapa korków. Sprawdź utrudnienia

Halloween 2011: przebrania, gadżety, stroje

Plebiscyt "7 z garażu". Szukamy talentów

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto