Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbrat 44a. Rozbiórka dawnej kuźni kadr PZPR. To budynek z lat 30. Czy powinien pozostać?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Czy powinno się burzyć obiekty sprzed wojny?
Czy powinno się burzyć obiekty sprzed wojny? Krzysztof Jedynak
Czy wszystkie budynki sprzed wojny należy chronić? Właśnie burzona jest dawna Wyższa Szkoła Dziennikarstwa z lat 30. To budynek, który przetrwał wojnę. Walczono tu w czasie Powstania. Społecznicy chcieli, żeby został. Konserwator ma inne zdanie.

Trwa rozbiórka kompleksu budynków przy ul. Rozbrat 44a. Najstarszy z nich – dawna „Wyższa Szkoła Dziennikarstwa” powstał na przełomie 1936-7 roku. Przetrwał wojnę i Powstanie Warszawskie. Potem należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), a następnie do SLD. Partia sprzedała go w 2011 roku. Teraz jest zburzony. Wraz z nim do rozbiórki przeznaczono sąsiedni biurowiec powstały na początku lat 50.

Na działce przy ul. Rozbrat stoi również pawilon z lat 70., w którym działał klub „Syreni Śpiew”. Ten modernistyczny budynek – po wielu apelach historyków i społeczników - został wpisany do rejestru zabytków w 2019 roku. Oznacza to, że nie może zostać zburzony. Deweloper planuje go wyremontować.

Czy powinno się burzyć obiekty sprzed wojny?

Rozbrat 44a. Rozbiórka dawnej kuźni kadr PZPR. To budynek z ...

Dlaczego przedwojenny budynek zostanie zburzony?

Zgodę na wyburzenie wydał Urząd Nadzoru Budowlanego. Spółka X Point Powiśle planuje postawić w tym miejscu zupełnie nowy biurowiec o wysokości sześciu kondygnacji. Tuż przed rozpoczęciem prac wyburzeniowych w obronie obiektu z lat 30. wystąpili aktywiści m. in. ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Tu było, Tu stało. Złożyli też pismo do konserwatora zabytków.

„Zabytek i mogiła powstańcza do wyburzenia. Wczoraj (8 sierpnia – red.) złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie do rejestru zabytków dwóch budynków biurowych zlokalizowanych przy ul. Rozbrat 44a. Konserwator jest ostatnim organem, który może wstrzymać skandaliczną rozbiórkę” – czytamy na stronie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

W mediach społecznościowych przekonywali, że budynek przy ul. Rozbrat 44a to prawdopodobnie ostatnia pamiątka modernistycznej zabudowy okolicy. To jeden z niewielu budynków, który przetrwał II wojnę światową. Do tego 10 sierpnia 1944 roku został „odbity” przez Powstańców.

Pod tym wpisem odezwali się przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Wpłynął wniosek dawnej „szkoły PZPR”. Od dłuższego czasu o wpisanie go do rejestru zabiega wielu działaczy Lewicy wskazując różne powody ochrony. Przedstawiane przez nich argumenty trudno było uznać za zasadne. Sprawę będziemy rozpatrywać i sprawdzać czy budynek ma odpowiednie wartości kwalifikujące do rejestru – napisali przedstawiciele konserwatora.

Rozbiórka budynku z lat 30.
Czy powinno się burzyć obiekty sprzed wojny? Krzysztof Jedynak

Faktycznie, po II wojnie światowej budynki należały do PZPR, a potem do SLD. Czy to faktycznie powód, by nie zachowywać budynku? Idąc tym tropem należałoby zburzyć m. in. Pałac Kultury i Nauki, dawne KC PZPR w Al. Jerozolimskich, a także budynek Sejmu RP.

W kolejnych wpisach przedstawiciele konserwatora zaznaczyli, że w budynku nie ma już zbyt wiele przedwojennej tkanki. Nie znaleziono też śladów walk z czasów Powstania Warszawskiego. W tej chwili wniosek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze jest rozpatrywany. Ale to tylko droga formalna. W rzeczywistości rozbiórka już trwa, zatrzymać jej nie można. Deweloper ma wszystkie potrzebne do tego zgody. Pozostaje pytanie, czy wszystkie obiekty sprzed wojny powinny być chronione.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto