Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z ratownikiem Romanem Waszakiem

Redakcja
Migawki z krytej pływalni w Radziejowie
Migawki z krytej pływalni w Radziejowie karmaria2011
Roman Waszak – ratownik wodny WOPR, a jednocześnie kierownik ratowników i odpowiedzialny za organizacje pracy i szkolenia na krytej pływalni w Radziejowie w rozmowie na temat jej działalności.

KS.Obiekt krytej pływalni w Radziejowie z powodzeniem służy już od 20 sierpnia 2011 roku, budząc podziw i nutkę zazdrości innych środowisk. Jest on pięknie wkomponowany w architekturę tego zespołu szkół jak i samego miasta Radziejowa. Jest największą i bez wątpienia najbardziej prestiżową inwestycją. Za te działania należą się jeszcze raz gratulacje i podziękowania. Ale wracajmy do rozmowy.
Panie Romanie, mam okazję z sąsiadem Benedyktem uczestniczyć, co sobotę w relaksie na tej pływalni. Jesteśmy oczarowani samą pływalnią a także miłą i profesjonalną kadrą tu zatrudnioną. Sporo tu się dzieje. Obserwuje, że ciągle coś nowego proponujecie swoim – „potencjalnym klientom". Może zechciałby pan to zasygnalizować.
RW.Rzeczywiście od dnia 20 sierpnia br., kiedy to obiekt został udostępniony mieszkańcom Radziejowa i nie tylko sporo się dzieje. Staramy się poszerzyć swoja ofertę wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów a także, aby możliwie maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki stwarza ten obiekt. Ponieważ często bywasz na naszej pływalni będzie możliwość kontynuowania naszej rozmowy na te tematy w miarę pojawiania się naszych nowych działań. Zasygnalizuje jedynie niektóre. Niedawno zakończyliśmy kurs na młodego ratownika WOPR. Był to kurs organizowany przez naszą pływalnię i trwał przez trzy dni ( od 21 do 23 października br.).W kursie uczestniczyło 14 kursantów pod okiem instruktora wychowawcy Sławomira Mularskiego i instruktora Daniela Gąsiorowskiego. Osoby po ukończeniu tego kursu otrzymały tytuł młodszego ratownika WOPR. Upoważni ich to do społecznej pomocy na naszym basenie. A po nabyciu odpowiedniego doświadczenia (stażu) będą mogli uczestniczyć w dalszym szkoleniu i zdobyć wyższy stopień ratownika.
KS.Byłem niedawno na kursie na młodszego ratownika WOPR. Zaimponowali mi zarówno adepci tej sztuki a zwłaszcza profesjonalne podejście prowadzących zajęcia Waszych ratowników. Czy w najbliższym czasie przewidujecie kolejne szkolenie?
RW.Rzeczywiście ostatnio przeszkoliliśmy 14 osób, które uzyskały stopień młodszego ratownika WOPR. Nie jest to nasze ostatnie słowo. W miesiącu marcu 2012 roku kolejny kurs na młodszego ratownika WOPR. Będzie to stacjonarny 3 dniowy kurs. Przypominamy wymagania, jakie stawiamy wszystkim, którzy chcą w nim uczestniczyć jednocześnie zapraszając wszystkich chętnych. Nasze wymagania to: umiejętność pływania, minimum 12 lat. Na pierwszych zajęciach należy dostarczyć dwa zdjęcia oraz dokonać wpłaty za kurs w kwocie 350 złotych. Po ukończeniu kursu istnieje możliwość dalszej edukacji ratowniczej oraz odrobienie godzin społecznych na naszym basenie.
KS.Ważnym zadaniem jest nauka pływania, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Czy w tej materii macie jakieś plany?
RW.Jednym z najważniejszych naszych zadań jest nauka i doskonalenie pływania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez kadrę instruktorska, ratowników WOPR na naszej pływalni. Nauka pływania odbywa się na różnych poziomach zaawansowania. Warto je wymienić: podstawowych(adaptacja do środowiska wodnego i nauka pływania od podstaw); średnim(doskonalenie pływania wszystkimi stylami); wysokim( pływanie sportowe). Chciałbym zaznaczyć, że bardzo dużą rolę przywiązujemy do poziomu podstawowego, dzięki któremu młody pływak nabierze zaufania do środowiska wodnego, a także do prowadzącego zajęcia. Pomoże to w nauce i opanowaniu stylów pływackich.
KS.Jak długo trwa nauka pływania i jakie oferujecie zajęcia?
RW.Kurs nauki pływania trwa 20 godzin, po 45 minut. Całkowity koszt uczestnictwa w nim to tylko 180 zł. Warto przy tym pamiętać ,że pobyt w wodzie odpręża, relaksuje, koi nerwy, pozwala spalać zbędne kalorie i modelować sylwetkę. Korzystnie wpływa na nasze zdrowie, pobudzając krążenie i wzmacniając mięśnie bez obciążania układu kostnego.
Nasze zajęcia to: nauka i doskonalenie pływania dzieci i młodzieży, nauki i doskonalenia pływania dorosłych, pływanie sportowe, przygotowanie do egzaminu na uczelnie sportowe, egzaminy na kartę pływacką.
KS.Prowadzicie intensywny nabór na naukę pływania. Jak na dzień dzisiejszy to wygląda?
RW.W dniu 5 listopada odbyły się dwa kolejne zebrania organizacyjne z osobami nowoprzyjętymi do Szkoły Pływania „Delfinek". Ogółem zostało przyjętych 16 osób. Można pokusić się na takie podsumowanie: na dzień dzisiejszy w szkole pływania funkcjonuje 8 szkółek pływania oraz dwie szkółki z –„aqua aerobic". W sumie do tych szkółek uczęszcza 71 osób w tym: 50 do szkółek pływania i 21 do szkółek „aqua aerobic".
KS.Jak wyglądają przygotowania organizacyjne?
RW.Przygotowujemy kursy pływania dla dzieci. Wymaga to sporych zabiegów organizacyjnych. Kurs będzie prowadzony przez naszych ratowników (instruktorów) w dwóch grupach tj. w grupie wiekowej od 4 do 9 lat oraz od 9 do 15 lat. Opracowaliśmy do tego niezbędne dokumenty. Myślę, że warto je wymienić. A mianowicie: regulamin zajęć szkoły pływania „Delfinek" ( tak nazwaliśmy tą szkołę), plan szkoły pływania "Delfinek", obowiązków uczestników szkoły pływania, deklaracji uczestnika szkoły pływania, regulamin opłat szkoły pływania, nasze wymagania wobec uczestników. Przed rozpoczęciem kursów odbywają się się zebrania z rodzicami i ich dziećmi gdzie przedstawimy wspomniane dokumenty i omówimy cały system organizacyjny związany z tym tematem.
KS.Wspaniałe warunki do nauki pływania, jakie zapewniacie to nie wszystko. Byłem niedawno na organizowanym tu konkursie nurkowania polegającym na nurkowaniu i wyławianiu przedmiotów na czas. Dla każdej grupy wiekowej był wyznaczony oddzielny składający się z ratowników zespół sędziowski. Wszyscy otrzymali nagrody. O randze tych zawodów świadczy udział między innymi: Mariana Zielińskiego – starosty powiatu radziejowskiego, Dariusza Jałoszyńskiego – wicestarosty powiatu, Henryka Gapińskiego – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu i Anny Brużdzińskiej – skarbnik starostwa. Zgłosiła się do

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto