Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowy z prezesami jednostek OSP Radziejów

Redakcja
OSP Radziejów
OSP Radziejów Karol Szmagalski
W 1998 roku nastąpiło rozłączenie struktur zarządu Miejsko- Gminnego Związku OSP RP w Radziejowie. Utworzono dwie jednostki Straży Pożarowej ( miejską i gminną), powołano zarządy Miejski i Gminny.

Na terenie działania zarządu gminnego znajdują się cztery jednostki : Broniewo, Płowce, Stary Radziejów, Szostka. Aktualny Zarząd tworzą: Leszek Rosół – prezes, Henryk Dolata –wiceprezes, Zbigniew Zmierczak- wiceprezes, Franciszek Banaszkiewicz- komendant gminny, Jan Matuszkiewicz- skarbnik, Tadeusz Acalski- sekretarz, Sławomir Przybylski, Stanisław Waszak, Jerzy Gapski, Andrzej Bajerski- członkowie zarządu. OSP w Radziejowie powstała w 1902 roku a jej założycielami byli Julian Maksymilian Brudzicz, Stanisław Klekotko, Michał Leszczyński oraz wspierający te działania wójt gminy Antoni Głogowski.
Obecny zarząd Miejski tworzą : Jarosław Kołodziejski-prezes, Adam Sobieraj- wiceprezes, Mariusz Lewandowski- wiceprezes ( naczelnik), Tomasz Nawrocki – zastępca naczelnika, Emilian Wesołowski- sekretarz, Remigiusz Paszkiet –gospodarz straży. W skład jej wchodzi 48 druhów. Przy tej jednostce istniała w przeszłości niezwykle aktywna orkiestra dęta. Powstała w 1904 roku a szczególnie aktywna w latach 1989-2005 pod dyrygenturą Henryka Nawrockiego. Uświetniała uroczystości kościelne i państwowe w tym okresie. Była główną atrakcją wielu wydarzeń kulturalnych w środowisku lokalnym. Niestety zawieszono jej działalność w 2005 roku. Była to stosunkowo liczna orkiestra liczyła 30-35 osób.
Zapowiadałem poszerzenie informacji zawartych w publikacji –„Dzieje Straży Pożarnych Powiatu Radziejowskiego w Służbie Społecznej" autorstwa Jarosława Kołtuniaka o rozmowy z niektórymi wybranymi jednostkami, ich Prezesami. Myślę ,że rozszerzą temat oraz staną się przyczynkiem do opracowania monografii poszczególnych jednostek OSP na terenie powiatu Radziejowskiego o co apelował Prezes TO/P OSP RP w Radziejowie Roman Szczerbiak we wstępie do wspomnianego opracowania Jarosława Kołtuniaka.
Dziś rozmawiam z Jarosławem Kołodziejskim -prezes i Adamem Sobierajem- wiceprezesem, którzy wraz z Mariuszem Lewandowskim- wiceprezes ( naczelnik), Tomaszem Nawrockim – zastępca naczelnika, Emilianem Wesołowskim- sekretarz, Remigiuszem Paszkietem –gospodarz straży, kierują tą jednostką.
KS.Wasza jednostka Ochotnicza straż pożarna jest instytucją o bardzo szerokim wachlarzu celów działalności. Podstawowym celem dla OSP jest realizacja ochrony przeciwpożarowej. To właśnie dla ochrony przed ogniem przede wszystkim powstaliście. W swoim środowisku jesteście także ośrodkiem kulturalno – wychowawczym. Miejsce jakie zajmuje OSP w naszej społeczności lokalnej i autorytet jakim się cieszycie wśród mieszkańców własnej miejscowości i gminy zależy przede wszystkim od aktywności Waszych druhów strażaków. Dobra organizacja wymaga wielu prac dodatkowych, gospodarczych, propagandowych, kulturalno – oświatowych. Jednostka Wasza zdobywa sympatię otoczenia, buduje wzajemne zaufanie i koleżeńskie stosunki, co przynosi efekt w postaci sprawnej, zdolnej do wielkich czynów. Myślę, że tak pojmowaną działalność akceptuje i popiera zdecydowana większość strażaków. Postawiliście sobie wiele celów. Zechciejcie je wymienić:
J.K. i A.S.Jest ich wiele. Możemy wymienić: prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń, informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi, rozwijanie wśród członków ochotniczej straży pożarnej kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i rozrywkowej, wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz działania na rzecz ochrony środowiska.
KS.Tak szeroko określony zakres celów działalności wymaga od OSP realizacji różnorodnych form i metod działania. Jaki preferujecie metody swoich działań?
J.K. i AS.Trudno jest precyzyjnie wszystkie wymienić. Wśród głównych metod naszej działalności należy wymienić : organizowanie zespołów do ustalania stanu ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowywania informacji o powyższym, przedstawianie organom władzy samorządowej i administracji rządowej wniosków w sprawach ochrony przeciwpożarowej, organizowanie, spośród swoich członków, pododdziałów pożarniczych, prowadzenie podstawowego szkolenia pożarniczego członków OSP i współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną w organizowaniu szkolenia funkcyjnych OSP, organizowanie młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych, organizowanie zespołów świetlicowych, bibliotek, orkiestr, teatrów amatorskich, chórów, sekcji sportowych i innych form pracy społeczno-wychowawczej i kulturalno-oświatowej, organizowanie zawodów sportowych i imprez propagujących kulturę fizyczną, prowadzenie innych form działalności mających na celu wykonanie zadań wynikających z ustawy o ochronie przeciwpożarowej i niniejszego statutu.
KS.Nadmieniliście ,że współdziałacie z wieloma organizacjami Waszego środowiska. Może zechcecie wymienić je. Proszę bardzo.
J.K. i A.S.Rzeczywiście współdziałamy z wieloma organizacjami. Jest ich wiele. W sali Ochotniczej Straży Pożarnej wystawiane były wielokrotnie przedstawienia, które przy współpracy strażackich działaczy przygotowywali nauczyciele i członkowie różnych stowarzyszeń. Ożywioną pracę prowadziło Koło Gospodyń Wiejskich, organizacje i koła przy parafialne, związki sportowe i inne.
KS.Jak zaznaczyliście jest ich wiele. Warto aby w kilku słowach powiedzieć o Waszych wspólnych działaniach na rzecz tego środowiska.
J.K. i A.S..Staramy się w naszych działaniach współdziałać z wszystkimi organizacjami aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszego środowiska.
KS.Jednostka Wasza skupia w sumie 48 członków, bardzo aktywnie działających w wielu . Myślę, że warto wymienić kilku najaktywniejszych.
J.K. i A.S.Wszyscy nasi druhowie są zaangażowani w życie i działanie naszej jednostki. Trudno jednoznacznie kogoś wyróżnić, bo wszyscy stanowimy wspaniały kolektyw zaangażowany w to wszystko co tu się dzieje.
KS.Proszę o uszczegółowienie jak działała w ostatnim okresie Wasza jednostka. Jakie były momenty w tej działalności, które warto przypomnieć?
J.K. i A.S.Miejsce jakie zajmuje OSP w naszej społeczności lokalnej i autorytet jakim się cieszymy wśród mieszkańców własnej miejscowości i gminy zależy przede wszystkim od aktywności naszych druhów strażaków i to staramy się czynić. Podstawowym celem dla OSP jest realizacja ochrony przeciwpożarowej. To właśnie dla ochrony przed ogniem przede wszystkim powstaliśmy. W swoim środowisku staramy się być także ośrodkiem kulturalno – wychowawczym. Dobra organizacja wymaga od nas wielu prac dodatkowych, gospodarczych, propagandowych, kulturalno – oświatowych. Jednostka nasza zdobywa sympatię otoczenia, buduje wzajemne zaufanie i koleżeńskie stosunki, co przynosi efekty.
Najlepiej zobrazuje to nasze ostatnie sprawozdanie z działalności. Do którego należy dodać, że udało się wyremontować wszystkie wrota ( drzwi w naszej remizie). A oto to sprawozdanie:
Stan organizacyjny naszej jednostki to 43 druhów w tym 3 kobiety. Wśród 43 członków, dwie osoby to druhowie honorowi. W sumie nasi druhowie uczestniczyli w ramach działalności ratowniczo-szkoleniowej w 88 akcjach ratowniczych, w tym w gaszeniu 5 pożarów oraz w 83 przypadkach likwidacji miejscowych zagrożeń. Wyjazdy poza teren działania miały miejsce czterokrotnie na teren Piotrkowa Kujawskiego i Bytonia. W akcjach ratowniczych uczestniczyli : Lewandowski Marian – 84, Wichrowski Leszek – 32, Paszkiel Robert – 65, Paszkiel Remigiusz- 20, Nawrocki Tomasz-8, Brożek K.-63, Stanny R.-28, Zieliński Uczestniczyliśmy w organizacji takich imprez jak: Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, WOŚP, Biegu Południowym, Dniu Dziecka, Paczek dla dzieci Szkoły Życia i innych. W ramach działalności prewencyjnej w licznych pogadankach. Byliśmy na wszelkich imprezach organizowanych w naszym środowisku.
Warto odnotować, że na rynku nastąpiło wręczenie sztandaru dla Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2012 roku ochotnicy obchodzili 110 urodziny swojej jednostki. Nie obyło się bez prezentów i listów gratulacyjnych.
Jednak najcenniejszym podarunkiem okazał się nowy sztandar, który ufundowało społeczeństwo w dowód uznania za nasze wieloletnie działania na rzecz tego środowiska.
W zakresie działalności gospodarczej warto wymienić : wymianę 5 okien w remizie, odmalowanie w niej dużej Sali, remont wieży czy naprawę krzeseł. KS.Dziękuję za interesująca rozmowę.
KS

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto