Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się kapania „Białej wstążki”

redakcja
redakcja
redakcja
Niektórzy nadal uważają, że jak kobiety się nie bije, to jej wątroba gnije…

Tegoroczna kampania „Białej wstążki", która rozpocznie się w Kielcach 25 listopada będzie poświęcona skutkom zdrowotnym jakie niesie za sobą stosowanie przemocy. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie organizuje akcję już po raz piąty.
- Przemocy ze strony osób najbliższych doznają coraz częściej dzieci, mężowie, żony, dziadkowie i u każdej z tych osób odbija się to zarówno na zdrowiu psychicznym jak i fizycznym – mówiła Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dl Ofiar Przemocy przy ul. 1 Maja w Kielcach. – Bite dzieci zasypiają na lekcjach, nie mogą się skoncentrować, mają problemy z nauką. Dziadkowie szlochają cicho po kątach, kobiety tracą poczucie godności. Dlatego w tym roku chcemy uwypuklić konsekwencje zdrowotne, jakie rodzi przemoc. Należą do nich stres pourazowy, nerwice, depresje, lęki, uszkodzenia ciała i poczucie niskiej wartości. Ujawnienie konsekwencji może spowodować, że sprawcy przemocy zastanowią się nad tym co robią i zaprzestaną katowania swoich bliskich.
Magda Gościniewicz, wicedyrektor ośrodka pomocy rodzinie i kierownik Grażyna Pisarczyk przedstawiły program tegorocznej kampanii podczas wczorajszej miejskiej komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych. Przewodniczący komisji Włodzimierz Wielgus podkreślił, że w obecnych czasach, w których panie piastują wysokie stanowiska, mają własne pieniądze dochodzi coraz częściej do znęcania się kobiet nad mężczyznami. Radni Jerzy Pyrek i Oleg Magdziarz pytali jak specjaliści docierają do osób maltretowanych, jeśli one same nie szukają pomocy. – Wyczuleni powinni być nauczyciele od wuefu czy na ciele dziecka nie ma siniaków, wychowawcy, czy uczniowie maja humor i apetyt, a dla osób dorosłych tworzymy blisko ich miejsca zamieszkania kolejne punkty ochrony ofiar – informowała Grażyna Pisarczyk.
Wicedyrektor Magda Gościniewicz dodała, iż trzeba raz na zawsze skończyć z mitami, że brudy należy prać we własnym domu, że nie wolno mówić o problemach rodzinnych, bo dopiero ujawnienie przemocy pomaga skutecznie ją zwalczyć. – Dlatego, gdy doświadczamy przemocy ekonomicznej, psychicznej czy fizycznej trzeba udać się do fachowców, a nie stawać się bezwolną ofiarą – zachęcała do działania.
Ciekawe wykłady, prelekcje, dyskusje zainaugurują kampanię 25 listopada o godzinie 9.30 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto