Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sady Żoliborskie. Wyjątkowy park w sercu Warszawy powstał z inicjatywy społecznej

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Na warszawskim Żoliborzu można poczuć się jak na beztroskiej wsi. Sady rosnące w środku miasta, cisza, spokój i dużo zieleni. To opis Sadów Żoliborskich, wyjątkowego miejsca z ciekawą historią. Więcej o tym niezwykłym parku w artykule poniżej.

Park Sady Żoliborskie. Co to za miejsce?

Park Sady Żoliborskie jest jednym z najpiękniejszych miejsc rekreacyjnych w Warszawie. Żoliborzanie uwielbiają tu spędzać swój wolny czas. Uprawiają tu sporty na powietrzu, jogging, piknikują i dbają o rosnące wokół drzewa owocowe m.in. jabłonie, grusze, śliwy i czereśnie.

Park został założony w 1992 roku z inicjatywy społecznej. Powstał na obszarze osiedla zaprojektowanego w latach 60. XX wieku przez prof. Halinę Skibniewską, między ulicami: Al. Armii Krajowej, Al. Jana Pawła II i ul. Słowackiego. Budynki, które tam powstały były niskie i nie posiadały ścian nośnych, przez co dobrze wkomponowały się w zieleń. Osiedle stało się azylem dla ludzi, roślin oraz zwierząt. Cechą charakterystyczną dla wybudowanych w tym miejscu bloków jest fakt, że nie powstały z wielkiej płyty, dzięki czemu nie przytłaczają swoją formą.

Sady Żoliborskie. Wyjątkowy park w sercu Warszawy powstał z ...

Sady Żoliborskie. Krótka historia parku

Na terenach obecnych Sadów Żoliborskich w latach 30. XX wieku mieściły się ogródki działkowe, w których warszawiacy sadzili drzewa owocowe, warzywa i kwiaty. W czasie wojny powstańcy żywili się roślinami z rosnących tam sadów. W czasach powojennych w miejscu po ogródkach pozostał niezagospodarowany pas zieleni o wielkości 5,7 ha. Pojawiły się wówczas plany wybudowania tam bloków mieszkalnych oraz pawilonu handlowego. Lokalna społeczność chciała ochronić tereny zielone, które były dla nich ważne, ponieważ służyły im jako miejsce do odpoczynku i rekreacji. Z inicjatywy kilku mieszkańców Żoliborza założono Społeczny Komitet Ochrony Parku, który z czasem zamienił się w Stowarzyszenie Ochrony Parku Sady Żoliborskie.

Zaprojektowanie parku Sady Żoliborskie zostało powierzone mgr inż. Marii Wolińskiej. Plan parku został sporządzony w taki sposób, by zachować rosnące tam drzewa. Dosadzono wiele nowych drzew i krzewów ozdobnych oraz wytyczono ścieżki dla pieszych.

Sady Żoliborskie. Urokliwe miejsce na warszawskim Żoliborzu
Aleksy Witwicki

Do budowy parku włączyli się mieszkańcy osiedla oraz uczniowie i rodzice z pobliskich szkół. Przez wiele lat mieszkańcy Żoliborza wkładali dużo pracy i energii w utrzymanie tych terenów zielonych. Aż w końcu w 1992 roku wspólnymi siłami udało im się wybudować wspaniały park, który w 1996 roku został uznany za park miejski. Od 2001 r. Sady Żoliborskie znajdują się w rejestrze zieleni Warszawy.

Sady Żoliborskie są przykładem tego, co można osiągnąć wspólną pracą. Obecnie w parku rośnie ponad poł tysiąca drzew, wytyczone są ścieżki rowerowe oraz około 2 km ścieżek pieszych. Na terenie Sadów powstał także plac zabaw dla dzieci, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Żoliborza.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto