Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samoloty wylądują ciszej na Okęciu

boa
boa
Nieznośny ryk silników to codzienność mieszkańców pobliskich osiedli. Ale ma być lepiej. W czerwcu piloci przetestują nową metodę podchodzenia do lądowania. Podobno zmniejsza ona hałas o połowę.

Technika zielonego podejścia (Continuous Descent Approach, CDA) polega na płynnym, a nie jak do tej pory skokowym prowadzeniu maszyny. – Dzięki temu silnik jest mniej obciążony, zużywamy mniej paliwa, emitujemy mniej spalin i redukujemy hałas docierający do ziemi – tłumaczy w rozmowie z MM Warszawa Grzegorze Hlebowicz, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

PAŻP ustala właśnie ostatnie szczegóły z LOT-em. Trzeba przede wszystkim określić zasady współpracy pilotów z kontrolerami ruchu lotniczego. Chodzi m.in. o komendy, którymi będą się posługiwać obie strony. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, testy zielonego podejścia ruszą już na początku czerwca.

O co tyle hałasu? O hałas

To dobra wiadomość dla mieszkańców pobliskich osiedli. Nad ich głowami przelatują bowiem codziennie setki samolotów. – Pracowałem przez półtora miesiąca w ProLogis Park. Hałas był nieznośny, średnio co dwie minuty lądowała bądź startowała jakaś maszyna, a cały magazyn się trząsł – wspomina Sebastian Luciński, dziennikarz MM-ki.

Pionierzy nad Wisłą

Choć zielone podejście rekomendował już dawno IV Zjazd Lotnictwa Cywilnego, do tej pory procedurę wprowadziło niewiele lotnisk. – Mnie przychodzą tylko do głowy tylko trzy: Manchester, Sztokholm i Bukareszt. Stołeczne Okęcie jako pierwszy port w Polsce decyduje się na takie rozwiązanie – mówi Hlebowicz.

Do 2013 r. zielone podejście ma obowiązywać na stu europejskich lotniskach. Przewoźnicy szacują, że zaoszczędzą dzięki temu 150 tys. ton paliwa oraz 100 mln euro rocznie, a także zmniejszą emisję pół mln ton CO2. No i ma być ciszej.


Czytaj także:
W Warszawie powstaje Boeing 747
Brytyjski samolot zmuszony do lądowania na Okęciu
XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy Góraszka

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto