Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sandomierz - Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego podsumowało kolejną kadencję [zdjęcia]

Redakcja
W dniu 24 sierpnia 2013 r., w królewskim mieście Sandomierz (woj. świętokrzyskie) odbyło się VII Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego.

Wspaniałych gości powitał w kameralnej sali kina „Starówka” Burmistrz Sandomierza - Jerzy Borowski, który w krótkim powitaniu przybliżył historyczne zasługi ostatniego władcy z dynastii Piastów Króla Kazimierza Wielkiego, jego osiągnięcia, które zapisały się na kartach historii jako władcy, „który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. To powiedzenie stanowi namacalny dowód o tym, jak wielkim budowniczym był Kazimierz Wielki. Za Króla Kazimierza w Polsce panował dobrobyt i z roku na rok kraj stawał się coraz silniejszy, z którym liczono się w całej Europie. Wewnętrzny rozwój monarchii oraz złoty wiek miast i wsi sprawiły, że syna Władysława Łokietka nazwano Wielkim.
Gospodarz królewskiego miasta z dumą podkreślił – (…) jestem niezmiernie zaszczycony goszcząc w naszym nadwiślańskim grodzie szanownych gości tak mocno zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia, które sławi imię i zasługi jednego z najpotężniejszych władców Polski. Dzięki Kazimierzowi Wielkiemu Sandomierz oraz wiele innych miast, których przedstawiciele przybyli na dzisiejsze zebranie, może prezentować się w tak zachwycającej architektonicznie formie po czasy współczesne(…). Sandomierz jest członkiem –Założycielem Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego od dn. 29 kwietnia 2008 r. 
 
WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ 

W kolejnym wystąpieniu głos zabrał Prezes Stowarzyszenia - Eugeniusz Gołembiewski – na co dzień Burmistrz Kowala, który w krótkim wystąpieniu przybliżył istotę działalności i cele statutowe Stowarzyszenia. Miłym akcentem zebrania było uroczyste wręczenie okolicznościowego adresu Jerzemu Borowskiemu o treści: „Panu Jerzemu Borowskiemu Burmistrzowi Królewskiego Miasta Sandomierz z wyrazami wdzięczności za kultywowanie Tradycji Kazimierzowskich i wspieranie działalności Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego przez Samorząd Miasta Sandomierz”.
Kolejnym prelegentem był dr Tomisław Giergiel, który przedstawił referat na temat „ Królewskie Miasto Sandomierz – historia i dzień dzisiejszy”. Następnie referat o historii Gminy Inowłódz położonej w powiecie tomaszewskim, województwo łódzkie, przedstawił wójt – Zenon, Stanisław Chojnacki.  
Po zakończeniu ostatniego referatu część roboczą Walnego Zebrania otworzył Prezes – Eugeniusz Gołembiewski, który przywitał przybyłych członków Stowarzyszenia. Należy podkreślić, że do Stowarzyszenia należą miejscowości, szkoły, organizacje oraz osoby indywidualne z terenu całego kraju. Dynamiczny charakter Stowarzyszenia przyciąga wciąż nowych członków, którzy poprzez swoją przynależność stają się piewcami chwalebnych momentów w dziejach historii polskiej.      
Kolejnym punktem zebrania był wybór przewodniczącego i sekretarza. Na przewodniczącego jednomyślnie wybrano dr Zdzisława Zasadę do nie dawna mieszkańca Włocławka, obecnie Słubicy Dobrej – sekretarza Stowarzyszenia, a na sekretarza Jerzego Giergielewicza z Włocławka.
Następnie prezes przekazał prowadzenie dalszej części Walnego Zebrania przewodniczącemu dr Zdzisławowi Zasadzie, który odczytał porządek obrad zatwierdzony jednogłośnie przez uczestników zebrania. W skład Komisji Uchwał i Wniosków zostali wybrani: Radosław Cichański – przewodniczący z Bydgoszczy, Sławomir Brodziński z Będzina oraz Jan Klamczyński z Szydłowca.
Sprawozdanie z działalności statutowej za okres od 1 lipca 2012 r. do 31 lipca 2013 r. przedstawił prezes - Eugeniusz Gołembiewski, który w sposób merytoryczny przedstawił, czym się zajmował Zarząd i Stowarzyszenie w okresie sprawozdawczym. Między innymi podkreślił, że do stowarzyszenia należy ogółem 144 członków w tym:
- 36  - miasta i miejscowości
- 23  - organizacje, instytucje i szkoły
- 85  - członkowie indywidualni
W omawianym okresie w szeregi Stowarzyszenia przyjęto18 członków, natomiast skreślono 2 miasta i 9 członków indywidualnych na ich wniosek.
Do najważniejszych przedsięwzięć, jakie udało się zrealizować Zarządowi i członkom Stowarzyszenia zaliczyć należy:
- opracowanie merytoryczne i graficzne folderu naszego Stowarzyszenia, który został w ilości 3000 szt. wydrukowany i rozesłany do różnych instytucji, organizacji jak również dla członków Stowarzyszenia
- opracowanie kalendarza ściennego z zegarem i wizerunkiem Kazimierza Wielkiego, który został w ilości 120 szt. rozesłany członkom Stowarzyszenia
- ufundowanie nagrody rzeczowej w kwocie 500 zł dla najmłodszego uczestnika finału konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim w Bydgoszczy
- ufundowanie nagrody głównej w postaci miecza dla najdzielniejszego rycerza XV
Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Szydłowie
- udział delegacji w uroczystości otwarcia odbudowanego zamku w Inowłodzu
-współorganizacja Jarmarku Średniowiecznego w Kowalu
- organizacja II Turnieju Szachowego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu
Ponadto członkowie Zarządu i Stowarzyszenia godnie reprezentowali organizację nadając odpowiedniej rangi wielu spotkaniom, uroczystościom oraz innym przedsięwzięciom na terenie całego kraju. Zarząd i członkowie również moralnie i materialnie wspierali ich organizację, chociażby wymienić należy udział w uroczystościach w Tyliczu, Bydgoszczy, Inowłodzu, Będzinie czy z okazji 650 lokacji Goliny.
W omawianym okresie Stowarzyszenie wydało kolejne dwie części (8 i 9) publikacji „Zapiski Kazimierzowskie”, opracowało medal Króla Kazimierza Wielkiego w wersji posrebrzanej i pozłacanej oraz powołało kapitułę jego przyznawania. To tylko jedne z ważniejszych informacje o statutowej działalności Stowarzyszenia w omawianym okresie.
Po sprawozdaniu z działalności przyszedł czas na przedstawienie sprawozdania finansowego, które odczytał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Wojciech Rudziński z Kowala. W końcowym wystąpieniu Komisja pozytywnie ocenił całokształt działalności statutowej i programowej Zarządu w okresie sprawozdawczym wynikiem, czego było złożenie wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi.
W dyskusji nad sprawozdaniami, uczestnicy pozytywnie ocenili całokształt pracy Zarządu, Rady oraz całego Stowarzyszenia, podkreślając, że osiągnięte wyniki są znaczącym sukcesem wszystkich członków, którzy w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do ich osiągnięcia.
Walne Zebranie w głosowaniu jawnym jednogłośnie udzieliło absolutorium Zarządowi za okres sprawozdawczy oraz gromkimi brawami nagrodziło członków Zarządu za społeczną pracę na rzecz Stowarzyszenia.
Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie planu przedsięwzięć na drugie półrocze 2013 roku oraz pierwsze półrocze 2014 roku. Komisja Uchwal i Wniosków również przedstawiła wnioski, które wypłynęły podczas zebrania do realizacji w nowej kadencji.
Zebranie zakończyło się uroczystym obiadem oraz pamiątkową fotografią na dziedzińcu starego rynku Królewskiego Miasta Sandomierz. Gospodarz miasta nie omieszkał zaprosić tak zacnych gości do zwiedzenia królewskiego miasta, którego przewodnikiem był znakomity historyk dr Tomisław Giergiel, a było, co oglądać i co podziwiać.
W Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego uczestniczyła liczna grupa członków z Królewskiego Miasta Kowala, wśród nich byłem i ja.
Więcej informacji na temat Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego można przeczytać za linkiem: http://www.kazimierzwielki.pl/
W niedzielne przedpołudnie członkowie Stowarzyszenia z grodu Kazimierza Wielkiego na Kujawach ruszyli w drogę powrotną do Kowala, gdzie skorzystali z okazji i odwiedzili miasto Zwoleń, położone na nizinie mazowieckiej, przy głównej trasie pomiędzy Lublinem, a Radomiem w południowo-wschodniej części województwa mazowieckiego. Podczas tej krótkiej kurtuazyjnej wizyty byliśmy świadkami dożynek parafialnych w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym to kościele znajduje się Kaplica św. Franciszka inaczej zwana Kaplicą Kochanowskich. Jak stanowią zapisy historyczne, Kaplicę ufundował bratanek czarnoleskiego poety Jana Kochanowskiego – Adam Kochanowski, sędzia ziemi lubelskiej w 1610 roku. Na ścianie kaplicy znajduje się epitafium wykute w czerwonym marmurze, to popiersie Jana Kochanowskiego. W Kaplicy Kochanowskich oprócz nagrobka poety znajduje się również epitafium rodziców poety: Piotra Kochanowskiego (zm. 1547r.) i Anny z Białaczowskich (zm. 1557 r.), a pod posadzką kaplicy znajduje się krypta grobu rodzinnego Kochanowskich, w której są szczątki naszego wieszcza. Być tak blisko Czarnolasu i nie odwiedzić Muzeum Jana Kochanowskiego, to tak samo jak w „Rzymie być i nie widzieć Papieża”. Dlatego następnym przystankiem było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolasie. Po zwiedzeniu muzeum i przyległego parku obsadzonego dorodnymi lipami wszyscy pełni nowych wrażeń i natchnień cali i zdrowi wrócili w rodzinne strony. Walne Zebranie dla nas członków Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z Kowala i okolic było nie tylko statutowym obowiązkiem, ale i lekcją historii, historii, która stała się namacalna, którą znaczyliśmy swoimi śladami.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto