Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siusiu tylko w restauracji

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
grzegorz drążek
Nasze zabytki mają przyciągać coraz więcej turystów. Aspiracje włodarzy miasta są duże. Szkoda tylko, że przez lata nie potrafią oni uruchomić toalet przy Rynku Staromiejskim.

W Centrum Informacji Turystycznej usłyszeliśmy, że w porównaniu z poprzednimi latami Stargard odwiedziło znacznie więcej turystów. To osoby z różnych stron świata.
– W te wakacje do naszego miasta przyjechali turyści między innymi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Skandynawii, Francji, Hiszpanii, Holandii – mówi Marzena Kwiatkowska ze stargardzkiego CIT.
Nie brakowało też Polaków. Duża część gości pojawiła się w Stargardzie przejazdem, robiąc sobie tutaj jednodniowy przystanek. Wzrost liczby turystów cieszy włodarzy miasta. Ale i powinno martwić, że goście wytykają niedociągnięcia. W jednej sprawie tego lata szczególnie mocno się żalili.
– Często w te wakacje można było zobaczyć turystów biegających po Rynku Staromiejskim w poszukiwaniu toalety – mówi jedna z pań pracująca w sklepiku w tym rejonie Stargardu. – Biegali i się dziwili, że można tu obejrzeć ciekawe zabytki, a nie ma gdzie zrobić siusiu.
Turyści pukali w różne miejsca w poszukiwaniu toalety publicznej. Na jej braku przy Rynku Staromiejskim korzystała restauracja, która jest w tym rejonie miasta. Przyjezdni czasem chodzili za potrzebą także do kawiarni obok Muzeum. W przeszłości, kiedy w sąsiedztwie działało targowisko, między ulicami Grodzką a Kazimierza Wielkiego był szalet miejski. Po jego likwidacji toaletę przeniesiono na ulicę Basztową, która jest jednak z boku Starego Miasta. Żeby tam trafić, trzeba przejść aż za bloki przy ulicy Kazimierza Wielkiego.
– Turyści mają problem żeby tam trafić – mówią osoby ze Starego Miasta. – Błąkają się więc po Rynku Staromiejskim i tutaj szukają toalety.
Stargardzcy urzędnicy uważają że toaleta na ulicy Basztowej jest toaletą na Rynku Staromiejskim. W wakacje jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19, a w soboty, niedziele i święta od 9 do 16.
– Dodatkowo w czasie trwania uroczystości lub festynu godziny otwarcia szaletu są przedłużane – informują pracownicy biura prezydenta miasta. – W przyszłym roku rozważa się przedłużenie godzin otwarcia szaletu.
Turyści uważają jednak inaczej. Jak mówią, toaleta powinna być na samym Rynku Staromiejskim, gdzie stoją takie obiekty jak kolegiata, Muzeum i ratusz. Niektórzy stargardzianie z tego rejonu miasta uważają, że na parterze ratusza można wygospodarować kilka pomieszczeń, przy samym wejściu, na toalety i można to zrobić tak, żeby nie burzyło to funkcjonowania ratusza. Ale jest też inne rozwiązanie, bliższe realizacji. Problem może zniknąć za sprawą Stowarzyszenia Rewaloryzacji Zabytków Sakralnych w Stargardzie. Jego przedstawiciele planują uruchomienie toalety tuż obok kolegiaty, na terenie parafii NMP Królowej Świata. Może być gotowa już jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto