Skąd artysta czerpie inspirację? Podróż po świecie wyobraźni Franciszka Maśluszczaka

Materiał informacyjny Banku Pekao S.A.
Bank Pekao S.A. i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają do obejrzenia krótkiego filmu pt. ,,Było pięknie’’, dzięki któremu przeniesiemy się do barwnego świata Franciszka Maśluszczaka. W dorobku artysty znajduje się ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jego prace należą do zbiorów, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, Muzeum Miejskiego w Gandawie, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Artysta stworzył cykl fresków Drogi Krzyżowej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie oraz polichromię w kapliczce w Borkach niedaleko Wrocławia.

Kim jest Franciszek Maśluszczak?

Franciszek Maśluszczak jest malarzem, grafikiem i rysownikiem. To współczesny artysta o niepowtarzalnym stylu. Potrafi w wyjątkowy sposób przedstawić piękno przyrody na płótnie. W opowieści przedstawia nam świat swojej wyobraźni. Artysta pochodzi z Kotlic koło Zamościa. Jego inspiracją często są nie tylko własne doświadczenia, ale również obserwacja otaczającej go rzeczywistości.

,,Staram się dzień wypełnić oglądaniem świata’’ – mówi Franciszek Maśluszczak.

Dzięki filmowi ,,Było pięknie’’ mamy możliwość, aby poznać miejsca związane z jego twórczością. Zobaczymy m.in. malowniczy Cegłów oraz pracownię artysty. Franciszek Maśluszczak wspomina w nim także swoich nauczycieli oraz studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opowiada o pracy w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie, gdzie stworzył cykl (wspomnianych wcześniej) fresków Drogi Krzyżowej.

,,Żeby być artystą, trzeba to, co się robi, bezwzględnie kochać, lubić. Codziennie rysuję, zapisuję, szkicuję to, co usłyszałem, co ludzie powiedzieli, a także to, co przyfruwa nie wiadomo skąd. Wyobraźnia jest czymś wyjątkowym, inspirację czerpię z otaczającego mnie świata, także ze snów… To wszystko, co tworzy artysta, jest ważne – na różnych etapach twórczości i życia’’ – komentuje Franciszek Maśluszczak.

Bank Pekao S.A. angażuje się w promocję sztuki

Bank Pekao S.A. chętnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne, których celem jest promocja sztuki. Jednym z działań banku jest realizacja filmów o dużej wartości merytorycznej. To kolejny krok w odkrywaniu naszej historii i dziedzictwa artystycznego.

„Na przestrzeni lat w Banku Pekao S.A zgromadziliśmy okazały zbiór dzieł sztuki, którym chcemy się dzielić z szerszą publicznością. W naszej kolekcji znajdują się m.in. obrazy sztalugowe autorstwa Franciszka Maśluszczaka, tj. Las w Barlinku, Park w Maciejewie, Drzewa, Prześwit w lesie oraz Było Pięknie. Najnowszy film jest kolejnym z cyklu produkcji poświęconych artystom, których twórczość jest związana z bankiem lub naszymi zbiorami. Okazały dorobek artystyczny oraz sposób postrzegania świata przez Franciszka Maśluszczaka warte są docenienia i uwagi. Zapraszam wszystkich na krótką i inspirującą podróż do wyjątkowego świata tego artysty’’– mówi Martyna Nowakowska, Dyrektor ds. Zarządzania Wizerunkiem w Banku Pekao S.A.

Film „Było pięknie” jest trzecią produkcją, przy pomocy której Bank Pekao S.A chce popularyzować sztukę. Wszystkie powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsza z nich „Wyspiański w Londynie’’ opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano pastel ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należącą do kolekcji banku. Z kolei, w grudniu 2023 roku odbyła się premiera filmu ,,Barwy światła’’ o twórczości Józefa Mehoffera – artysty z okresu młodej Polski.

Jakie dzieła znajdują się w Wirtualnej Galerii Sztuki?

W zasobach banku znajduje się ponad 1000 dzieł sztuki. Część z nich jest dostępna na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. Należą do niej dzieła klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski.

Oprócz nich znajdują się w niej także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik czy Bożenna Biskupska. W zbiorze zawarte są również elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto