Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Warszawie. Aktywiści i prawnicy zaskarżają Program Ochrony Powietrza. Domagają się pilnych zmian w walce o czyste powietrze

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
W czwartek, 23 września, ​do sejmiku wojewódzkiego wpłynęła skarga na obowiązujący na Mazowszu Program Ochrony Powietrza. Złożyli ją aktywiści z Miasto Jest Nasze, fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz dwoje mieszkańców Warszawy, którzy domagają się unieważnienia obecnego programu i podjęcia zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w stolicy i całym województwie. Szczegóły poniżej.

Skarga aktywistów i prawników dotyczy uchwalonego rok temu Programu Ochrony Powietrza (POP), który w opinii skarżących nie jest wystarczający, aby poprawić jakość powietrza w województwie mazowieckim. Zarówno ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, jak i Miasto Jest Nasze uważają, że POP - po pierwsze - został przygotowany w oparciu o błędne założenia, a po drugie nie zawiera działań naprawczych, które realnie poprawią jakość powietrza w możliwie najszybszym czasie, czego wymagają przepisy.

Miasto Jest Nasze od lat alarmuje o negatywnych skutkach smogu. Niestety władze wciąż robią zbyt mało. Dlatego postanowiliśmy wejść na ścieżkę sądową i domagać się systemowych zmian. Oddychanie czystym powietrzem to nasze prawo - mówi Barbara Jędrzejczyk z Miasto Jest Nasze.

Skarżący nie domagają się zadośćuczynienia, jak miało to miejsce w przypadku pozwu wytoczonego przez aktorkę Grażynę Wolszczak, lecz domagają, aby Sejmik przyjął nowy program, który odpowie na wyzwania i kryzys zdrowotny generowany przez zanieczyszczenie powietrza.

Skarżący powołują się na opinię ekspertów, którzy ocenili, że zawarte w dokumencie modelowanie stężeń zanieczyszczeń zostało wykonane w oparciu o zaledwie jednoroczne, a nie wieloletnie, reprezentatywne dane klimatyczne. Ponadto, jak twierdzą aktywiści, błędnie określono, a następnie wykorzystywano w modelowaniu, kierunki wiatru na terenie województwa.

Argumentują także, że POP w zasadzie nie zawiera rozwiązań ograniczenia emisji z transportu drogowego, które ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców miast. To szczególnie istotne w świetle ostatnich zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i najnowszych danych naukowych dotyczących wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi.

Zobaczcie też: Warszawa ponosi porażkę w wymianie "kopciuchów". Aktywiści i eksperci alarmują

Jedną z osób składających skargę jest aktywistka Marta Marczak, matka dziecka chorego na astmę. Zarówno astma, jak i choroby serca należą do najczęstszych schorzeń wywoływanych przez zanieczyszczone powietrze. 

Smog stał się nieodłączną częścią mojego życia, kiedy u mojego rocznego synka zdiagnozowano astmę wczesnodziecięcą. Idę do sądu, bo nie godzę się na to, aby bezczynność władz pogarszała zdrowie mojego dziecka. Mój syn ma prawo do zdrowia - podkreśla Marczak.

Sejmik wojewódzki ma 30 dni na rozpatrzenie skargi i podjęcie decyzji. Jeśli nie zgodzi się ze skargą, trafi ona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto