Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieg w Warszawie. Mieszkańcy pokonywali zaspy, by wejść do komunikacji miejskiej. Są wysokie kary dla firm za nieodśnieżone przystanki

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Intensywność weekendowej śnieżycy w Warszawie zaskoczyła firmy zajmujące się odśnieżaniem terenów dla pieszych w mieście. Nie nadążały one z usuwaniem śnieżnych zasp z przystanków autobusowych i tramwajowych, w konsekwencji czego zostały teraz ukarane przez Stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta. Firmy muszą zapłacić ponad 100 tysięcy złotych, a ponadto ZOM rozwiązuje umowy i zmienia wykonawców prac w rejonach, gdzie niewydolność była największa. Szczegóły poniżej.

Weekendowe opady śniegu oznaczały przede wszystkim problemy dla pieszych. Jezdnie zostały dość szybko odśnieżone, jednak tego samego nie można było powiedzieć o chodnikach oraz okolicach przystanków autobusowych i tramwajowych. Aby dostać się do komunikacji miejskiej, warszawiacy musieli przedostawać się przez zaspy lub hałdy pośniegowego błota.

Zarząd Oczyszczania Miasta wyciąga teraz konsekwencje wobec firm, które nie odśnieżyły przystanków po ostatniej śnieżycy. Ponad 100 tys. zł kar zapłacą wykonawcy, którzy nie uprzątnęli terenów dla pieszych zgodnie ze standardami ZOM. Zgodnie z umowami naliczone zostały kary m.in. za sytuacje, kiedy firma nie zaczęła odśnieżania w czasie 6 godzin od wystąpienia opadów lub nie ukończyła prac w 4 godziny po całkowitym ustaniu opadów śniegu.

Zarząd Oczyszczania Miasta rozwiązuje też umowy i zmienia wykonawców prac w rejonach, gdzie niewydolność firm była największa, czyli w Białołęce, Ursusie, na Ochocie i we Włochach.

Sytuacja pogodowa w niedzielę i poniedziałek była bardzo ciężka, nie tylko w Warszawie. Przy tak długich opadach wykonawcy prac, których wyłoniliśmy w przetargach, powinni zmobilizować wszystkie siły, by osiągnąć oczekiwane standardy. Utrzymanie przejezdności dróg, którymi kursuje komunikacja miejska i minimalizowanie uciążliwości wynikających z warunków pogodowych dla mieszkańców, to priorytet naszych działań zimą. Pozostaje mi przeprosić warszawianki i warszawiaków za tę sytuację i zapewnić, że podjąłem szereg stanowczych działań, które ograniczą wystąpienie takich niedogodności w przyszłości - powiedział Tadeusz Jaszczołt, dyrektor stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Zarząd Oczyszczania Miasta zleca w stolicy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. To m.in. 4,4 tys. przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do metra, przejścia dla pieszych, schody i kładki. ZOM organizuje też odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1,6 tys. km ulic, którymi kursuje komunikacja miejska.

Za oczyszczanie pozostałych terenów odpowiadają w Warszawie:

  • urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg,
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego,
  • Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście,
  • Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ,
  • Zarząd Zieleni Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto