Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard (nie)Szczeciński. Mieszkańcy głosują

Redakcja
Wioletta Mordasiewicz
W Stargardzie ruszyły konsultacje społeczne dotyczące wyeliminowania z nazwy miasta określenia „szczeciński”. Stargardzianie będą się w tej kwestii wypowiadać do 15 marca.

Konsultacje społeczne w Stargardzie zaczęły się w sobotę. Do urny w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Rynek Staromiejski 4 przyszło kilkanaście osób. Dziś urny stoją także w ratuszu, urzędzie miejskim i starostwie. Docelowo głosowanie będzie możliwe w 24 miejscach. Urny będą stać także w urzędachpocztowych.
Opinie czy Stargard ma być Stargardem czy pozostać Stargardem Szczecińskim są podzielone.
– Zagłosowałem za zmianą nazwy – mówi Jerzy Tatoń, który w sobotę głosował jako jeden z pierwszych. – Miasto powinno wrócić do swojej dawnej nazwy, która ma 900 lat. Teraz niepotrzebnie jesteśmy kojarzeni ze Szczecinem. Robimy temu miastu reklamę. Nazwa Stargard jest krótka, łatwa do wymówienia i zapamiętania.
– W szkole nie chce mi się pisać "szczeciński", bo to za długo – dodaje jego syn Ziemowit.
W Stargardzie nie brakuje jednak przeciwników akcji, którzy deklarują, że nie wezmą w niej udziału lub zagłosują na "nie".
– Powinno zostać tak jak jest – mówi Adriana Francuzik, stargardzianka. – Uważam, że zmiana nazwy nie jest nam potrzebna. Przymiotnik "szczeciński" dodaje miastu pewnego prestiżu. I pozwala je lokalizować na mapie. Poza tym cała akcja pociągnie za sobą koszty. Czy nas na to stać?
Inicjatorem pozbawienia nazwy Stargardu drugiego członu jest Towarzystwo Przyjaciół Stargardu. – Przymiotnik "szczeciński" jest wyrazem naszego przyporządkowania się – uważa Jan Jerzy Zenkner, prezes TPS. – Stargard powinien zostać tylko Stargardem. Tak o nim mówimy i piszemy, nawet w pismach urzędowych. Wypowiedzenie drugiego członu sprawia cudzoziemcom sporo kłopotów. Wystarczy Stargard!
Tę nazwę wypowie każdy. Członkowie TPS podkreślają, że akcja urzędowej zmiany nazwy nie jest antyszczecińska, ale prostargardzka. Zapewniają, że mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów, jeśli do tejzmiany dojdzie.
– W połowie 2011 roku zaczną obowiązywać nowe dowody osobiste, bez adresu – mówi Mariusz Jankowski z TPS. – Te dokumenty będą wymieniane sukcesywnie i co ważne, za darmo. Brak wymiany dowodów rejestracyjnych i praw jazdy nie będzie miał wpływu na ich ważność.
Inne dokumenty będą wymieniane z urzędu. A szyldy i pieczątki i tak trzeba co jakiś czas wymieniać.Konsultacje potrwają do 15 marca. Ich wynik ma pomóc radnym w podjęciu decyzji o złożeniu wniosku do ministerstwa. Jeśli mieszkańcy opowiedzą się za zmianą nazwy, a miasto zdąży ze złożeniem wniosku do 30 marca, Stargard może nie mieć drugiego członu w nazwie już w 2012 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stargard (nie)Szczeciński. Mieszkańcy głosują - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto