Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard w XXI wieku. Jak widzieli to mieszkańcy 43 lata temu?

Redakcja
"Stargard w następnym milenium" - trochę fantazji według młodych stargardzian.
"Stargard w następnym milenium" - trochę fantazji według młodych stargardzian. krzysztof żyto
Na pierwszej stronie „Wiadomości Zachodnich” z czerwca 1966 roku, opublikowano artykuł autorstwa (ak), zatytułowany: „Stargard w następnym milenium” – trochę fantazji. Fascynująca lektura pokazująca, jakie były ówczesne marzenia młodych stargardzian.

Artykuł zawiera  kilka wypowiedzi 15-16 letnich uczniów stargardzkich szkół o tym, jak wyobrażają sobie swoje miasto za kilkadziesiąt lat. Wobec tego, że mają one bardzo specyficzny i urokliwy klimat cytuję je w oryginale i bez skrótów:

 
 

BRONISŁAW PYTKO (kl. Ic)
Miasto ulegnie całkowitej przebudowie, pozostaną jedynie ciekawsze zabytki. Zbuduje się wielkie wieżowce. Miasto będzie mieć jakby kilka pięter – ulice powstaną jedna nad drugą. Miasto zostanie cudownie oświetlone – w nocy będzie jasno jak w dzień. Do tego pełno zieleni, gdzie tylko spojrzeć kwiat, drzewa, rośliny. Jego mieszkańcy też będą inni: nie będzie już ludzi złych, wszyscy będą przyjemni, mili, bo otrzymają, czego tylko zapragną. Szkoła też będzie inna, a jej profesorowie o wiele milsi.
ELŻBIETA BĄBOL (kl. Ic)
W Stargardzie, a szczególnie w powiecie stargardzkim powstanie wiele szkół średnich i wyższych. W mieście będzie Politechnika i Uniwersytet. (czego brak jest w tym 1000-leciu).
MIKOŁAJ BIBIK (kl. IIc)
Moja wieś w następnym Milenium zostanie rozbudowana, powstaną lepsze i nowocześniejsze domy. Prace w polu będą wykonywane przez mechaniczne roboty i różne maszyny nie potrzebujące obsługi człowieka. Ponieważ moja wieś znajduje się nad jeziorem, ludzie będą budować mieszkania pod wodą, na dnie jeziora. Pożywienie będą również wytwarzać ludzie z różnych roślin wodnych.
ZBIGNIEW SIERDZKI (kl. II ZDZ)
Ludzie będą żyli jak w bajce: domy zostaną zbudowane z tworzywa sztucznego. Każdy będzie miał koło domu własny odbiornik, za pomocą, którego będzie mógł porozumieć się z kolegami z zagranicy.
EDWARD HAHN
Każdy rolnik będzie mógł zbierać z 1 ha 100 q ziarna. Helikopterem będzie mógł jechać do sąsiada. Pieniądze w doniczkach będą się rodzić.
ANNA WLAZŁO (kl. Ic)
Powstanie wiele ośrodków kulturalnych. Mieszkańcy wolny czas będą spędzać w teatrach, operetkach, lokalach rozrywkowych. Będą oglądać barwny program telewizyjny. Do miejscowości, do których teraz nie można dojechać, będą prowadzić piękne autostrady, a po nich będą kursować liczne pojazdy.
JAN FARAON (kl. II ZDZ)
W następnym 100-leciu Stargard będzie większy i nowocześniejszy niż Szczecin. Powstanie tu stacja międzyplanetarna. Powstanie ogromna fabryka produkująca sputniki. Co trzeci mieszkaniec będzie miał samochód. Powstaną wieżowce po 100, a nawet więcej pięter.
ANIELA BLUMOWSKA (kl. Ic)
W roku 2096 ludność Stargardu będzie witała 2 Milenium. Wszyscy będą wspominać początki Stargardu i nas wszystkich, którzy żyjemy w 1966. Stargard będzie o wiele większy, ładniejszy. Ulice będą szerokie. Po obu ich stronach staną wielkie, kilkudziesięcipietrowe domy.
W szpitalach znajdą się nowoczesne urządzenia. Już nikt nie będzie umierał na serce, wątrobę czy inne schorzenia. Serce czy wątrobę można wymienić.. Nieopodal miasta znajduje się lotnisko.. Bez przerwy startują rakiety na Księżyc i Marsa. Przyjemnie odpoczywać z dala od Ziemi. Na księżycu i Marsie pobuduje się wiele budynków mieszkalnych. Mieszkańcy Stargardu mają tam swych krewnych i często odwiedzają ich. Nauka w drugim 1000-leciu będzie także łatwiejsza. Dzieci i młodzież nie uczą się. Wszyscy mają specjalne aparaty, za pomocą, których uczniowie wszystko pamiętają. Profesorowie nie pytają uczniów, nie robią klasówek. Wiedzą, że u nich każda lekcja jest opanowana. Pedagodzy nie zadają prac domowych swym wychowankom. Dlatego też uczniowie mają wiele wolnego czasu. Czas ten spędzają na zabawach i w kinach. Telewizory i radia są małe i płaskie. Radyjko będzie można nawet włożyć do pierścionka.

I jak się wam podobają wizje stargardzian sprzed 43 lat?
Ale żeby nie było tylko pięknie i wizjonersko redakcja zadbała by obok umieścić rozmowę z przedstawicielem władzy. W numerze znajduje się wywiad zatytułowany „RANGA MIASTA” z I sekretarzem Komitetu Powiatowego PZPR w Stargardzie . Uwierzcie, lektura co najmniej równie interesująca. Ale o tym w następnym artykule poświęconym Wiadomościom Zachodnim z 1966 roku.

 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stargard w XXI wieku. Jak widzieli to mieszkańcy 43 lata temu? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto