Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, podległy Ministrowi Rolnictwa, ogłosił dwa przetargi pisemne. Jeden dotyczy dzierżawy działki (nr 14/34 o pow. 1,06 ha) przy ul. Falenckiej leżącej na terenie Rezerwatu Przyrody "Stawy Raszyńskie” i w jego otulinie, a drugi - sprzedaży przedmiotowej działki.
Stawy Raszyńskie pod Warszawą z mniejszą powierzchnią? W pla...
Wyprzedaży Rezerwatu sprzeciwiają się członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Falent, którzy przypominają, że tamtejsze tereny należą do najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Protestujemy przeciwko podjętej przez IT-P kolejnej próbie okrojenia rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie” poprzez sprzedaż ww. działki. Wobec trwającej intensywnej urbanizacji południowych przedmieść Warszawy wzrasta społeczne i ekologiczne znaczenie chronionych prawem terenów zielonych Rezerwatu Przyrody w Falentach. Ten cenny przyrodniczo i krajobrazowo obszar wymaga wzmożonej ochrony i wspólnej troski a nie wyprzedaży gruntów w ręce przypadkowych podmiotów - czytamy w komunikacie SKOF.
Społecznicy alarmują: rezerwat w coraz gorszym stanie
Członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Falent informują, że Rezerwat i zabytki znajdujące się w Falentach pod zarządem Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego są w coraz gorszym stanie.
Z niepokojem przyglądamy się jak zarządzana jest ta placówka. Nie możemy pozostać obojętni wobec informacji o zwolnieniach pracowników, blisko 2,7 mln zł stracie za rok 2021 czy braku dialogu ze społecznością lokalną. Na zebraniu Interesariuszy poświęconemu przyszłości Falent zabrakło przedstawicieli Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego - informują społecznicy.
Działacze SKOF przypominają, że próba sprzedaży działki w Rezerwacie jest kolejnym ruchem państwowej instytucji, który nie służy ochronie przyrody i zachowaniu Falent jako cennego przyrodniczo i kulturowo obszaru, ważnego dla mieszkańców w promieniu wielu kilometrów.
W 2021 r. podjęto działania o szerszym zasięgu – około 30 procent powierzchni Rezerwatu! - czytamy w komunikacie.

Wyprzedaż Rezerwatu. Radny pisze do wójta
Przetarg na działkę budzi obawy nie tylko wśród społeczników, ale również mieszkańców. Część z nich nie chce, aby tereny trafiły w ręce deweloperów, którzy zdecydowaliby się wybudować na nich osiedle. O wyjaśnienia w sprawie poprosił radny gminy Raszyn Andrzej Zawistowski, który pod koniec ubiegłego miesiąca zwrócił się do tamtejszego wójta z następującymi pytaniami.
- Czy dzierżawa prawa użytkowania wieczystego gminnej działki była konsultowana z Wójtem Gminy Raszyn?
- Jakie działania zamierza podjąć Wójt Gminy Raszyn, aby gminne nieruchomości, które stanowią przedmiot użytkowania wieczystego przez ITP-BIP w Falentach, a nie są użytkowane do celów naukowych, zostały zwrócone Gminie Raszyn?
Jak informuje radny w rozmowie z naszym portalem, do dziś nie otrzymał odpowiedzi na powyższe pytania. Polityk dodaje, że sprawa zostanie poruszona na sesji Rady Gminy.
Przygotowaliśmy uchwałę w sprawie wystosowania apelu w przedmiocie zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego przez Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Falentach dla wspomnianej działki. Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Gminy i wiem, że będziemy nad tym debatować podczas sesji 23 lutego - wyjaśnia nam Andrzej Zawistowski.

Radny dodaje, że aby lepiej zrozumieć całą sytuację, należy cofnąć się w czasie o ponad 30 lat.
W dniu 22 lutego 1991 r. została przyjęta ustawa o zmianie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. Dodano zapis: Art.64a. 1. Z dniem wejścia w życie ustawy grunty, będące własnością Skarbu Państwa lub gmin, pozostające w zarządzie jednostki badawczo-rozwojowej stają się przedmiotem użytkowania wieczystego tej jednostki. Tym samym Gminie Raszyn praktycznie zabrano potężne działki i przekazano w użytkowanie wieczyste Instytutowi. Oczywiście, myślano w wykorzystywaniu nieruchomości na cele naukowo-badawcze. Czasy się jednak zmieniły, dyrekcje też. I teraz jedną z takich gminnych działek ITP chce oddać w cudze ręce i czerpać z tego kasę - wyjaśnia polityk.
Stawy Raszyńskie czyli podwarszawskie Mazury
Stawy Raszyńskie - rezerwat przyrody zlokalizowany zaledwie 15 kilometrów od stolicy kraju, często nazywany jest "podwarszawskimi Mazurami". Nic dziwnego - na terenie o powierzchni 155,13 ha znajduje się kilkanaście pięknych stawów. Wokół nich dostępne są szlaki, na których można natknąć się na miejsca pamięci.

Pomiędzy Stawem Raszyńskim a stawem Przepływowym znajdują się aż trzy takie punkty. Umiejscowiony jest tam głaz upamiętniający bitwę pod Raszynem oraz tablica Tchorka oddająca hołd rozstrzelanym w okolicy więźniów Pawiaka. Ponadto na trasie znajdziemy barokową statuę Boga Ojca.
Rezerwat ornitologiczny z niezwykle bogatym ekosystemem, gdzie żyje wiele gatunków ptaków wodnych i błotnych, mieści się w miejscowości Falenty, znajdującej się w gminie Raszyn w powiecie pruszkowskim. Miejsce to zostało powołane do życia w 1978 roku Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Sony Xperia 1 IV 12/256GB Czarny
smartfon xperia 1 iv dysponuje najlepszymi rozwiąz…
kup teraz

Apple iPhone 14 Plus 256GB Żółty
Okres gwarancji: 12 miesięcyWyposażenie: iPhone z …
kup teraz

Doogee S98 8/256GB Czarny
Smartfony Doogee. Flagowy model Doogee S98 został …
kup teraz

Redmi 10C 4/128GB Zielony
Redmi 10C Szybkość i niezwykła wydajność dzięki Sn…
Reprezentacja Polski. Rzecznik PZPN o problemach w kadrze