Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry

Tomasz Dominiak
Tomasz Dominiak
To właśnie Oni począwszy od 1945 roku tworzyli podstawy funkcjonowania administracji w polskiej Zielonej Górze, wpływali na kształt miasta, stanowili o jego rozwoju i obliczu.

Kultywują pamięć o pierwszych powojennych latach, przekazując ją młodszym pokoleniom Posiadają fotografie i archiwa, a także materiały związane z dokumentowaniem powojennych losów Zielonej Góry. Stowarzyszenie Pionierów na dobre wrosło w pejzaż naszego miasta. Wszelkie uroczystości miejskie i państwowe odbywają się z Ich udziałem. Aktywnie działają na niwie społecznej i kulturalnej.
Początki stowarzyszenia sięgają lat 70. w lutym 1973 na posiedzeniu prezydium Towarzystwie przyjaciół Zielonej Góry ( organizacja ta działa od 15 stycznia 1968 roku) powołano sekcję Pionierów Zielonej Góry, której pierwszym przewodniczącym został Mieczysław Turski. Sekcja działająca przy Towarzystwie organizowała spotkania, wieczory wspomnień na których wymieniano się doświadczeniami i wspomnieniami z pierwszych lat życia w naszym mieście, przy tworzeniu zrębów administracji, budowaniu zakładów pracy, zakładaniu firm, pracy w rzemiośle oraz szkolnictwie.
W 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Zielonej Góry zakończyło swoją działalność.
Sekcja Pionierów była liczna aktywnie działająca i zainteresowanie nią wzrastało. Postanowiono utworzyć Stowarzyszenie skupiające przybyłych po wojnie mieszkańców w jeden samodzielny związek. Nową organizacja przyjęła nazwę „Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry" zarejestrowano 28.02.1991. Może należeć do niej każdy, kto przybył do Zielonej Góry w latach 1945-1947 i miał wtedy nie mniej niż 16 lat. Tych, którzy kształtowali i kreowali we wspomnianych latach miasto jest wielu. I choć nie wszyscy należą do organizacji, czy uczestniczą w działaniach Stowarzyszenia są jednak Pionierami Zielonej Góry, którzy jako pierwsi przybyli do miasta, organizowali je i wpływali na jego oblicze. Prace nowo powstałego Stowarzyszenia, jako samodzielnej jednostki organizacyjnej nie różniły się bardzo od prac dawnej sekcji Pionierów działającej przy Towarzystwie przyjaciół Zielonej Góry. Stowarzyszenie stało się jednak jednostka niezależna, z własnym statutem, liczącym13 osób, Zarządem, siedzibą, sztandarem, prowadzoną kroniką i wydającą własne czasopismo Pionierzy.
Magistrat Zielonej Góry aktywnie wspiera działalność Stowarzyszenia Pionierów. 28 sierpnia 1993 roku otrzymali oni własna siedzibę w jednym z pomieszczeń zielonogórskiego Ratusza, która znana jest jako „Sala Wspomnień"
Pionierzy ze Stowarzyszenia kreujący w poprzednich latach klimat miasta nadal stanowią ważny element jego atmosfery. W Stowarzyszeniu działają trzy sekcje:historyczna, socjalno- bytowa oraz brydżowa
Sekcja historyczna stanowi fundament działania Stowarzyszenia. To właśnie dzięki jej działalności Pionierzy są znani w mieście. Sekcja zajmuje się zachowaniem pamięci o ludziach i wydarzeniach związanych z życiem miasta, zbiera pamiątki i eksponuje je w sali Wspomnień, rozpowszechnia wiedzę historyczną wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, organizuje lekcje historii. Członkowie Stowarzyszenia biorą licznie udział uroczystościach państwowych i miejskich, organizują wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi w sali Wspomnień. Kolekcjonują książki i czasopisma związane tematyka miejską.
W sekcji socjalno-bytowej pionierzy poświęcają swój czas koleżankom i kolegom, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą aktywnie uczestniczyć w życiu organizacji, czy miasta.
Odwiedzają ich w domach, informują o aktualnych wydarzeniach w Winnym Grodzie i aktywności organizacji, wspomagają dobrym słowem, a czasami materialnie.
Sekcja brydżowa ma charakter towarzyski. Fani tej gentelmeńskiej gry spotykają się przy zielonym stoliku, oddają licytacjom knowaniom mającym na celu wprowadzenie w pole karcianego przeciwnika.
Poza pracami sekcji istnieje również szereg innych działań Stowarzyszenia na rzecz swoich członków, m.in.: organizowanie kilka razy do roku wycieczek, uroczyste obchody Dnia Seniora, czy wspólne wyjście na miasto.
Członkowie Stowarzyszenia, a jest ich obecnie ponad stu czterdziestu, bacznie obserwują i dokumentują zmiany w obliczu dzisiejszej Zielonej Góry, biorąc udział w życiu społecznym miasta udzielając wywiadów w prasie, odwiedzając muzeum, bibliotekę, szkoły i teatr.
Są wszędzie tam, gdzie dzieje się coś istotnego i ważnego związanego z miastem.
Zielonogórskie Stowarzyszenie Pionierów wychodzi z działalnością również poza swoje grono, kierując swoją ofertę także do innych mieszkańców Zielonej Góry.
Członkowie Stowarzyszenia pełnia codziennie dyżury w Sali Wspomnień, chętnie pomagają wszystkim tym, którzy chcą pogłębić swoja wiedze o powojennych losach miasta.
Od listopada 1996 roku do maja 2006 roku Stowarzyszenie wydawało czasopismo „Pionierzy", w którym publikowano wspomnienia z pierwszych lat po wojnie.
W 2009 roku ukazała się bardzo cenna pozycja pt. „Pionierzy Zielonej Góry 1985-2008" w której zawarte jest Kalendarium Stowarzyszenia za lata 1985-2008, oraz wspomnienia wielu osób, od ponad 60 lat żyjących i pracujących w mieście.
Opracowane z udziałem Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry.
Planuje cykl wywiadów z pionierami, jeżeli ktoś z Państwa ma jakieś ciekawe pytania skierowane do tych osób, to proszę o wpisanie ich pod artykułem. zapraszam do obejrzenia również kilku zdjęć z siedziby Stowarzyszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto