Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stuknęła jej pięćdziesiątka

Redakcja
ZS 5 mieści się obecnie przy ulicy Śniadeckiego. Uczy się w niej 550 osób. Wcześniej szkoła była przy ul. Wita Stwosza i Gdyńskiej.
ZS 5 mieści się obecnie przy ulicy Śniadeckiego. Uczy się w niej 550 osób. Wcześniej szkoła była przy ul. Wita Stwosza i Gdyńskiej.
Jubileusz. Zespół Szkół nr 5 obchodzi w tym roku okrągłę urodziny. Przez pięćdziesiąt lat istnienia mury tej szkoły opuściło ponad 6 tysięcy absolwentów kierunków technicznych i zawodowych.

Pierwsi uczniowie przekroczyli progi szkoły 1 września 1964 roku. Wtedy działały w niej Liceum Zawodowe i Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, a pierwszym dyrektorem był Jan Stryjewski. Szkoła miała siedzibę przy ul. Wita Stwosza. Przez 50 lat istnienia przeszła wiele przeobrażeń. Wyedukowała ponad 6 tys. osób. Zmieniła też siedzibę.- Bardzo mile ją wspominam - mówi Władysław Wojtakajtis, olimpijczyk ze Stargardu w pływaniu, który w tej szkole kształcił się w latach 1964-1969. - Wyuczyłem się tam na technika-mechanika samochodowego. W swoim zawodzie co prawda nie pracowałem, bo poszedłem na studia i poświęciłem się sportowi. Ale nabyte umiejętności do dziś się przydają. Jak się psuje samochód, to naprawiam go sam koło mojego domu.Absolwentami szkoły są też inni sportowcy, m.in. Władysław Stecyk, mistrz Polski i medalista mistrzostw świata i Europy w zapasach, Wiesław Chmielewski, medalista mistrzostw kraju, uczestnik igrzysk olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym czy Stanisław Weryk, członek reprezentacji narodowej biorącej udział w mistrzostwach świata w kolarstwie. 1 września 1981 szkoła przy ul. Wita Stwosza zmieniła nazwę na Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa. Jej dyrektorem był wtedy Stanisław Kopeć, który szkołę ciągle reorganizował i modernizował. W 1997 roku nazwa ZSMR powiększyła się o człon Centrum Kształcenia Praktycznego. Na potrzeby centrum przejęto obiekty byłej bazy Wojsk Federacji Rosyjskiej w Kluczewie. A w jednym z budynków powstał internat dla 60 osób. W 2002 w wyniku reformy szkoła otrzymała nazwę Zespół Szkół nr 5 Centrum Kształcenia Praktycznego. 1 września 2003 roku przeniesiono ją na ulicę Gdyńską. Pięć lat później na ul. Śniadeckiego do odremontowanych pomieszczeń przeniesiono warsztaty szkolne. Zlikwidowano też internat. W jego miejscu powstały sale dydaktyczne i pracownie gastronomiczne. Dzisiaj ZS 5 działa w jednym miejscu, przy Śniadeckiego.- Nabory są coraz trudniejsze, ale najważniejsze że istniejemy - mówi Zbigniew Jurkiewicz, od 20 lat dyrektor szkoły.Szkoła kształci młodzież pod wymagania lokalnego rynku pracy, m.in. mechaników samochodowych, kucharzy, techników architektury krajobrazu, techników żywienia. Niektórzy absolwenci pracują w Bridgestonie czy Cargotecu.Dzisiaj, w piątek, o godzinie odbędą się obchody rocznicowe w szkolnych obiektach przy ulicy Śniadeckiego. Zaproszeni są wszyscy absolwenci. Zwiedzanie szkoły od 13 do 17. 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto