Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół średnich 2023/2024 w Warszawie. Brakuje kilku tysięcy miejsc w liceach. Dlaczego?

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Rekrutacja do szkół średnich dobiega końca. Alarmująca sytuacja w Warszawie
Rekrutacja do szkół średnich dobiega końca. Alarmująca sytuacja w Warszawie Wojciech Matusik / Archiwum Polska Press
Rekrutacja do warszawskich szkół ponadpodstawowych powoli dobiega końca. Kandydaci mają ostatnie chwile na dokonanie ostatecznych zmian dotyczących wyboru konkretnej placówki. Kilkanaście dni później komisje ogłoszą listy przyjętych uczniów. Z danych przekazanych nam przez stołeczny Ratusz wynika, że łącznie do miejskich szkół zgłosiło ponad 35 tys. absolwentów podstawówek. To blisko pięć tysięcy więcej, niż przygotowanych miejsc. O trudną sytuację zapytaliśmy Jakuba Leduchowskiego z warszawskiego urzędu.

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Warszawie. Uczniowie mają ostatnie godziny na to, aby zmienić zdanie w sprawie wyboru wymarzonej placówki. Tylko do 12 lipca, do godziny 15:00 będą mogli:

  • Dokonać zmiany wyboru szkół/oddziałów na listach preferencji
  • Dodać do listy nowe szkoły/oddziały (nie dotyczy oddziałów, do których obowiązują sprawdziany uzdolnień lub próby sprawności)
  • Złożyć nowe wnioski (dotyczy kandydatów, którzy nie złożyli wcześniej)

Więcej chętnych niż miejsc

Wcześniej, 19 czerwca zakończył się etap składania wniosków do klas pierwszych szkół podstawowych w Warszawie. Wówczas okazało się, że stołeczne placówki oferują łącznie mniej miejsc, niż jest kandydatów.

Poniżej publikujemy dane z elektronicznego systemu na dzień 20 czerwca 2023 r.

  • Szkoły branżowe przygotowały 1 828 miejsc. Z pierwszej preferencji zgłosiło się 795 chętnych
  • Technika przygotowały 8 707 miejsc. Z pierwszej preferencji zgłosiło się 7 805 chętnych
  • Licea przygotowały 19 938 miejsc. Z pierwszej preferencji zgłosiło się 26 565 chętnych

Łącznie stołeczne placówki przygotowały 30 473 miejsca, a zgłosiło się do nich 35 165 kandydatów. Oznacza to, że nie wszyscy uczniowie będą mogli kontynuować naukę w wybranych przez siebie szkołach. O trudną sytuację zapytaliśmy Jakuba Leduchowskiego z warszawskiego Ratusza.

Trudno jest przewidzieć, ilu kandydatów dopełni obowiązku złożenia wymaganych w rekrutacji dokumentów, a później potwierdzi wolę uczęszczania do szkoły, do której zostali zakwalifikowani. Rok temu pierwotnie złożyło wnioski 30 437 kandydatów. Spośród nich wymagane dokumenty złożyło 29 772, zaś liczba przyjętych w rekrutacji zasadniczej wynosiła 26 844. Co ważne 30 sierpnia 2022 r. szkoły dysponowały jeszcze ponad 1,5 tys. miejscami wolnymi. Ostatecznie do klas pierwszych według stanu na koniec września uczęszczało ponad 30 tys. uczniów. Reasumując w trakcie postępowania rekrutacyjnego liczba kandydatów aplikujących o przyjęcie i przyjętych zawsze ulega zmianie - mówi Jakub Leduchowski w rozmowie z naszym portalem.

'Warszawa od dawna przygotowuje się na przyjęcie dużej liczny kandydatów"

Stołeczny Ratusz informuje, że od wielu miesięcy zwraca uwagę na to, iż rok 2023/2024 dla będzie niezwykle trudny dla szkół ponadpodstawowych.

W wyniku tzw. reformy edukacji min. Zalewskiej, do już skumulowanych roczników, w tym roku kolejne 1.5 rocznika ósmoklasistów ubiega się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych. Warszawa od dawna przygotowuje się na przyjęcie tak dużej liczby kandydatów i jako jedyny samorząd na terenie Mazowsza przygotowała więcej miejsc (ponad 30 400) niż liczba absolwentów wszystkich warszawskich szkół podstawowych (publicznych i niepublicznych, których jest ok 24 tys.) Innymi słowy przygotowaliśmy prawie 6.5 tys. więcej miejsc aniżeli liczba warszawskich absolwentów szkół podstawowych - mówi w rozmowie z naszym portalem Jakub Leduchowski z biura prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Przedstawiciel Ratusza poinformował nas, że:

  • W tym roku szkoły ponadpodstawowe opuści 16.5 tys. uczniów. Tymczasem liczba absolwentów podstawówek to ponad 21.5 tysięcy
  • W warszawskich samorządowych szkołach podstawowych uczy się 21,5 tys. ósmoklasistów (w tym jest 1000 uczniów z Ukrainy, którzy przyjechali do Warszawy po wybuchu wojny - jeśli przystąpili do egzaminów ósmoklasisty, to uczestniczą w rekrutacji na takich samych zasadach jak polscy uczniowie)
  • Do stołecznych szkół będą chcieli dostać się również uczniowie niepublicznych szkół podstawowych oraz uczniowie i uczennice spoza stolicy
  • Zarezerwowano też ok. 900 miejsc dla uczniów drugorocznych (tak jak w poprzednim roku)
  • Warszawa przygotowała ponad 30 tys. miejsc, a więc tyle samo co w roku ubiegłym
  • Na Mazowszu jest ok. 79 tys. uczniów, dla których przygotowano ok. 70 tys. miejsc
  • Jedynym samorządem, który zapewnił więcej miejsc niż liczba absolwentów wszystkich szkół podstawowych (publicznych i niepublicznych) jest Warszawa. Na 24 tys. absolwentów, w stolicy przygotowano ponad 30 400 miejsc

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Warszawie. Najbliższe ważne terminy

Przypomnijmy, że:

  • 21 lipca do godziny 12:00 szkolne komisje opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych
  • Od 21 lipca od godziny 12:00 do 26 lipca do godziny 15:00 kandydaci muszą potwierdzić wolę uczęszczania do danej placówki poprzez składanie oryginałów świadectwa i zaświadczenia
  • 27 lipca do godziny 14:00 komisje ogłoszą listy przyjętych uczniów
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto