Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces organizacyjny Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze w Kruszynie [zdjęcia]

Redakcja
W minioną sobotę (14 września) odbyła się uroczystość podsumowania i zakończenia 18. Mistrzostwa Europy Balonów na Ogrzane Powietrze, którego organizatorem był Aeroklub Włocławski.

Od poniedziałku do piątku uczestnicy mistrzostw startowali, co dziennie. Jednak nie jak planowano dwa razy dziennie, rano i popołudniu, gdyż pogoda robiąc psikusa pozwalała na starty albo ran albo popołudniu. W sumie wykonano 5 lotów i rozegrano 18 konkurencji, które wystarczyłyby mistrzostwa uznać za ważne. Oficjalnie w zawodach wystartowało 81 załóg z 24 krajów starego kontynentu. Nasz kraj reprezentowało trzech pilotów, dwóch Aeroklub Włocławski – Bartosz Nowakowski – aktualny Mistrz Polski i Arkadiusz Iwański z Kowala, drugi wicemistrz tegorocznych MP, a dwa lata temu był Mistrzem kraju, a trzecim reprezentantem był pilot Aeroklubu Leszczyńskiego - Zbigniew Jagodzik.
Po podsumowaniu wszystkich 18 konkurencji, dwa pierwsze miejsca wywalczył duet pilotów z Litwy. Tytuł Mistrzowski zdobył 22-letni Rokas Kostiuskevicius (14036 pkt.), a drugie miejsce i tytuł pierwszego wicemistrza przypadł jego ojcu Rimasowi Kostiuskeviciusowi (13876 pkt.), natomiast trzecie miejsce i tytuł drugiego wicemistrza przypadł Ivanowi Ayala Alcalde ( 13705 pkt.) z Hiszpanii. 
Dwa lata temu na Mistrzostwach Europy w Hiszpanii tytuł mistrzowski wywalczył Szwajcar Stefan Zeberli, drugi był Iwan Atala Alcade z Hiszpanii, a trzeci Brytyjczyk David Bareford. 
Warto podkreślić, że ten utalentowany 22 letni Rokas Kostiuskevicius jest aktualnym Mistrz Europy juniorów. Ponadto dwa miesiące temu w Nałęczowie wygrał Międzynarodowe zawody balonowe o randze Mistrzostw Polski. Drugi był jego ojciec Rimas Kostiuskevicius.
Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce uplasowali się następujący piloci:
4. Dominic Bareford – Wielka Brytania – 13679
5. Stefan Zeberli – Szwajcaria - 13305
6. Peter Olsson – Szwecja - 12989
7. Bartosz Nowakowski – Polska – 12764
8. Uwe Schneider – Niemcy - 12749
9. Christoffer Mundt – Dania - 12536
10. Ivan Menyaylo – Rosja - 12509
Dalsze lokaty Polaków:
18. Arkadiusz Iwański - 11537
51. Zbigniew Jagodzik - 8248
Najmłodszym pilotem był 20-letni Brytyjczyk Dominic Bareford, zaś najstarszym 67-letni Jan Fokken z Holandii. Za największego pechowcem można uznać pilota Nico Betzena z Luksemburga, który w pierwszym dniu zawodów, po pierwszym locie podczas wysiadania z kosza złamał nogę. Jako ciekawostkę dodam, że podczas mistrzostw 81 balonów zużyło około 40 tysięcy litrów gazu propanu.
Podsumowując udział naszych reprezentantów, należy uznać, że nie przynieśli wstydu naszemu krajowi, a wręcz przeciwnie zajęli bardzo wysokie miejsca, co świadczy o ich kunszcie, precyzji i znajomości swojego rzemiosła. Zwłaszcza pozycja Bartosza Nowakowskiego jest dla nas miłym i pozytywnym zaskoczeniem, gdyż jak sam w wywiadach prasowych twierdził, że będzie się czuł usatysfakcjonowanych, gdy znajdzie się w okolicach 20-25 miejsca, a tu wysoka 7 pozycja w doborowej obsadzie 81 pilotów. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach, kolejnych startach usłyszymy jeszcze nie raz w samych superlatywach o naszych pilotach, wszak członkowie Aeroklubu Włocławskiego mają na swoim koncie nie tylko tytułu Mistrza Polski. Przecież wielokrotnie walczyli w europejskich i światowych zawodach o najwyższe trofea. Ale żeby realnie myśleć o tytułach mistrzowskich w Europie czy na świecie, w najbliższym czasie niezbędne są kosztowne inwestycje, jak chociażby zakup nowych balonów, sprzętu nawigacyjnego czy komputerowego, którym posługują się piloci i załogi naziemne, bez którego trudno oczekiwać odpowiednich rezultatów! Ten ukłon należy skierować w pierwszej kolejności do władz Aeroklubu Polskiego, sponsorów i naszych władz samorządowych, gdyż bez odpowiedniego wsparcia materialnego nasi wspaniali piloci nie będą mogli się liczyć w sportach balonowych. A przecież zawody balonowe są bardzo widowiskowe, ich rywalizację można podziwiać nad naszymi domami bez konieczności wyjeżdżania na lotnisko. Ponadto nazwy balonów jak i sami piloci przynoszą chlubę i sławę naszemu krajowi, regionowi czy naszemu miastu, sławiąc Włocławek w Europie i na całym świecie! Warto o tym pamiętać, podejmując uchwałę o budżecie na przyszły rok.
Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI w uznaniu dotychczasowych zasług i osiągnięć organizacyjnych nie bez kozery przyznała Aeroklubowi Włocławskiemu organizację tak prestiżowych zawodów o randze europejskiej. To wielkie wyróżnienie i zaszczyt móc gościć na ziemi kujawskiej pilotów i załogi balonowe z 24 krajów starego kontynentu. Nie tak dawno, bo w lipcu na Kruszyńskim lotnisku odbyły się Mistrzostwa Świata Modeli Śmigłowców zdalnie sterowanych w kategoriach F3C i F3N. Natomiast w przyszłym roku Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI powierzyła naszemu aeroklubowi organizację kolejnej wielkiej imprezy lotniczej, jaką będzie organizacja Mistrzostw Świata Modeli Samolotów na uwięzi. Dzięki międzynarodowym imprezom lotniczym, nasz region jest rozsławiany na całym świecie. Jeszcze raz podkreślę, że warto wziąć to pod uwagę, gdyż wyniki i osiągnięcia naszych wspaniałych pilotów promują nie tylko ich samych, ale przede wszystkim nasz region, naszą kulturę, gościnność i walory turystyczno-krajoznawcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto