Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superośrodek do walki z rakiem

gonzo19
gonzo19
Do 2015 roku w Warszawie ma powstać Ośrodek Radioterapii Hadronowej. Pozwoli na znacznie skuteczniejszą walkę z nowotworami niż tradycyjne radioterapie.

O tym, że w stolicy powstanie supernowoczesny ośrodek do walki z rakiem zdecydowało kilka dni temu Konsorcjum Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. Placówka ma stanąć przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na Ochocie.

Będzie to drugi, po Krakowie, tego typu ośrodek w Polsce. Szacowany koszt budowy może wynieść nawet 160 mln euro. Cześć pieniędzy na jego stworzenie ma pochodzić z funduszy unijnych.

Według specjalistów, dzięki małej liczbie powikłań popromiennych, radioterapia hadronowa jest znacznie bezpieczniejszym sposobem na walkę z nowotworami, niż tradycyjna radioterapia.

Terapia hadronowa skuteczniejsza w leczeniu raka– Terapia hadronowa umożliwia leczenie nowotworów z bardzo dużą precyzja, bo za pomocą protonów dokładnie napromieniowywane są chore obszary. Precyzja bierze się z charakteru wiązki protonowej: są to ciężkie cząstki, poruszające się po prostym torze, nie rozpraszają się, oddają energię dokładnie w miejscu leczonym, nie naruszając zdrowych tkanek. Inaczej niż np. w przypadku promieniowania rentgenowskiego, które z łatwością przenika przez cale ciało – wyjaśnia Paweł Olko, zastępca dyrektora Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

W krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN powstaje właśnie pierwszy ośrodek radioterapii hadronowej. – Zastosujemy skonstruowany u nas 25 lat temu cyklotron, na którym w październiku tego roku rozpoczniemy leczenie pacjentów z nowotworami oka. Do 2013 r. będziemy chcieli zastąpić go nowoczesnym cyklotronem, umożliwiającym przyspieszanie protonów do znacznie wyższych energii. Umożliwi on leczenie guzów w dowolnym miejscu ciała, prowadzenie badań i szkolenie personelu – tłumaczy dr Olko.

Specjaliści będą mogli się uczyć Placówka w Małopolsce ma być właśnie miejscem, gdzie radiolodzy nauczą się prawidłowego leczenia radioterpaią hadronową. – To ważne, bo nowo planowany cyklotron pozwoli nam na wyszkolenie specjalistów, którzy będą potem mogli pracować m.in. w warszawskim ośrodku radioterapii hadronowej – tłumaczy Paweł Olko.

Oprócz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy tworzeniu ośrodka w stolicy, będą współpracowały jeszcze Centrum Onkologii, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.

Według Pawła Olko, jeśli nie pojawią się problemy, np. z pozyskaniem gruntów pod budowę, to ośrodek w stolicy powstanie do 2015 r. Będą w nim prowadzone m.in. terapie najtrudniejszych do leczenia przypadków raka: nowotworów głowy, gałki ocznej czy prostaty.


Czytaj również:
Maria Kaczyńska: jutro jest za późno [wywiad]
Rak to nie wyrok – profilaktyka ratuje życie
Pozwólcie się ocalić przed rakiem szyjki macicy
Serwis specjalny: Zdrowie i uroda z MM

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto