Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Demokracji w Warszawie. W Parku Moczydło odbył się Wolny Piknik, w programie debata, warsztaty i wyjątkowy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Na warszawskiej Woli w 43. rocznicę porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, odbyło się Święto Demokracji.
Na warszawskiej Woli w 43. rocznicę porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, odbyło się Święto Demokracji. Aleksy Witwicki
Na warszawskiej Woli w 43. rocznicę porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, odbyło się Święto Demokracji. Wydarzenie rozpoczęło się odsłonięciem muralu Bronisława Geremka, następnie w Parku Moczydło miał miejsce piknik oraz debata o kondycji demokracji, warsztaty i koncert znanego zespołu.

Wolskie Centrum Kultury, organizator obchodów podkreśla, że Święto Demokracji to próba przywołania chlubnej przeszłości, wskrzeszenia mitu solidarności, dialogu i porozumienia ponad partyjnymi podziałami.

W 2024 roku obchodzimy dwudziestą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest to symboliczne domknięcie polskiej transformacji ustrojowej.

Nowy mural w Warszawie. Przedstawia Bronisława Geremka

W czwartek 31 sierpnia na Woli w Warszawie zorganizowano uroczystości, w czasie których odsłonięty został mural Bronisława Geremka na budynku liceum przy ulicy Wolność 1/3.

Na warszawskiej Woli w 43. rocznicę porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, odbyło się Święto Demokracji.

Święto Demokracji w Warszawie. W Parku Moczydło odbył się Wo...

W obchodach wzięli udział m.in. syn profesora – Michał Geremek, parlamentarzyści, radni i burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Autorką projektu muralu Bronisława Geremka jest Ola Jasionowska.

- Pan Profesor spogląda na nas z tego wyjątkowego i ciepłego muralu, bo sam był ciepłym i wyjątkowym człowiekiem. Postać Bronisława Geremka powinna skłaniać do refleksji nad tym, jak ważna jest demokracja i że trzeba o nią walczyć – podkreśliła Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy, obecna na uroczystości. – Warszawa jest miastem wyjątkowym, pięknym i prężnie się rozwijającym, ale również nieustępliwym, tak samo nieustępliwy, w walce o demokratyczną Polskę był pan Profesor Geremek, który będzie na nas spoglądał z tego muralu – dodała.

Dotychczas na Woli, w ramach projektu upamiętniającego odzyskanie przez Polskę suwerenności, powstały również murale Jacka Kuronia oraz Jana Lityńskiego.

"Wola jest kolebką demokracji"

- Wola była i jest kolebką demokracji – to tutaj wybrano 10 władców elekcyjnych, tutaj również trwały protesty robotników, bez których nie byłoby Sierpnia '80 i wiary w to, że można pokonać hegemona. Tych płaszczyzn do rozmów o wolności i demokracji, które nas dziś przywiodły na Wolę, jest więc bardzo wiele – wskazał Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Wolny Piknik w Parku Moczydło

Miasto z okazji Święta Demokracji zorganizowało 31 sierpnia w godz. 15:00-19:00 Wolny Piknik w Parku Moczydło.
W czasie wydarzenia można było posłuchać debaty dotyczącej kondycji współczesnej demokracji, odbyły się też warsztaty artystyczne, animacje i plener malarski.

Na zakończenie obchodów miał miejsce koncert zespołu BARANOVSKi oraz pokaz laserów.

Wstęp na wydarzenia był darmowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto