Wolskie Centrum Kultury, organizator obchodów podkreśla, że Święto Demokracji to próba przywołania chlubnej przeszłości, wskrzeszenia mitu solidarności, dialogu i porozumienia ponad partyjnymi podziałami.
W 2024 roku obchodzimy dwudziestą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest to symboliczne domknięcie polskiej transformacji ustrojowej.
Nowy mural w Warszawie. Przedstawia Bronisława Geremka
W czwartek 31 sierpnia na Woli w Warszawie zorganizowano uroczystości, w czasie których odsłonięty został mural Bronisława Geremka na budynku liceum przy ulicy Wolność 1/3.
Święto Demokracji w Warszawie. W Parku Moczydło odbył się Wo...
W obchodach wzięli udział m.in. syn profesora – Michał Geremek, parlamentarzyści, radni i burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.
Autorką projektu muralu Bronisława Geremka jest Ola Jasionowska.
- Pan Profesor spogląda na nas z tego wyjątkowego i ciepłego muralu, bo sam był ciepłym i wyjątkowym człowiekiem. Postać Bronisława Geremka powinna skłaniać do refleksji nad tym, jak ważna jest demokracja i że trzeba o nią walczyć – podkreśliła Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy, obecna na uroczystości. – Warszawa jest miastem wyjątkowym, pięknym i prężnie się rozwijającym, ale również nieustępliwym, tak samo nieustępliwy, w walce o demokratyczną Polskę był pan Profesor Geremek, który będzie na nas spoglądał z tego muralu – dodała.
Dotychczas na Woli, w ramach projektu upamiętniającego odzyskanie przez Polskę suwerenności, powstały również murale Jacka Kuronia oraz Jana Lityńskiego.
"Wola jest kolebką demokracji"
- Wola była i jest kolebką demokracji – to tutaj wybrano 10 władców elekcyjnych, tutaj również trwały protesty robotników, bez których nie byłoby Sierpnia '80 i wiary w to, że można pokonać hegemona. Tych płaszczyzn do rozmów o wolności i demokracji, które nas dziś przywiodły na Wolę, jest więc bardzo wiele – wskazał Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.
Wolny Piknik w Parku Moczydło
Miasto z okazji Święta Demokracji zorganizowało 31 sierpnia w godz. 15:00-19:00 Wolny Piknik w Parku Moczydło.
W czasie wydarzenia można było posłuchać debaty dotyczącej kondycji współczesnej demokracji, odbyły się też warsztaty artystyczne, animacje i plener malarski.
Na zakończenie obchodów miał miejsce koncert zespołu BARANOVSKi oraz pokaz laserów.
Wstęp na wydarzenia był darmowy.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szokujące słowa politologa. "Potrzebujemy walizeczki z czerwonym przyciskiem"
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"
- Wiemy, jak wyglądała pomoc dla 14-latki z Andrychowa. Kto ją odnalazł i reanimował?