Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztaby, ulice i światełko do nieba... Zobacz fotorelację z XIX finału WOŚP

Barbara Dziedzic
I finał: 5,4 mln, XVIII finał: 42,8 mln, XIX finał: 43 mln? Liczby pokazują, że największą akcję charytatywną wspieramy z roku na rok coraz chętniej i liczniej. Kwestuje cała Polska. Czerwone serduszka opanowują ulice sklepy, sztaby i główne place miast Polski. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord. A jak to wszystko wyglądało? Zobacz fotorelację z XIX finału WOŚP.

Dobrze nakręceni na XIX finał WOŚP. Kwestowali duzi i mali (ZDJĘCIA)

WOŚP W FOTOGRAFICZNEJ PIGUŁCE
Jeśli ktoś wciąż ma wątpliwości co do rozmiarów dorocznej akcji Jerzego Owsiaka, jeszcze jedna liczba. Około pół miliarda złotych - tyle uzbierała w sumie Orkiestra przez blisko dwie dekady. Pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami nerek i układu moczowego. Tym razem wszystko zaczęło się w Zabrzu. Tradycyjnie niebanalnie i z pompą. XIX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ruszył 320 m pod ziemią, w kopalni Guido w Zabrzu, z której witał Polskę szef, mistrz i ojciec Orkiestry w jednej osobie - Jurek Owsiak.

- W takim dniu jak dziś jesteśmy razem, jesteśmy wspólnotą jako Polacy. Nie dzielimy się, ale jesteśmy razem - krzyczał Owsiak, witając rodaków. Niebawem charyzmatyczny lider przeniósł się do stolicy, dokąd przewiózł go OrkiestroLOT, wyczarterowany specjalnie dla fundacji samolot linii lotniczych PLL LOT.
Finałowy koncert WOŚP został zorganizowany przed Pałacem Kultury i Nauki. Po raz piąty odbył się bieg "Policz się z Cukrzycą" - akcja, w której mieszkańcy stolicy wyrażają solidarność z diabetykami. Tradycyjnie o godz. 20 wystrzeliło też Światełko do Nieba. Kilkuminutowy pokaz fajerwerków obejrzały tysiące fanów kwesty.

Orkiestra jak co roku zagrała także m.in. w polskiej bazie wojskowej w Afganistanie, w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, USA, Islandii, Szwecji oraz w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego. Wśród przedmiotów do wylicytowania znalazła się m.in. legitymacja poselska Janusza Palikota. "Mam nadzieję, że 44 tys. osób, które dało mi mandat poselski, zrozumie moją decyzję i zaakceptuje ją. To dzięki nim mogę teraz pomóc dzieciom" - napisał na swoim blogu polityk.
W całej Polsce działało 1,5 tys. sztabów WOŚP. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwało kilkanaście tysięcy policjantów.

19 lat WOŚP

WOŚP po raz pierwszy zagrała w 1993 r. Zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Fundacja WOŚP formalnie wtedy jeszcze nie istniała. Zarejestrowana została w marcu 1993 r., po sukcesie pierwszej zbiórki. Podczas pierwszego finału zebrano 1 535 440,68 dolarów. Dzięki tym środkom fundacja kupiła sprzęt dla 10 oddziałów kardiochirurgii dziecięcej w całej Polsce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto