Łukasz Trybulski
Sensacja w Warszawie. Debiutujące w piłkarskiej ekstraklasie Podbeskidzie Bielsko-Biała odniosło pierwsze zwycięstwo, pokonując na Łazienkowskiej Legię 2:1.

Piłkarze ze Śląska oddali dwa celne strzały i zdobyli dwie bramki. Pomimo znacznej przewagi w posiadaniu piłki przez legionistów, gospodarze nie byli w stanie przebrnąć przez obronę rywala. Słabo wypadła Legia w ostatnim sprawdzianie przed pojedynkiem z PSV Eindhoven.

Tego nikt się nie spodziewał. Po potknięciach Lecha Poznań i Śląska Wrocław piłkarze Macieja Skorży przygotowywali się już do objęcia pozycji lidera T-Mobile Ekstraklasy, ale na drodze stanęli im "Górale" z Bielska-Białej. Już do przerwy pachniało ogromną niespodzianką - bramkarza Legii Dusana Kuciaka pokonali Tomasz Górkiewicz i Sylwester Patejuk. Po zmianie stron słabo prezentujących się gospodarzy stać było tylko na jednego gola, którego niedługo po wznowieniu gry zdobył Ivica Vrdoljak.

Podbeskidzie nigdy wcześniej nie występowało w ekstraklasie. Po pięciu kolejkach miało w dorobku trzy punkty za trzy remisy. Dzień 10 września 2011 roku przejdzie więc do historii klubu.

Po sobotnich meczach prowadzenie w rozgrywkach objęła Korona Kielce, która pewnie pokonała na swoim boisku Śląsk Wrocław 2:1. Zwycięstwo mogło być wyższe, gdyby nie rozregulowane celowniki kielczan.

Początkowe minuty spotkania przy Łazienkowskiej upłynęły pod znakiem walki w środku boiska. Jej pierwszą „ofiarą” został Michał Kucharczyk. Pomocnik Legii utykając opuścił boisko w 15. minucie. Jego miejsce zajął Moshe Ohayon.

Dogodną okazję gospodarze stworzyli dopiero w 17. minucie. Miroslav Radovic z siedmiu metrów nie trafił jednak w światło bramki. Stare piłkarskie porzekadło mówi, że niewykorzystane sytuację lubią się mścić. Tak też było i tym razem. Dośrodkowanie z rzutu wolnego strzałem głową na bramkę dla Podbeskidzia zamienił debiutujący w ekstraklasie Tomasz Górkiewicz.

Legia przeważała, ale nie potrafiła sobie poradzić z broniącymi się prostymi środkami przyjezdnymi z Bielska-Białej. Najbliżej wyrównania był Marcin Komorowski. Piłka po jego strzale została wybita z linii bramkowej.

W doliczonym czasie pierwszej połowy obrona gospodarzy zaspała po raz kolejny. W pole karne Legii piłkę wrzucił z autu Marek Sokołowski, a półprzewrotką do siatki skierował ją niepilnowany Sylwester Patejuk. Tym samym zrehabilitował się za zmarnowaną kilka minut wcześniej sytuację sam na sam z Dusanem Kuciakiem.

W przerwie piłkarze Macieja Skorży prawdopodobnie usłyszeli kilka gorzkich słów. Reprymenda szkoleniowca przyniosła pożądany skutek, bo już dwie minuty po wznowieniu gry warszawski zespół zdobył kontaktowego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mateusza Bąka strzałem głową pokonał Ivica Vrdoljak.

Później jednak gra gospodarzy znów przypominała walenie głową w mur. Podbeskidzie skupiało się tylko na obronie, a co więcej po każdym faulu piłkarz z Bielska-Białej długo podnosił się z murawy.

Sędzia Tomasz Musiał z Krakowa doliczył aż pięć minut. Jednak ani to, ani wycieczka Kuciaka w pole karne gości przy rzucie rożnym tuż przed końcem spotkania nie wpłynęły na zmianę rezultatu. Podbeskidzie sensacyjnie pokonało w Warszawie Legię 2:1

Po meczu powiedzieli:

Robert Kasperczyk, trener Podbeskidzia Bielsko-Biała: Nigdy nie przypuszczałem, że pierwsze zwycięstwo w ekstraklasie odniesiemy na stadionie Legii. Mówię szczerze. Wcześniej trzy razy graliśmy u siebie, ale dwukrotnie musieliśmy się zadowalać remisami, zaliczyliśmy jedną porażkę. Chciałbym podziękować chłopcom za walkę, za zaangażowanie. To dla nas wielki dzień.

Maciej Skorża, trener Legii Warszawa: Przegraliśmy mecz, którego nie mieliśmy prawa przegrać. Drużyna mająca ambicje walczyć o mistrzostwo Polski nie może sobie pozwalać na takie występy. Nie ukrywam, jestem wściekły. Nikt w zespole nie zasłużył na ciepłe słowa. W pierwszej połowie graliśmy słabo, a w drugiej chyba za bardzo chcieliśmy. Najbardziej boli mnie właśnie to, że przegraliśmy tak łatwo.

Czytaj relację z meczu na drugiej stronie

90 +5 **Koniec meczu! Legia przegrywa z Podbeskidziem 1:2! Sensacja stała się faktem! **

90 +5 Ohayon strzela wysoko, wysoko nad bramką rywali. Przy okazji Radovic dorobił się żółtej kartki

90 +5 Kuciak w polu karnym Podbeskidzia

90 +5 Rożny dla Legii. Nerwowa końcówka meczu

90 +5 Znów genialne zagranie Żyro, znów do Ljuboji, ale także znów Bąk był na posterunku. Bramkarz Podbeskidzia gra świetnie w końcówce

90 +5 Kołodziej leży na murawie

90 +5 Kolejne świetne podanie Żyro do Ljuboji, ale Bąk był lepiej ustawiony

90 +5 Radovic zamiast strzelać w polu karnym rywala, fauluje obrońcę Podbeskidzia

'90 +5 Pięć minut nadziei legionistów na wywalczenie honorowego remisu

'90 Ile doliczy sędzia?

'88 Żyro świetnie wrzuca piłkę w pole karne, ale Radovic nie trafia w futbolówkę

'87 Kolejna dobra interwencja bramkarza gości Bąka, Podbeskidzie coraz bliżej sensacyjnego zwycięstwa na Pepsi Arenie

'86 Ljuboja z dystansu, lecz strzela wysoko nad bramką. Sebrski napastnik gra dziś znacznie poniżej swoich możliwości

'86 Ljuboja próbował wtargnąć na pole karne, ale został skutecznie powstrzymany przez Koniecznego

'85 Pomimo, że końcowy gwizdek coraz bliżej drużyna Maciej Skorży nie rzuca się do ataku

'84 Coraz mniej czasu na wyrównanie dla legianistów. Ljuboja faulowany na środku boiska

'82 Pierwsza akcja Kołodzieja, strzał z dystansu. Bez problemu broni Kuciak

80 Jednak nie Rybus, a Janusz Gol opuścił boisko. Maciej Żyro już biega po murawie

80 Schodzi Rogalski, wchodzi Kołodziej - czyli kolejna zmiana w drużynie Podbeskidzia

'79 Michał Żyro szykuje się do wejścia na boisko. Kogo zmieni? Rybusa?

'77 Janusz Gol strzela, ale w taki sposób, że bramkarz czekał, aż piłka doturla się do bramki

'76 Legia zaczyna naciskać gości. Strzał Radovica blokuje w ostatniej chwili Konieczny

'75 Strasznie chaotyczna gra po obu stronach

'71 Goście rozpoczęli szybką kontrę, jednak źle ją wykończyli

'70 Świetna długa wrzutka w pole karne Podbeskidza, jednak Radovic został uprzedzony przez obrońców

'69 Dobre dośrodkowanie Rybusa z wolnego. Rożny dla Legii

'67 Vrdoljak z wolnego, jednak strzela obok bramki

'66 Podbeskidzie atakuje czwórką na dwóch obrońców Legii. Znowu jednak goście w głupi sposób marnują świetną okazję do strzelenie kolejnej bramki

'65 Posiadanie piłki: Legia 77 proc., Podbeskidzie 23 proc.

'64 Schodzi strzelec drugiej bramki dla gości Sylwester Patejuk. Za niego na boisko wbiega Adrian Sikora

'63 Podbeskidzie atakowało sześcioma zawodnikami, na szczęście nic z tego nie wyszło

'60 Ljuboja walczył o piłkę, ale niestety stracił futbolówkę. Serb trochę niewidoczny w tym spotkaniu

'59 Legia rozpoczynała groźną akcję, ale niestety znów spalony. Tym razem na tej pozycji dla odmiany Radovic

'58 Piłka wędruje od jednego pola karnego do drugiego. Obie drużyny coraz bardziej się otwierają

'57 Rogalski z drużyny gości otrzymuje żółtą kartę za faul na Moshe Ohayonie

'55 Niebezpieczna akcja Podbeskidza! Cieśliński otrzymał trefną piłkę, lecz nie wiedział, co z nią zrobić.

'52 Vrdoljak dośrodkowuje w pole karne, ale oprócz krytego Rybusa nie było tak żadnego zawodnika gospodarzy

'51 Zmiana w ekipie Podbeskidzia. Na boisko wchodzi były zawodnik Legii - Adam Cieśliński. Zastępuje Roberta Demjana

'50 Legia widocznie przyspiesza. Maciej Skorża dobrze zmotywował swoją drużynę

'48 Dobre wykonanie rożnego przed Vrdoljaka i jeszcze lepsza interwencja Bąka.

'46**GOOOOL! Ivica Vrdoljak i Legia łapie kontakt! Bramka padła po dośrodkowaniu Rybusa**

'45 Jakub Wawrzyniak nie wyszedł na drugą połowę. W jego miejsce gra Astiz

'45 Piłkarze obu drużyn już na boisku

Po chaotycznej grze Legii, pomimo przewagi w posiadaniu piłki, gospodarze przegrywają na własnym boisku 0:2. Wydaje się, że podopieczni Maciej Skorży są już myślami w Eindhoven, gdzie za parę dni rozegrają mecz z PSV w ramach fazy grupowej LE. Lekko uśpioną Legię dwa razy ukąsiło Podbeskidzie, które wykorzystało słabą grę formacji obronnej legionistów.

'45 +1 Sędzia kończy pierwszą połowę spotkania. Legia zaskakująco przegrywa z Podbeskidziem 0:2

'45 +1 **Sylwester Patejuk strzela z dystansu i jest 2:0! LEGIA-PODBESKIDZIE 2:0! Sensacja wisi w powietrzu! **

'45 Sędzia dolicza jedną minutę

'44 Kolejna pozycja spalona gospodarzy i znowu Radovic

'42 Radovic na spalonym i znów kolejna akcja Legii bez wykończenia

'41 Kolejna akcja drużyny Maciej Skorży, lecz znów strata piłki

'39 Rzut wolny dla Legii. Ljuboja jednak nad bramką

'38 Patejuk w idealnej sytuacji do strzelenia drugiej bramki dla gości. Jednak piłka przechodzi obok słupka

'36 Radovic dryblował w okolicach pola karnego Podbeskidza, ale za mocno podał do Rybusa i aut dla gości

'35 Legioniści coraz częściej przy piłce, ale nadal bez realnych okazji do strzelenia bramki

'34 Gospodarze walczą, próbują - a cały stadion skanduje LEGIA!

'33 Janusz Gol dobre górne podanie do Ljuboji, ale Serb był na spalonym

'32 Żółta kartka dla Marka Sokołowskiego za faul na Ivicy Vrdoljaku

'32 Komorowski z główki po dośrodkowaniu z rożnego, ale Podbeskidzie od starty bramki ratuje dobrze ustawiony obrońca na linii bramki

'31 Radovic do Jędrzejczyka i rożny dla Legii

'28 Legioniści przycisnęli drużynę gości, lecz nie potrafią znaleźć sposobu, aby zbliżyć się do bramki Podbeskidzia

'27 Maciej Rybus walczy w okolicach pola karnego. Wywalczył jedynie aut

'26 Janusz Gol - długie prowadzenie piłki, strata i faul na rywalu

'25 Legia zaskoczona przed debiutanta w składzie Podbeskidzia. Legia musi ruszyć do przodu!

'24 **Tomasz Gurkiewicz strzela głową bramkę Legii! 1:0 dla gości! **

'23 Faul Komorowskiego na ok. 40 metrów przed bramką Kuciaka.

'22 Kolejna mozolnie budowana akcja legionistów. Niestety bez efektu końcowego

'20 Głęboko cofnięte Podbeskidzie skutecznie odpiera ataki gospodarzy

'17 Świetna akcja serbskiego duetu Legii! Ljuboja podaje do Radovica, też niestety nie trafi do bramki!

'15 Kucharczyk schodzi z boiska z wyraźnie rozcięta nogą. W jego miejsce wchodzi Ohayon

'12 Sędzia nakazuje zmienić Ivicy zakrwawioną koszulkę. Groźnie to wyglądało, na szczęście bez większych konsekwencji

'9: Legia zaczyna się rozkręcać. Nieźle zapowiadała się akcja gospodarzy lecz Ljuboja był na spalonym.

'6: Groźną akcję Podbeskidza przerywa Żewłakow

'3: Akcja Podbeskidzia zatrzymana przez Jakuba Wawrzyniaka

18.01 Zaczynamy!

18.00 Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Marcin Komorowski, Michał Żewłakow, Jakub Wawrzyniak - Maciej Rybus, Janusz Gol, Ivica Vrdolajk, Michał Kucharczyk - Miroslav Radović - Danijel Ljuboja

ławka rezerwowych: Skaba, Astiz, Borysiuk, Kosecki, Rzeźniczak, Żyro, Ohayon

Podbeskidzie: Mateusz Bąk - Tomasz Górkiewicz, Ondrej Śourek, Marek Sokołowski, Sylwester Patejuk, Frantisek Matelka, Maciej Rogalski, Robert Demjan, Bartłomiej Konieczny, Krzysztof Król.

ławka rezerwowych: Zając, Cohen, Dancik, Kołodziej, Cieśliński, Nather, Sikora

18.00 Danijel Ljuboja został wybrany najlepszym piłkarzem sierpnia według Ekstraklasy i Canal Plus

17.55 Spodziewany skład legionistów: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Marcin Komorowski, Michał Żewłakow, Jakub Wawrzyniak - Maciej Rybus, Janusz Gol, Ivica Vrdoljak, Michał Kucharczyk - Miroslav Radović - Danijel Ljuboja

17.35 Witamy! Równo o 18 na Pepsi Arenie Legia podejmie Podbeskidzie Bielsko-Biała. Dla podopiecznych Maciej Skorży będzie to ostatni sprawdzian przed pierwszym meczem w fazie grupowej Ligi Europejskiej z PSV Eindhoven.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!