T-Mobile Ekstraklasa: Legia zremisowała na Pepsi Arenie z Cracovią 0:0 (ZDJĘCIA, RELACJA)

Jakub Baliński
W ostatnim meczu w tym roku przed własną publicznością Legia Warszawa zremisowała z Cracovią 0:0. "Wojskowi" przez 30 minut grali w przewadze jednego zawodnika, ale nie udało im się trafić do bramki Cracovii. Legia nie wykorzystała już trzeciej szansy w tym sezonie by objąć fotel lidera T-Mobile Ekstraklasy.

Legia, by zostać mistrzem jesieni nie mogła sobie w meczu z Cracovią pozwolić na stratę punktów. Do spotkania podchodzili jako zdecydowani faworyci. W końcu z ekipą "Pasów" nie przegrali od 10 kwietnia 2005 roku, a było to w Krakowie. Ponadto drużyna prowadzona przez Dariusza Pasiekę zajmuje po 16 kolejkach dopiero przedostatnie miejsce w tabeli.

Na boisku nie było jednak widać determinacji w zespole gospodarzy. Pierwsza połowa była bezbarwna, bez groźnych sytuacji i najczęściej gra przebiegała na środku murawy. Zdecydowanie bliżej strzelenia gola była Cracovia. Bardziej żywa była druga odsłona spotkania. Krakowiacy zaczęli faulować, a sędzia Hubert Siejewicz nie oszczędzał na kartkach. Legioniści przejęli inicjatywę i coraz częściej pojawiali się pod polem karnym przeciwnika.

Dogodną okazję do zdobycia bramki miał w 61. minucie Miroslav Radovic. Z kilku metrów strzelił prosto w bramkarza Wojciecha Kaczmarka. Minutę później Cracovia grała już w dziesiątkę. Drugą żółtą kartką i w konsekwencji czerwoną został ukarany Andraz Struna. Niemal cała ekipa z Krakowa ustawiła się na swojej połowie i nastawiła się na obronę. W Legii brakowało jednak ostatniego podania albo skuteczności pod bramką. Pudłowali Serb Danijel Ljuboja, Radovic i Maciej Rybus, często z bardzo bliskiej odległości. Ten ostatni został zmieniony w 77. minucie przez Michała Kucharczyka, ale i on nie zdołał pomóc stołecznej ekipie w zwycięstwie.

Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, a Śląsk Wrocław bez względu na wynik niedzielnej konfrontacji z ŁKS Łódź zostanie mistrzem jesieni.

Po meczu Legia - Cracovia powiedzieli:

Maciej Skorża (trener Legii): Jestem wściekły. Nie mogę zrozumieć czemu straciliśmy w takim momencie tak ważne dwa punkty. W pełni na to zasłużyliśmy, zabrakło akcji oskrzydlających. W drugiej połowie trochę więcej się działo pod bramką Cracovii, a dodatkowo mieliśmy sytuację ułatwioną po czerwonej kartce Struny. Mimo wszystko zabrakło cierpliwości, wtedy paliliśmy lub nie decydowaliśmy się na strzały. Ten mecz to mnóstwo złych decyzji i w efekcie ogromne rozczarowanie. Nie spodziewałem się, że nie poradzimy sobie z rywalem. To dla nas lekcja pokory. Musimy na wiosnę popracować nad elementem gry w przewadze, gdy czas ucieka, a my nie potrafimy zachować zimnej krwi.

Nie chcę krytykować pracy arbitrów i nie wydaje mi się, żeby to oni przesądzili o wyniku. Sędzia ma zawsze margines interpretacji, dlatego nikogo nie oskarżam. Chciałbym, by do zespołu przed rundą wiosenną dołączyło dwóch ofensywnych zawodników. Najlepiej tacy, którzy będą mogli grać na wielu pozycjach i mieli doświadczenie.

Dariusz Pasieka (trener Cracovii): Przyjeżdżając do Warszawy, wiedzieliśmy, że będzie to niesłychanie trudne spotkanie. Chciałbym pogratulować moim zawodnikom bardzo dużego zaangażowania, nikt się nie oszczędzał i nie odkładał nogi. Ostatnie 30 minut pokazało, że ta drużyna posiada charakter. Przed meczem podkreśliłem, że Legia bardzo rzadko remisuje na własnym stadionie, przeważnie wygrywa. Nam się udało zdobyć punkt.

Było trudno wyprowadzić kontrę w momencie gdy gra się w dziesiątkę. ale taki wynik na Łazienkowskiej napędza nas dalej. Każdy punkt bierzemy bardzo chętnie i na pewno z większym optymizmem rozpoczniemy urlopy. Jestem kibicem Legii, jeśli chodzi o jej grę w europejskich pucharach. Życzę ciekawych przeciwników i samych sukcesów.

Czytaj relację z meczu na kolejnej stronie

90 + 5. min: Koniec meczu! Legia remisuje z Cracovią 0:0. Popis nieskuteczności Legii. Dziękuję bardzo za uwagę. Zapraszam na kolejne mecze T-Mobile Ekstraklasy dopiero w lutym!

90 + 5. min: Puzigaca zatrzymuje akcję Legii.

90 + 5. min: Kolejny spalony. Tym razem Miro Radović. Szkoda, nie ma już czasu na pomyłki.

90 + 4. min.: Radović znów pada w polu karnym. Serb próbował wymusić rzut karny.

90 + 3. min.: Kolejna akcja Legii zatrzymana przez obronę Cracovii.

90 + 2.min.: Kaczmarek kapitalnie wypiąstkował piłkę we własnej szesnastce i znokautował przy okazji Kucharczyka. Legia musi się spieszyć.

90 + 1. min.: Legia ma pięć dodatkowych minut na strzelenie bramki. Nawotczyński blokuje strzał Radovica.

90. min.: Radović pada w polu karnym. Gwizdek sędziego milczy.

89. min.: Bartczak wymusił faul. Cracovia oddala grę od własnej bramki.

87. min.: Świetna akcja dwóch Serbów z Legii, jednak Radović był na minimalnym spalonym.

85. min.: Ljuboja świetnie znalazł w polu karnym Radovica, ten urwał się obrońcy, ale uderzył wysoko nad bramką.

83. min.: Zamieszanie w polu karnym Cracovii. Legioniści próbowali kilkukrotnie strzelać na bramkę, jednak za każdym razem piłkarze Cracovii blokowali ich strzały. Tak jak można było przypuszczać, Bartczak zmienił Boljevica.

81. min.: Boljević po urazie głowy próbował dojść do siebie na środku boiska. Zawodnik Cracovii fatalnie upadł na głowę. Prawdopodobnie nie dokończy już tego meczu.

79. min.: Radović wychodził sam na sam z Kaczmarkiem, bramkarz Cracovii za polem karnym świetnym wślizgiem wybija piłkę. Sędzia Siejewicz zatrzymał grę. Po czym po konsultacji z liniowymi, przeprosił piłkarzy i zarządził rzut sędziowski. Liniowi pomogli głównemu podjąć słuszną w tej sytuacji decyzję.

77. min.: Jest kolejna ofensywna zmiana w Legii. Rybusa zmienia Kucharczyk.

75. min.: Van der Biezen fatalnie stracił piłkę, która trafiła do Borysiuka. Rybus miał dużo czasu, ale nie potrzebnie uderzył daleko obok bramki.

74. min.: Legia w końcu zaczyna przeważać w tym meczu.

73. min.: Rzeźniczak kapitalnie, lewą nogą, centruje w pole karne wprost na głowę Ljuoboi. Jednak Serb uderzył beznadziejnie, prosto w Wojciecha Kaczmarka. Szkoda tej szansy.

72. min.: Pasieka zaskakuje i wprowadza na plac gry Van der Biezena zamiast Visnakovsa.

70. min.: Cracovia broni się teraz 7-8 zawodnikami, tylko Dudzic i Ntibazonkiza grają blisko obrońców Legii.

68. min.: Rybus huknął z woleja nad bramką Kaczmarka.

67. min.: Los i piłkarze Cracovii wyciągają rękę do słabo grającej dzisiaj Legii.

65. min.: Ntibazonkiza strzela kapitalnie z narożnika pola karnego. Piłka o centymetry mija bramkę Kuciaka. Znów Legia miała mnóstwo szczęścia.

64. min.: Mnóstwo dyskusji po tej decyzji sędziego Siejewicza. Żółtą kartką otrzymuje rezerwowy bramkarz Cracovii, Szymon Gąsiński.

63. min.: Struna dostaje drugą żółtą kartkę! Legia będzie grać w przewadze! Struna, upomniany kartką już w pierwszej połowie, zapomniał się i faulował wychodzącego na czystą pozycję Wawrzyniaka. Sędzia nie miał wątpliwości i ukarał Słoweńca drugą żółtą kartką. Legia będzie grać przez prawie pół godziny w przewadze.

62. min.: Kaczmarek bez problemu łapie wrzutkę Rybusa z rzutu wolnego.

61. min.: Świetne dośrodkowanie Rzeźniczaka. Nawotczyński fatalnie mija się z piłką, na szczęście dla gości, Radovica uprzedza Wojciech Kaczmarek. Przypadkowa, ale w zasadzie najlepsza szansa dla Legii w tej części meczu. Po chwili żółta kartka dla Puzigacy.

60. min.: Skorża widzi co się dzieje. Trener "Wojskowych" zdejmuje bezradnego dzisiaj Jędrzejczyka, a zastąpi go Jakub Rzeźniczak.

58. min.: Doskonała prostopadła piłka do Ljuboi. Serb był jednak znów na spalonym. Widać, że takie piłki to może być sposób na dobrą obronę Cracovii.

56. min.: Jędrzejczyk jest do zmiany. Najpierw ogrywał go Suvorov, teraz "Jędzę" kiwa Saidi Ntibazonkiza.

55. min.: Ntibazonkiza szaleje na lewej flance. Burundyjczyk minął trzech legionistów, ale jego dośrodkowanie zostało zablokowane.

54. min.: Piłka w siatce Kaczmarka po strzale Ljuboi. Jednak Serb był na ewidentnym spalonym, który nie umknął uwadze sędziego Siejewicza.

53. min.: W końcu dobra akcja z pierwszej piłki Legii. Ostatecznie uderzał Rybus, ale strzał odbija Puzigaca.

50. min.: Ljuboja trochę przypadkowo znalazł się z piłką przed polem karnym gości, próbował znaleźć prostopadłym podaniem Radovica, ale zagrał zbyt mocno.

49. min.: "Jędza" już nie będzie ogrywany przez Suvorova. Mołdawianin schodzi z boiska z kontuzją, zastępuje go Bartłomiej Dudzic.

48. min.: Wawrzyniak ratuje Legię! Kontra Cracovii. Suvorov znowu ograł Jędrzejczyka, zagrał z klepki z Saidim, po czym ponownie odegrał do Burundyjczyka. Ten wystawił piłkę do niepilnowanego Struny, ale strzał Słoweńca zablokował ofiarnym wślizgiem Wawrzyniak.

47. min.: Ofensywnie zaczyna drugą połowę Legia. Oby tak dalej.

46. min.: Jest zmiana u gospodarzy. Wolskiego zastępuje Michał Żyro.

46. min.: Zaczynamy drugą połowę!

Przerwa: Niestety, na Pepsi Arenie mamy dzisiaj do czynienia z tzw. ligową mizerią. Legia generalnie bez pomysłu na grę w ofensywie, Cracovia stara się być groźna i w sumie w pierwszej połowie była bliższa strzelenia dzisiaj gola. Trener Skorża musi w przerwie potrząsnąć swoimi zawodnikami, aby kibice Legii nie doznali przykrości na zakończenie tego roku na Łazienkowskiej.

45 +2. min.: Koniec pierwszej połowy! Do przerwy 0:0

45 +1. min.: Sędzia dolicza dwie minuty. Na boisku leży Saidi, który przypadkowo oberwał w twarz od Żewłakowa.

45. min.: Ljuboja sam na sam z Kaczmarkiem, ale był spalony.

44. min.: Struna fauluje ofensywnie wchodzącego Astiza i dostaje za to żółtą kartkę.

43. min.: Ntibazonkiza na kilku metrach zostawił za swoimi plecami spóźnionego Jędrzejczyka, ale wybiegł z piłką poza plac gry.

42. min.: Żółta kartka dla Boljevica za faul na Wolskim.

41. min.: Błąd Nawotczyńskiego pozwolił Rybusowi znaleźć się z piłką w polu karnym. Jednak legionista zbyt długo czekał z oddaniem strzału i tym samym pozwolił obrońcy Cracovii naprawić swój błąd.

38. min.: Po chwili błysnął nam Ljuboja, który świetnym zwodem minął Puzigacę i uderzył na bramkę Kaczmarka. Piłka wylądowała w bocznej siatce. Szkoda.

37. min.: Borysiuk kapitalnie znalazł na lewej stronie boiska Rybusa, ale bądź co bądź, reprezentant Polski, fatalnie przyjął sobie piłkę. I całą akcję trzeba zaczynać od nowa.

34. min.: Ntibazonkiza świetnie wyszedł sam na sam z Kuciakiem, nawet zdołał pierwszy "dziubnąć" tę piłkę, szczęśliwie Kuciak wyszedł wysoko przed pole karne i wystraszył zawodnika Cracovii. Piłkę z pola karnego wybił Żewłakow. To już drugie ostrzeżenie dla Legii.

33. min.: Skorża zauważył, że drużynie nie idzie. Rozgrzewają się już Kucharczyk i Żyro.

31. min.: Legia ma olbrzymią przewagę w posiadaniu piłki, jednak podopieczni Macieja Skorży niespecjalnie mają pomysł na sforsowanie szczelnej jak na razie obrony Cracovii.

28. min.: Rybus próbował znaleźć w polu karnym Ljuboję, ale Nawotoczyński zdążył uprzedzić Serba.

27. min.: Dośrodkowanie Rybusa spokojnie wybite przez obrońców Cracovii.

24. min.: Krakowianie zaskakują dzisiaj swoją grą. Zwarli szyki, grają wysokim pressingiem, stwarzają zagrożenie pod bramką Kuciaka. Legia szybko musi znaleźć na to odpowiedź.

22. min.: Kolejna groźna akcja Cracovii. Visnakovs uderzył na bramkę Kuciaka, ale sędzia odgwizdał spalonego.

19. min.: W końcu odpowiedź Legii. Rybus uderzył mocno z ostrego kąta, strzał próbował przeciąć Ljuboja, ale Kaczmarek zdołał uprzedzić Serba i wypiąstkował piłkę w pole.

17. min.: Po rzucie rożnym Wawrzyniak uderza głową wysoko nad bramką.

16. min.: Ależ było groźnie pod bramką Legii. Suvorov zakręcił jak chciał Jędrzejczykiem i huknął na bramkę. Kuciak instynktownie wybija przed siebie, gdzie do piłki dopadł Struna. Zawodnik Cracovii uderzył na bramkę, ale strzał zablokował Ariel Borysiuk. Pierwsze ostrzeżenie dla Legii w tym meczu.

14. min.: Astiz uszkodził się w starciu z Suvorovem. Na szczęście hiszpański obrońca gra dalej.

12. min.: Na razie chaos rządzi grą Legii. Znów mogło być groźnie pod bramką Kaczmarka, ale Wolski źle dośrodkowywał.

11. min.: Dobry rajd Wawrzyniaka zakończony centrą w pole karne. Szkoda, że jeden z legionistów nie opanował dobrze piłki.

8. min.: Szkoda, że legioniści nie wykorzystali nieporozumienia w Nawotczyńskiego z Radomskim. Mogło być groźnie, ale Radović źle wycofywał piłkę w pole karne po swojej solowej akcji na skrzydle. Wymachujący rękoma Rybus trafił w twarz Szeligę, pomocnik Cracovii na szczęście doszedł do siebie. Nie było złośliwości w zagraniu Macieja.

6. min.: Niezła akcja Ljuboi i Jędrzejczyka kończy się słabym strzałem Wolskiego.

4. min.: Borysiuk zza pola karnego uderza na bramkę Kaczmarka, jednak piłka w sporej odległości mija prawy słupek.

3. min.: Bardzo spokojny początek meczu. Legia stara się dłużej utrzymywać przy piłce i narzucić gościom swój styl gry.

1. min.: Hubert Siejewicz gwiżdże po raz pierwszy! Zaczynamy!

17:55: Znamy już składy obu drużyn:

Legia: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak - Maciej Rybus, Janusz Gol, Ariel Borysiuk, Miroslav Radović, Rafał Wolski - Danijel Ljuboja

Cracovia: Wojciech Kaczmarek - Vladimir Bojlević, Łukasz Nawotczyński, Andraż Struna, Mateusz Żytko - Arkadiusz Radomski, Bojan Puzigaca, Aleksejs Visnakovs, Sławomir Szeliga - Alexandru Suvorov, Saidi Ntibazonkiza

17:50: Legia w przypadku ogrania ostatniej w tabeli Cracovii, może dzisiaj wyprzedzić dzisiaj Śląsk Wrocław. Dolnoślązacy swoje spotkanie grają jutro przeciwko zawsze groźnemu ŁKS-owi. Cracovia dołuje od początku sezonu i jeśli przegra dzisiaj w Warszawie, krakowian czeka bardzo trudna zima.

17:50: Witam serdecznie i zapraszam na relację z ostatniego ligowego meczu w tym roku w Warszawie!