Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak zmieniał się warszawski Mokotów. Dzielnica przedwojennych kontrastów, "dziki zachód". Czy rozpoznacie te miejsca?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Po prawej stronie widoczny budynek, w którym dzisiaj mieści się Straż Graniczna. Zdjęcie zrobione z odbudowanego przedwojennego budynku Al. Niepodległości dziś o numeracji 82-90. Widoczne skrzyżowania z Wiktorską i Odolańską. Dziś nie są ulicami przelotowymi przez Al. Niepodległości. Ten stan rzeczy zmienił się przy okazji budowy metra.
Po prawej stronie widoczny budynek, w którym dzisiaj mieści się Straż Graniczna. Zdjęcie zrobione z odbudowanego przedwojennego budynku Al. Niepodległości dziś o numeracji 82-90. Widoczne skrzyżowania z Wiktorską i Odolańską. Dziś nie są ulicami przelotowymi przez Al. Niepodległości. Ten stan rzeczy zmienił się przy okazji budowy metra. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Historia Mokotowa w granicach Warszawy sięga 1916 roku, przed wojną była to dzielnica kontrastów. Z jednej strony budowano nowe wille i kamienice z eleganckimi mieszkaniami. Z drugiej istniały tu nadal gliniane chałupy z gospodarstwami. Część dróg była słabo utwardzona. Po wojnie rozpoczęto tu w wielkiej skali budowę w ramach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak zmieniał się Mokotów na przestrzeni powojennych lat? Czy rozpoznacie lokalizacje dobrze znane dzisiaj?

Obecnie to najbardziej zaludniona dzielnica Warszawy. Na Mokotowie znajduje się siedziba Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Szkoła Główna Handlowa, biurowe zagłębie nazywane "Mordorem" czy słynny Dom Wedla. Warszawska dzielnica ma wyjątkową historię. Dołączona do stolicy ponad 100 lat temu, w czasie... I wojny światowej. Wcześniej na terenie Mokotowa Rosjanie rozmieszczali forty. Kursowała tędy kolejka grójecka. Przeprowadzkę na Mokotów traktowano jednak jak dzisiaj do Piaseczna czy Józefosławia.

Po prawej stronie widoczny budynek, w którym dzisiaj mieści się Straż Graniczna. Zdjęcie zrobione z odbudowanego przedwojennego budynku Al. Niepodległości dziś o numeracji 82-90. Widoczne skrzyżowania z Wiktorską i Odolańską. Dziś nie są ulicami przelotowymi przez Al. Niepodległości. Ten stan rzeczy zmienił się przy okazji budowy metra.

Tak zmieniał się warszawski Mokotów. Dzielnica przedwojennyc...

Po I wojnie światowej powstawały tutaj domy z dużym kontrastem. Z jednej strony nadal istniały gospodarstwa rolne (aż do lat 60. XX wieku albo i dłużej) z domami w koszmarnym stanie, z drugiej kupowano grunty pod eleganckie wille. Powstawało też wiele kamienic eleganckich - jak te w rejonie Placu Unii Lubelskiej, tzw. domu Wedla czy wzdłuż Al. Niepodległości od Madalińskiego do Rakowieckiej. Dzielnice coraz bardziej zabudowywano - głównie eleganckimi terenami z dużymi mieszkaniami (jeżeli nie domami). Czasami porównuje się Mokotów z tamtego okresu do dzisiejszego Wilanowa.

Przełom lat 50. i 60. XX wieku. Dziś za tą krową jest... Galeria Mokotów czy raczej Westfield Mokotów
Dzisiaj na mapie nie ma skrzyżowania Al. Lotników z Wołoską. Al. Lotników dochodzi do ulicy Al. Wilanowskiej, która dopiero zbiega się z Wołoską przy rondzie Unii Europejskiej. To był wówczas jeszcze tereny rolne. Mokotów po wojnie był w dużym stopniu terenem rolniczym, a asfaltowa Al. Niepodległości kończyła się mniej więcej na wysokości Odyńca.Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po wojnie z kolei to na Mokotowie ruszyła wielka budowa mieszkań. Powstawały tu chociażby jedne z pierwszych oddanych lokali w ramach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (1948) na Dąbrowskiego przy Al. Niepodległości. Budowa domów przy Joliot-Curie była planem zdjęciowym do pierwszego polskiego serialu "Barbara i Jan". Gmach Polskiego Radia powstał przed II wojną światową. Potem nie wiele dalej na południe sprowadziła się tutaj także Telewizja Polska. Mokotów zyskał także metro. Od lat 50. XX wieku do roku 1977 administracyjnie do Mokotowa należał też dzisiejszy Ursynów. Mimo podziału na terenie Mokotowa także przetrwało kilka bloków z wielkiej płyty. Przy Odyńca są też ogródki działkowe założone ponad 100 lat temu - wówczas jako na obrzeżach Warsawy.

Mamy rok 1948 i patrzymy na ulicę Dąbrowskiego w kierunku Łowickiej
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa po wojnie ruszyła na poważnie z budową mieszkań w Warszawie. Jedno z pierwszych ukończonych i zasiedlonych osiedli powstało na Mokotowie - w rejonie dzisiejszych ulic Dąbrowskiego, Al. Niepodległości i Łowickiej. Tablica, którą widzimy, witała pierwszych lokatorów na święta Bożego Narodzenia w 1948 roku.Narodowe Archiwum Cyfrowe

Krótka historia Mokotowa?

Głównym ośrodkiem Mokotowa była ulica Puławska, którą przebiegała Kolejka Grójecka. Puławska była wówczas ulicą szeroką mniej więcej na dwa tory kolejki. Mokotów nie był jednak wówczas zbyt popularny. Nie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców stolicy. Stąd jego historię, spisaną, można głównie badać od mniej więcej połowy XIX wieku. Dodatkowo, jak słyszę, z gazet tamtego okresu, kształtuje się jednak mało przyjemny obraz Mokotowa. - Jeśli przejrzymy gazety z okresu XIX i XX wieku to o Mokotowie wspomina się przy okazji rabunków, wypadków, zaginięć, zabójstw czy tragicznych śmierci. Nie twierdzę, że tylko takie interesujące zdarzenia miały tam miejsce, ale nie świadczy to też najlepiej o tym rejonie - mówi mi Łukasz Szymankiewicz, z którego pomocą zrealizowałem tekst o historii Mokotowa w XIX wieku. Możecie go znaleźć poniżej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto