Ten Kwas Pomaga! - odtwarzamy tradycyjny napój!

Materiał informacyjny stowarzyszenia Wolny Kraft

Nowa moda? Coraz więcej osób sięga po naturalny kwas chlebowy.

W ramach projektu “By Rzemiosło Rosło” Stowarzyszenie na rzecz Polskiego Kunsztu Rzemieślniczego Wolny Kraft, a konkretnie Michał Lassota i Paweł Leszczyński, stworzyli wyjątkowy produkt - naturalny kwas chlebowy "Ten Kwas Pomaga!". Pierwsza partia została wykupiona na pniu, dlatego twórcy dopracowali recepturę i razem z Piekarnią Putka, z której pochodzi użyty do jego produkcji chleb, postanowili że od tej pory na stałe będzie dostępny w dystrybucji w Piekarniach Putka ale też w sklepie on-line.

“Z większością kwasów chlebowych łączy go tylko nazwa - uśmiecha się Paweł Leszczyński, współtwórca projektu. - Ale wystarczy spojrzeć na skład, żeby zobaczyć różnicę. Nasz kwas powstaje z Chleba Razowego, bez dodatku cukru, a dzięki fermentacji świeżym, naturalnym zakwasem jest odrobinę kwaśny i bardzo orzeźwiający. Można powiedzieć, że trochę wskrzesiliśmy ten smak, bo podobnie smakował kwas chlebowy który wiele osób zna z dzieciństwa, bo podobny napój robiło się w domu”.

“Założenie było proste: stworzyć napój idealny - dodaje ze śmiechem Michał Lassota - przede wszystkim zdrowy, smaczny i odświeżający. Ale od początku wiedzieliśmy, że musi być w nim coś jeszcze. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Fundację Legii, która na akcjach charytatywnych zna się jak mało kto”.

Ten Kwas Pomaga!

…żyć pełnią życia
Po pierwsze jest bardzo zdrowy. Przygotowany tradycyjnie, na naturalnym Chlebie Razowym, słodzie oraz zakwasie użytym to wypieku tego pieczywa. Nie zawiera cukru i nawadnia organizm jeszcze lepiej niż woda! Więcej o prozdrowotnych właściwościach kwasu chlebowego w artykule dietetyczki Katarzyny Gąsior: https://www.putka.pl/ksiega-inspiracji/dlaczego-warto-pic-kwas-chlebowy/

…redukować marnowanie żywności
Po drugie jest przyrządzony z pieczywa, które w normalnych warunkach nie trafiłoby do sprzedaży, np. ze względu na niewłaściwą wagę, czy też kształt.

…ludziom w potrzebie
Po trzecie, co właściwie jest główną ideą produktu, wspiera potrzebujących. Beneficjentem całego zysku ze sprzedaży będzie jeden z trzech, wybranych projektów Fundacji Legii.

To konsumenci wskażą, który projekt Fundacji Legii zostanie wsparty zyskiem ze sprzedaży kwasu.

A będzie z czego wybierać, bo projektów społecznych i charytatywnych w potrzebie jest wiele. Tym razem możemy dofinansować:

• Walking Football - zajęcia z chodzonej piłki nożnej dla seniorów,
• Letnie obozy dla podopiecznych sekcji sportów osób niepełnosprawnych Legii Warszawa: AMP Futbol i Szermierka na Wózkach,
• Zajęcia z języka polskiego dla uchodźców prowadzone wspólnie ze stowarzyszeniem "Serduszko dla Dzieci".

Każda osoba chcąca oddać swój głos na wybrany projekt, może zagłosować na stronie
https://www.putka.pl/glosowanie

Kwas chlebowy znajdziecie na półkach w punktach piekarni Putka, a także można go kupić online na stronie https://www.putka.pl/sklep-produkt/1279/

Można kupić, ale też zrobić samemu!

Domowa produkcja kwasu chlebowego jest bardzo prosta i od wieków zajmowali się tym nasi przodkowie. To świetny sposób na użycie suchego chleba, a powstały w ten sposób napój będzie bardzo odświeżający i równie zdrowy. Istnieje tyle receptur na kwas chlebowy co ludzi, którzy go robią, ale postanowiliśmy podzielić się tą najprostszą.

Wystarczy pokroić wcześniej stary chleb i podpiec go w piekarniku aż mocno się zarumieni. Suche kromki można przechowywać długo i użyć dopiero kiedy zbierze się ich odpowiednia liczba. Ok. 200 gram suchego chleba zalewamy gorącą, przegotowaną wodą. Po mniej więcej pół godziny wystarczy odcedzić chleb. Do tak pozyskanej cieczy dodajemy 2 gramy drożdży piekarniczych albo łyżkę świeżego zakwasu. Wiele osób dosypuje cukier (zależnie od smaku), ale sami polecamy rodzynki, syrop klonowy, miód lub słodzik. Po około 12 godzinach w cieple (35-40 stopni C), kiedy nasz kwas stanie się przyjemnie kwaśny, możemy schować go do lodówki albo rozlać do butelek. Jeśli nie dodawaliśmy cukru, potrzymajmy go jeszcze przez dobę w cieple, naturalnie się nagazuje. Jeśli dodaliśmy cukru uwaga, drożdże mogą go przegazować a w najgorszym wypadku spowodować wzrost ciśnienia i wybuch butelki. Z czasem nasz kwas będzie zmieniał smak - stanie się coraz kwaśniejszy. Jak najbardziej możemy dać się ponieść fantazji i - tak jak nasze babki - pić go z dodatkiem soku owocowego albo ziół.

A co zrobić z rozmoczonym chlebem? Sami polecamy placki chlebowe albo zapiekankę, ale w internecie znajdziecie dużo więcej ciekawych przepisów!

Jak do tego doszło?

“Z perspektywy czasu projekt By Rzemiosło Rosło wydaje się nieco szalony - wspomina Paweł Leszczyński. - Namówiliśmy do niego m.in. piekarnie Putka i Fundację Legii. Choć nie wiedzieliśmy, jak taki kwas powinien smakować a nie wyglądać, wiedzieliśmy kogo zapytać. We współpracy ze specjalistami, wertując stare przepisy i legendy, dopytując doświadczonych producentów (w tym znajomego piwowara z Ukrainy który porady wysyłał nam w trakcie służby wojskowej), znaleźliśmy smak i historię o którą nam chodziło. Cały proces nagraliśmy w formie serialu na Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=4ioShB5ycOc&list=PLeedPouA1ha-iqTZ3pgCCYZ753tq5HTh9) i wyprodukowaliśmy próbną partię. Nie mogliśmy się doczekać opinii klientów”.

“Cała partia zniknęła ze sklepów w dwa tygodnie, nawet nie zdążyliśmy wysłać informacji do prasy! - wyjaśnia Michał Lassota. - Niektórzy wykupywali cały kwas na pniu, inni próbowali znaleźć na rynku “taki kwas jak u Putki”. Zmobilizowani pozytywnymi komentarzami opracowaliśmy recepturę oraz proces produkcji i razem z rzemieślniczym Browarem Bury, wyprodukowaliśmy kolejną partię kwasu chlebowego. Specjalną ekologiczną etykietę przygotowali specjaliści z firmy Eticod. Smak napoju przerósł nawet nasze oczekiwania. Jest wytrawny, chlebowy, jego aromat przywodzi na myśl świeżo upieczony chleb. Dodatek rodzynek zaś gwarantuje słodkie chwile, perfekcyjnie łącząc się z cytrynową nutą świeżego zakwasu chlebowego. Odczuwalnie gazowany, nadal jednak wierny najważniejszemu składnikowi – Razowemu Chlebowi żytniemu na zakwasie z Piekarni Putka, który zamiast do utylizacji ze względu np. na nieprawidłową wagę, trafia do kadzi fermentacyjnej. Strasznie cieszymy się, że więcej osób będzie miało okazję go spróbować. A i my będziemy mogli go mieć zawsze pod ręką w nadchodzące upały”.

DODATKOWE INFORMACJE/MATERIAŁY

Strona produktu: https://rzemieslniczykwaschlebowy.pl/
Strona projektu: https://kwaschlebowypomaga.pl/

Strona Stowarzyszenia Wolny Kraft: https://wolnykraft.org/
Browar Bury: https://www.browarbury.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten Kwas Pomaga! - odtwarzamy tradycyjny napój! - Dziennik Bałtycki

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto