Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Thermidor" w Teatrze Polskim. Tak wygląda nowy spektakl [ZDJĘCIA]

ew
"Thermidor" w Teatrze Polskim
"Thermidor" w Teatrze Polskim Ewelina Wójcik
Adaptacja dramatu Stanisławy Przybyszewskiej "Thermidor" na deski Teatru Polskiego, to jedna z tych propozycji w nowym sezonie, której nie można ominąć. Reżyseria Edwarda Wojtaszka, plejada świetnych aktorów, porywająca fabuła i ciekawie rozwiązana scenografia. Zobaczcie zdjęcia z próby!

"Thermidor" opowiada o wydarzeniach historycznych, ale zarazem jest sztuką współczesną – przedstawia mechanizmy polityczne, które działają nie tylko w momentach wielkich przełomów. Stanisławę Przybyszewską fascynowała Wielka Rewolucja Francuska; spośród jej działaczy upodobała sobie Robespierre`a, czyniąc zeń męża opatrznościowego. W "Thermidorze" ukazała kluczowy moment rządów jakobińskich, gdy zastosowany jako narzędzie naprawiania świata terror przekracza wszelką miarę, a Robespierre zaczyna być postrzegany jako doktryner, który zmierza do dyktatury. W najbliższym otoczeniu Robespierre`a zawiązuje się spisek na jego życie.

To historia. Ale spod kostiumu historii wyłaniają się wizerunki ludzi, którzy sprawują władzę, ulegają namiętnościom władzy i realizują logikę, jaką narzuca władza. Gotowi są dla niej wchodzić w cyniczne układy, łamiąc bez skrupułów zasady przyzwoitości. Bohaterowie "Thermidora" to gracze rozpaleni walką o przetrwanie i dominację, a zarazem zmuszeni do zimnej kalkulacji; budzą strach u innych, ale sami są owładnięci strachem o własną przyszłość. Ich rola nie kończy się wraz z mijającymi wypadkami. Tworzą uniwersalne modele zachowań politycznych, które powracają w coraz to nowych sytuacjach i kostiumach.

Na scenie widzimy stół, przy którym spiskowcy dyskutują o swoich planach, wyglądający jak wprost z magazynu z maszynami tortur. Nad nim zresztą zwisają rzeźnicze łańcuchy. W miskach widać krwisty płyn. Scenografia nie pozostawia złudzeń - jesteśmy uczestnikami rozgrywającej się na naszych oczach tragedii. Aktorzy w strojach z epoki, przełamanymi nowoczesnymi akcentami hipnotyzują i przypominają, że polityka krwi nie skończyła się na Rewolucji Francuskiej. A grają: Sławomir Głazek, Tomasz Błasiak, Szymon Kuśmider, Hubert Paszkiewicz, Szymon Roszak, Krystian Modzelewski, Adam Machalica (student AT), Krzysztof Kwiatkowski i Marcin Kwaśny jako Robespierre.

Premiera: 7 listopada na Scenie Kameralnej.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto