Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa Łazienkowska. Rozpoczęto próby obciążeniowe wiaduktu przy Agrykoli. Obiekt jest już niemal gotowy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Badania obciążeniowe wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli
Badania obciążeniowe wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli UM Warszawa
Pierwszy z nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli jest już niemal gotowy i przechodzi właśnie próby obciążeniowe - na obiekt wjechało sześć obciążonych piaskiem samochodów ciężarowych, z których każdy waży 32 tony. Razem to niemal dwieście ton! Jak przekazał stołeczny ratusz, w styczniu wiadukt ma przejąć ruch w obydwu kierunkach. Wtedy też zamknięty zostanie wiadukt południowy i rozpocznie się jego rozbiórka. Szczegóły poniżej.

Na nowo wybudowanym wiadukcie Trasy Łazienkowskiej rozpoczęto statyczne próby obciążeniowe - na obiekt wjechało sześć obciążonych piaskiem samochodów ciężarowych, z których każdy waży 32 tony. To jednak dopiero początek prób obciążeniowych. Pomiary obejmują również etap dynamiczny, podczas którego pojazdy przejeżdżają przez wiadukt - zarówno po równej nawierzchni, jak i przez próg ułożony prostopadle do osi jezdni.

Wyniki prób obciążeniowych potrzebne są do dopuszczenia wiaduktu do użytkowania. Decyzje w tej sprawie wyda nadzór budowlany. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, już na początku 2023 roku wiadukt północny przejmie ruch w obydwu kierunkach. Wtedy też ruszy rozbiórka wiaduktu południowego, po którym obecnie odbywa się przejazd - przekazali urzędnicy ze stołecznego ratusza.

Wiadukt północny składa się z siedmiu trójprzęsłowych ramownic. Mierzy blisko 400 metrów długości i 16 metrów szerokości. W ubiegłym tygodniu zakończyło się na nim układanie nawierzchni. Trwa montaż balustrad i barier energochłonnych. Wkrótce pojawi się też oznakowanie.

Przebudowywane wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola powstały wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i są użytkowane od 1974 roku. Nowe obiekty będą trwalsze od swoich poprzedników i zostaną wyposażone w obustronne ciągi pieszo-rowerowe, nowoczesne oświetlenie i pochylnie poprawiające dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Inwestycja realizowana przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta potrwa do marca 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto