Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójwymiarowa Warszawa wczoraj i dziś [zdjęcia]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Wojtek Wieteska rozpoczął fotografowanie warszawiaków aparatem stereoskopowym, a w Fotoplastikonie otwarto wystawę Zbigniewa Szczypki, który tą techniką uwieczniał stolicę pół wieku temu.

25 czerwca 2009 roku upłynął w stolicy pod znakiem fotografii stereoskopowej, która była główną bohaterką dwóch ważnych wydarzeń: otwarcia trójwymiarowej wystawy "Warszawa (od)budowana" oraz startu  projektu Wojtka Wieteski, który starym aparatem stereoskopowym od dziś uwiecznia mieszkańców Warszawy.

Trówymiarowa Warszawa w latach 50. i 60.
Zbigniew Szczypka urodził się i wychował w Warszawie. Miał 11, gdy wybuchła II wojna światowa. Zaraz po wojnie rozpoczął przygodę z fizyką techniczną i fotografią stereoskopową, którą praktykował aż do lat 90. Miejskie wyprawy Szczypki po Warszawie wstającej z gruzów zaowocowały cyklem zdjęć miejsc, w których toczyło się stołeczne życie, gdzie powstawały najważniejsze budynki oraz które były świadkiem niezwykłych okoliczności.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej Polsce, które uwiecznił na zdjęciach Zbigniew Szczypka, była powódź w 1962 roku. Wezbranie opadowe objęło znaczny obszar kraju, w Warszawie poziom Wisły podniósł się prawie o osiem metrów.

- Wśród prezentowanych zdjęć jest kilka niezwykłych, które pokazują "wielką wodę" w Warszawie - mówi MM-ce Marta Rudzik, która już pierwszego dnia wystawy wybrała się do Fotoplastikonu. - Zdjęcia ogląda się zupełnie inaczej niż zwykle, te odbieram jak połączenie filmu, bo obraz nie jest płaski, jak książkę, bo wystawa jest opowieścią i jak fotografie ze świetymi ujęciami, bo nimi ostatecznie są.

Wśród 48 zdjęć pokazywanych do 20 lipca w Fotoplastikonie przy Al. Jerozolimskich 51 (wystawa czynna codziennie oprócz wtorków w godz. 10.00 - 11.00, wstęp: 1 zł) widać nie tylko powódź, ale też Śródmieście zarówno podczas odbudowy, jak i stawiania zupełnie nowych budynków. Na fotografiach widać m.in. zabudowę pl. Defilad wokół Pałacu Kultury i Nauki w 1961 r., Muzeum Narodowe z perspektywy budowanego dworca Warszawa Powiśle, centrum bez Rotundy, budowę trasy W-Z i odbudowę Starówki.

Trójwymiarowi warszawiacy w 2009 roku
Muzuem Powstania Warszawskiego, które opiekuje się Fotoplastikonem, zaprosiło do współracy fotografa i operatora Wojtka Wieteskę, który specjalnie dla Muzeum rozpoczął zbieranie materiału na kolejną wystawę w Fotoplastikonie Warszawskim. Z pewnością i ona, podobnie jak zdjęcia Zbigniewa Szczypki, przejdzie do historii i w odległej przyszłości będzie wyświetlana w legendarnych fotoplastikonach.

Od 25 czerwca, przez dwa miesiące Wojtek Wieteska będzie fotografował warszawiaków. Owoce sesji zdjęciowych, 49 zdjęć, zaprezentuje 22 września. W międzyczasie będzie aktualizować swój fotoglog (wkrótce dostępny na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego), który będzie formą opowieści o pracy nad wystawą, o tym, co dzieje się ze zdjęciami i na którym będą pojawiać się zapowiedzi najbliższych sesji. Każdy kto zechce być uwiecznionym na zdjęciach stereoskopowych, będzie mógł przyjść w umówione miejsce i stać się modelem Wieteski na tle Warszawy.

- Dzisiejsza sesja była niezwykle udana - opisuje MM-ce pierwszy dzień projketu Wojtek Wieteska. - Sfotografowałem dwie dziewczyny na skuterze oraz siedem osób koło Syrenki. Dla autora zdjęć to naprawdę spory materiał.

Wieteska nie ma konkretnego planu powstającej wystawy. - Moja praca jest intuicyjna, działam spontanicznie - mówi nam fotograf. - Czasami w poszukiwaniu tematu jeżdżę pół dnia tramwajem po mieście, czasami szybko wysiadam z samochodu, bo zobaczyłem coś ciekawego. Kiedy leje tak jak dziś to fotografuję w kawiarniach.


Zobacz również:
Fotoplastikon - co było przed kinem... [wideo]
Fotoplastikon zatętni nowym życiem
Rajstopy, bloki i pegazy. Warszawa w 3D

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto