Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa protest rolników w Warszawie. Centrum miasta sparaliżowane. Tak jest teraz w stolicy Polski

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W Warszawie trwa protest rolników pod hasłem "Marsz Gwiaździsty". Uczestnicy wydarzenia sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. Zgromadzenie ma charakter pokojowy, a protest ma pozostać pieszy, bez użycia maszyn rolniczych. Nie obywa się jednak bez utrudnień, nie tylko w centrum miasta, ale też na drogach dojazdowych do Warszawy. Szczegóły poniżej.

Spis treści

Aktualizacja:

Po przejściu ulicami stolicy z pl. Defilad na ulicę Wiejską protest rolników dotarł pod Sejm. Do budynków sejmowych weszła delegacja uczestników demonstracji. Marsz otwierał rolniczy ciągnik z transparentem z hasłami: "Murem za rolnikiem", "Jestem rolnikiem, nie niewolnikiem" i "Zielony ład = głód".

W trakcie przemarszu uczestnicy protestu zatrzymali się pod tablicą ku pamięci założyciela i lidera Samoobrony Andrzeja Leppera i uczcili jego pamięć minutą ciszy.

Pod Sejmem jeden z liderów protestu Szczepan Wójcik powtarzał, że nie ma żadnego porozumienia z rządem, podkreślał, że delegacja udająca się do Sejmu nie idzie podpisywać się pod ustępstwami, i że podstawowe postulaty rolników muszą być spełnione.

Przywracany jest ruch w Alejach Jerozolimskich i na Marszałkowskiej. Kursują już tramwaje, stopniowo na trasy podstawowe wracają autobusy komunikacji miejskiej

Rolnicy w Warszawie. Od rana występują utrudnienia w ruchu

Dziś, 27 lutego, w Warszawie odbywa się protest rolników, którym towarzyszą myśliwi oraz górnicy. Przemarsz pod hasłem "Marsz Gwiaździsty" ma charakter pokojowy i pieszy, ponieważ do stolicy nie można wjeżdżać pojazdami rolniczymi. Rozpoczęcie strajku oficjalnie zaplanowano na godz. 11 pod Pałacem Kultury i Nauki. Od rana jednak trwały już pierwsze utrudnienia. Stołeczna policja poinformowała, że na ul. Przyczółkowej (na wysokości Pałacowej) protestuje grupa rolników, która cyklicznie wchodzi na przejście dla pieszych. - Ruch w tym miejscu jest spowolniony - przekazano w mediach społecznościowych.

Trasa marszu 27 lutego

Uczestnicy zgromadzenia zebrali się na placu Defilad około godziny 11:00. Stamtąd przejdą ulicami:

  • Emilii Plater,
  • Alejami Jerozolimskimi przez rondo de Gaulle’a,
  • Nowy Świat,
  • plac Trzech Krzyży na Wiejską przed gmach Sejmu RP,
  • ulicami Piękną i Alejami Ujazdowskimi przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów.

Zakończenie zgromadzenia planowane jest około godziny 15:00, choć nie jest wykluczone, że protest się wydłuży.

Trwa protest rolników w Warszawie. Centrum miasta sparaliżow...

Utrudnienia w komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje na objazdach

W związku z przemarszem na trasy objazdowe mogą zostać skierowane autobusy linii: 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 160, 166, 171, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504,507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 i E-2.

W sytuacji, gdy zablokowane zostanie również torowisko w Alejach Jerozolimskich, to tramwaje linii: 7, 9, 22, 24 i 25 po stronie Ochoty dojadą tylko do placu S. Starynkiewicza. Z kolei na Pradze 7 i 25 będą kursowały do Wiatracznej, a 9 i 24 do pętli aleja Zieleniecka. Natomiast tramwaje linii 22 na Pradze będą jeździły w pętli: Wiatraczna – … – al. Zieleniecka – al. J. Waszyngtona – Wiatraczna. Podczas przejścia uczestników zgromadzenia przez rondo Dmowskiego, tramwaje linii 4, 15, 18 i 35 mogą zostać skierowane na trasę objazdową przez aleję Jana Pawła II, ulicę Chałubińskiego i aleję Niepodległości.

Relację ze zmian w kursowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego możecie śledzić na bieżąco w komunikacie na tej stronie, na Facebooku WTP oraz na platformie X (dawniej Twitter).

Blokada dróg dojazdowych do Warszawy

Uczestnicy protestu nie zablokowali Warszawy maszynami rolniczymi, jednak dotyczy to tylko stolicy. Na drodze krajowej nr 61 na odcinku pomiędzy Michałowem-Reginów a Serockiem strajkujący są już od północy. Znajduje się tam ponad 100 maszyn. Utrudnienia występują także na drodze krajowej nr 62 w Bolesławowie (skrzyżowanie DK 62 i drogi 632 w pobliżu miejscowości Dębe).

Barierki znów przed Sejmem

Przed gmachem Sejmu znów pojawiły się barierki, które zostały rozmontowane po przejęciu władzy przez koalicję. Nagranie, na którym widać, jak są rozstawiane przed budynkiem Sejmu, opublikował w mediach społecznościowych poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Śliwka. Najprawdopodobniej decyzję o powrocie barierek podjęła policja ze względów bezpieczeństwa.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski pytany, czy spotka się we wtorek z protestującymi rolnikami, odparł: "Zapewne tak".

Na bieżąco rozmawiam, nawet wczoraj telefonicznie, jak wracałem z Brukseli, z wieloma przedstawicielami środowisk protestujących. Rozmawiałem także z protestującymi wczoraj w Brukseli. Uczestniczyli tam głównie rolnicy z Belgii, ale także byli przedstawiciele z Hiszpanii, Włoch, Francji i innych państw - mówił Siekierski w poniedziałek.

Dlaczego rolnicy protestują?

Rolnicy żądają zatrzymania niekontrolowanego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, sprzeciwiają się polityce Unii Europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem oraz postulują o poprawę opłacalności produkcji rolnej.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania. Zmiany zakładają m.in. ograniczenia w stosowaniu pestycydów i nawozów.

Również myśliwi oraz górnicy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi. Według górników polityka ta to m.in. przyspieszenie likwidacji kopalń. Związkowcy domagają się też co najmniej kilkunastoprocentowych podwyżek dla górników.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto