Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają VIII Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej

Redakcja
archiwum
Zainteresowani sadownictwem mają doskonałą okazję do zapoznania się z nowinkami ze świata agrotechniki. W warszawskim Centrum Kongresowo-Wystawienniczym, w dniach 13-14 stycznia 2012 r. odbywa się największa krajowa impreza sadownicza.

Organizatorzy zapraszają jeszcze dziś do Centrum Kongresowo-Wystawienniczego "Gromada" w Warszawie na VIII już Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej. Imprezę zorganizowały firma BASF Polska i Katedra Sadownictwa SGGW. Jest ona doskonałą okazją do spotkań ze znakomitymi specjalistami z branży, uczestniczenia w ciekawych wykładach, wysłuchania opinii fachowców w trakcie referatów nie tylko z Polski, zapoznania się z ofertą targową najbardziej znanych firm sadowniczych, w której nie brakuje nowatorskich maszyn i urządzeń, różnorodnych środków produkcji i dystrybucji oraz rad ekspertów.

Czytaj także: Nowa stawka za "trzaśnięcie drzwiami" w taksówce. Zapłacimy więcej

Poprzednie edycje tej sadowniczej wystawy odniosły sukces - w zeszłym roku odwiedziło ją ok. 4 tys. osób w ciągu dwóch dni targowych, a prezentowało się ok. 120 wystawców. Mimo wszechobecnego kryzysu, zainteresowanie tą branżą jest bardzo duże, co przekłada się zarówno na liczbę zwiedzających, jak i wystawców. Na imprezie pojawiła się bardzo duża grupa oglądających, aczkolwiek nieco mniejsza, niż w poprzednim roku - być może ze względu na podobne targi odbywające się w Warszawie kilka dni wcześniej. W tym roku największe stoisko należy do firmy "Basf", specjalizującej się w szerokiej produkcji środków ochrony roślin oraz generowaniu tworzyw sztucznych, barwników i chemikaliów.

Sadownicy odwiedzający targi mogą zapoznać się z ofertą dostawców technologii, środków do produkcji i maszyn z kraju oraz ze świata. Swoje stoiska prezentowały m.in. firma "Bellota" - producent sekatorów sadowniczych; "Rosa" - firma oferująca akcesoria służące do przywiązywania drzewek, a także węże PVC; producent konstrukcji sadowniczych, firma "Ecco"; "Schoeller Arca Systems" wytwarzająca plastikowe opakowania dla ogrodnictwa i sadownictwa; "PRP Technologies" specjalizująca się w produkcji rolniczej wspomaganej preparatami wykorzystującymi właściwości stymulujące i stabilizujące związków mineralnych; producent skrzyniopalet, kontenerów i palet ogrodniczych - "Palbox". Nie sposób wymienić wszystkich wystawców ze względu na ich liczbę, jednak każdy z nich starał się efektywnie dotrzeć do potencjalnego klienta. Na stoiskach można było otrzymać bezpośrednie informacje od producentów czy dystrybutorów na temat nowych ofert w roku 2012.

Czytaj także: Muzeum Sztuki Nowoczesnej przeniesione do pawilonu Emilia (ZDJĘCIA)

Tegoroczna edycja ma w programie wykłady na tematy związane z branżą i jej problematyką, przedstawiane przez specjalistów z dziedziny sadownictwa. Najważniejsze przedmioty dyskusji to m.in. perspektywy produkcji owoców w Polsce i ich obecny stan, środki ochrony roślin, zwalczanie chorób przechowalniczych jabłek, regulowanie wzrostu jabłoni, efektywność ochrony roślin, znaczenie mikroelementów w nawożeniu jabłoni i gruszy, dokarmianie owoców wapniem i borem, nowości w agrotechnice sadów jabłoniowych i gruszowych, zabiegi agrotechniczne w uprawie śliwy, problematyka zapylania czereśni, szkodniki wybranych gatunków drzew owocowych i sposoby ich zwalczania, nowe rozwiązania w technice sadowniczej, troska o jakość przechowalniczą jabłek.

W porównaniu do poprzednich edycji zabrakło nieco promocji małych firm skierowanych do przeciętnego sadownika. Widać, że ekspozycje są nastawione raczej na pozostałe firmy obsługujące duże grupy producenckie, co wiąże się z panującym trendem skupiającym się na masowej produkcji.

MTAS w swojej ofercie przedstawiają najnowocześniejsze technologie z branży sadowniczej nie tylko z Polski, ale też z całej Europy. Bardzo chętnie oglądano wysoko wyspecjalizowany sprzęt sadowniczy taki, jak ciągniki, do nabycia jednak za ogromne pieniądze - zapewne z racji szybkiej modernizacji tego typu maszyn. Mimo iż w porównaniu z zeszłym rokiem, odwiedzających jest mniej, dało się zauważyć, że istnieje potrzeba tego typu imprez, zwłaszcza w tak sprzyjającej porze roku, kiedy sadownicy mają mniej pracy.

Czytaj także: W Warszawie powstała Manufaktura Cukierków, nawiązująca do XVII-wiecznych metod wyrobu cukierków

Oprócz profesjonalnych referatów i dyskusji, targi te to doskonała okazja dla sadowników do wzbogacenia się o branżowe tytuły - najważniejsze czasopisma i wybrane publikacje. Ekspozycje SGGW zachęcają do samodzielnego przetestowania najnowocześniejszego sprzętu i uzupełnienia jego braków we własnym gospodarstwie. Na zewnątrz budynku umiejscowiony został namiot, w którym prezentowano największe pod względem rozmiarów maszyny: nie tylko ciągniki, ale także np. sprzęt do zbioru owoców. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, nie mogło też zabraknąć atrakcji, jak cieszący się ogromnym zainteresowaniem konkurs zorganizowany przez firmy "Sad" i "Basf" pierwszego dnia targów, adresowany do wszystkich uczestników MTAS, w którym nagrodą główną był quad Kawasaki KVF 300. Widoczne jest także duże zainteresowanie maszynami do produkcji soków, których degustację serwowały piękne hostessy. Soki naturalne mają wielu zwolenników jako ciekawa alternatywa dla zdrowej żywności i bycia "eko".

Na targach promują się także gospodarstwa szkółkarskie, nie brak też stoisk z programami informatycznymi do obsługi handlu i wystawców mających w swojej ofercie wydawnictwa typu "Hortpress". MTAS to okazja do spotkania ludzi z branży, z którymi na co dzień ciężko wymienić uwagi i doświadczenia. Jakość tegorocznych targów z pewnością nie odbiega od poprzednich edycji - jest to impreza duża, bogata, z profesjonalną obsługą. Sale wystawiennicze MTAS od pierwszych minut rozpoczęcia imprezy wypełnione były sadownikami. Znacząca liczba młodych ludzi świadczy o tym, że zainteresowanie branżą sadowniczą nie upada i warto organizować tego typu targi.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto