Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzaskowski podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn. ''Warszawa jest miastem otwartym dla wszystkich''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Szymon Starnawski
11 października prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn. Dokument zobowiązuje stolicę do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. ''Warszawa jest miastem otwartym dla wszystkich'' - podkreślił Trzaskowski. Szczegóły poniżej.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zobowiązuje europejskie samorządy do zwalczania stereotypów i przeszkód, które mają wpływ na nierówny podział ról między kobietami i mężczyznami w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Warszawa jest szóstym miastem w Polsce, które zaakceptowało ten dokument.

Warszawa jest miastem otwartym. Jest miastem równości, tolerancji i szacunku. Dlatego podpisałem Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Dołączamy w ten sposób do ponad 1800 samorządów lokalnych i regionalnych z 36 europejskich krajów. Działamy wspólnie na rzecz równouprawnienia we wszystkich dziedzinach: w polityce, w życiu społecznym czy gospodarczym. Bo Warszawa jest dla wszystkich - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Poprzez podpisanie dokumentu stolica zobowiązała się do m.in. walki z uprzedzeniami, praktykami, w tym stosowaniem języka i obrazów, które oparte są na idei wyższości jednej z płci czy stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn. Sześć podstawowych zasad Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym to:

  1. Równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo;
  2. Zagwarantowanie, że równość kobiet i mężczyzn, różnorodne formy dyskryminacji i nierównego traktowania są brane pod uwagę;
  3. Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym jest warunkiem demokratycznego społeczeństwa;
  4. Eliminacja stereotypów opartych na płci jest podstawą osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn;
  5. Włączając kwestie płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych konieczne jest promowanie równości kobiet i mężczyzn;
  6. Właściwie opracowane plany działania i programy są koniecznymi narzędziami do promowania równości kobiet i mężczyzn.

Podpisując Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym stolica zadeklarowała podjęcie wysiłku zaangażowania instytucji i organizacji do promowania równości oraz opracowanie w ciągu dwóch lat Równościowego Planu Działania.

Warszawa konsekwentnie realizuje program walki z dyskryminacją i wyrównywania szans, program wspierania w rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa, a także równego dostępu kobiet do opieki zdrowotnej i edukacji. Wiele zobowiązań Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym już zostało w stolicy wdrożone, jak na przykład powołanie Warszawskiej Rady Kobiet, współpraca z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się prawami kobiet, ułatwienia dla rodziców związane z opieką nad dziećmi w czasie pracy - wskazała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto