MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Twórca owcy Dolly zdradzi tajniki klonowania w Centrum Nauki Kopernik

Redakcja
prof. Keith Campbell
prof. Keith Campbell Fot. materiały prasowe CNK
23 lutego w Centrum Nauki Kopernik, prof. Keith Campbell, badacz, który sklonował owcę Dolly opowie o swojej pracy. Na spotkanie przybędzie ze stadkiem, zupełnie zwyczajnych owiec.

Podczas spotkania będzie się można dowiedzieć, dlaczego klonuje się owce, a nie barany? Czy Dolly naprawdę nie żyje? Jak realne jest odtworzenie mamuta? W najbliższy czwartek, w samo południe prof. Keith Campbell, który sklonował ponad 100 zwierząt – w tym słynną owcę Dolly, opowie o swojej pracy.

Ze względu na towarzystwo stadka (zupełnie zwykłych) owiec, spotkanie odbędzie się na zewnątrz.

Czytaj także: Centrum Nauki Kopernik otworzyło laboratorium chemiczne

Profesor Keith Campbell (ur. 1954 r.) jest biologiem specjalizującym się w cyklu życia komórki. Jego praca naukowa trwa już trzydzieści lat, z czego 14 z nich poświęcił embriologii, wcześniej zajmując się m.in. badaniami dotyczącymi rozwoju komórek nowotworowych.

W 1991 roku podjął pracę w szkockim Roslin Institute, gdzie jego wiedza dotycząca kontrolowania cyklu życia komórki była wykorzystana do tworzenia embrionów ssaków metodą transferu jądrowego. Te badania doprowadziły w 1995 roku do stworzenia dwóch owiec – Megan i Morag – pierwszych ssaków sklonowanych z użyciem jąder komórkowych pobranych ze zróżnicowanych komórek. Dalsze badania w tej dziedzinie zaowocowały w 1996 roku narodzinami słynnej owcy Dolly – pierwszego ssaka sklonowanego z komórek somatycznych pobranych od dorosłego osobnika.

Następnie prof. Campbell rozpoczął współpracę z firmą biotechnologiczną PPL Theraputics, w wyniku której udoskonalił metody klonowania zwierząt hodowlanych. Tworzył również zwierzęta modyfikowane genetycznie – owce, w których mleku produkowane były ludzkie białka, oraz świnie, których organy miały służyć ksenotransplantacjom.

Od 1999 roku prof. Campbell pracuje na Uniwersytecie Nottingham, gdzie prowadzi badania podstawowe dotyczące epigenetycznego programowania struktury chromatyny i jądra komórkowego w kontroli i rozwoju różnicowania się komórek.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

żródło: kopernik.org

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto