Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukryty rezerwat w sercu Warszawy. Raj dla zwierząt i dzikiej przyrody. Miejsce idealne na spacer przyrodniczy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Idealne miejsce na spacer o każdej porze roku.
Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Idealne miejsce na spacer o każdej porze roku. Szymon Starnawski
Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie to malownicze miejsce położone na Dolnym Mokotowie. Piękne widoki, klimatyczne ścieżki spacerowe, spokój oraz doskonała lokalizacja - to tylko nieliczne z jego plusów. Choć mieszkańcom Warszawy tamtejsze tereny kojarzą się przede wszystkim z kąpieliskiem, zapewniamy, że mają one o wiele więcej do zaoferowania. Kliknij w zdjęcie i wybierz się z nami w wirtualną wycieczkę po tej wyjątkowej okolicy.

Piękny rezerwat w Warszawie

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie to jedno z tych miejsc na mapie Warszawy, które mieszkańcy stolicy chętnie wybierają na cel swojej wycieczki, o każdej porze roku. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kąpielisko w jego południowo-zachodniej części. Podczas wakacyjnych miesięcy można tam spotkać tłumy ludzi. Jedni chwytają promienie słońca na tamtejszej plaży, drudzy pływają w akwenie pod okiem ratowników, a jeszcze inni odpoczywają m.in. grając w siatkówkę, czytając książki czy po prostu spacerując.

W sezonie na terenie jeziorka można kupić lody, hot-dogi i inne przekąski, a także napić się kawy czy chłodnych napojów. Organizowane są tam także wydarzenia artystyczne i zawody sportowe. Można też popływać kajakami i wziąć udział w szkoleniu SUP - czyli Stand up paddle, szybko rozwijającej się dyscypliny, wywodzącej się z Hawajów. Kąpielisko sporą popularnością cieszy się również zimą, kiedy to niemalże każdego dnia można tam spotkać miłośników morsowania.

Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spaceru, jaki odbyliśmy po terenie Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie.

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Idealne miejsce na spacer o każdej porze roku.

Ukryty rezerwat w sercu Warszawy. Raj dla zwierząt i dzikiej...

Nie tylko kąpielisko

Akwen mieszczący się na Sadybie to bez wątpienia idealne miejsce na wypad z przyjaciółmi czy rodziną. Nie wszyscy mieszkańcy stolicy wiedzą jednak, że kąpielisko nie jest jedyną atrakcją rezerwatu. Na jego terenie znajdziemy bowiem znacznie więcej plusów. Wśród nich należy wymienić między innymi:

  • Liczne, klimatyczne ścieżki spacerowe.
  • Stajnia usytuowana w południowo-wschodniej części rezerwatu, gdzie można podziwiać piękne konie.
  • Korty tenisowe mieszczące się nieopodal kąpieliska.
  • Przystań, w której można wypożyczyć kajaki.

Warto również wspomnieć o mniej popularnej, północnej stronie rezerwatu, która także może pochwalić się pięknymi terenami. Idealnie nadają się one między innymi na:

  • Rozbicie pikniku (zakaz grillowania i rozpalania ogniska)
  • Jogging
  • Spacery z dziećmi, zwierzętami

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie znajduje się niecałe 10 kilometrów od centrum miasta, nieopodal ulic: Jeziornej, Gołkowskiej, Santockiej, Statkowskiego. Dojazd do niego jest bardzo dobry, dlatego warszawiacy chętnie korzystają z możliwości odpoczynku w tym niezwykłym miejscu.

Rezerwat został utworzony w 1987 roku. Obejmuje on ponad 47 hektarów, a samo jezioro liczy ok. 19,5 ha, jego długość wynosi ok. 1780 m, a maksymalna szerokość - 180 metrów. Średnia głębokość to 2,5 m, a maksymalna - 3,75 m. Odpływ wód odbywa się krytym kanałem uregulowanym zastawą na ul. Wolickiej.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów. Część z nich, to pozostałość łęgu jesionowo-wiązowego i wierzbowo-topolowego. Florę wodną reprezentują, m.in. moczarka kanadyjska, rzęsa drobna, strzałka wodna, rogatek sztywny

W 2017 roku na brzegach jeziora mieszkało 60 gatunków ptaków, w tym 49 objętych całkowitą ochroną. W rezerwacie obserwowane są m.in. populacje mew, rybitw, szpaków, bączka, perkoza dwuczubego, czernicy, kuropatwy, potrzosa, wąsatki, czajki, słowika, trzciniaka, trzciniaczka i czapli siwej. Do stałych mieszkańców rezerwatu należą również: kos, remiz, pierwiosnek, piecuszek, rokitniczka, brzęczka, piegża, pliszka żółta, pokląskwa, tracz nurogęś, dymówka.

Wśród tamtejszej fauny możemy spotkać także reprezentantów płazów i gadów. Wśród pierwszych królują żaby trawne, a drugich - niejadowite zaskrońce. W jeziorze żyje z kolei ponad 60 gatunków bezkręgowców.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto