Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczy kanał barokowy w Warszawie. Historyczne miejsce spacerowe niemal w centrum miasta. Tak wygląda po remoncie

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Kanał Piaseczyński zwany również Kanałem Królewskim jest już po remoncie.
Kanał Piaseczyński zwany również Kanałem Królewskim jest już po remoncie. Szymon Starnawski
Kanał Piaseczyński zwany również Kanałem Królewskim jest już po remoncie. Zarząd Zieleni poinformował o szczegółach przeprowadzonych prac. Mieszkańcy stolicy mogą cieszyć się nowymi roślinami. Jest też mniej betonu, który zastąpiły kwiaty i krzewy.

Kanał Piaseczyński - ukryty skarb Warszawy

Zarząd Zieleni w Warszawie poinformował o zakończeniu remontu Kanału Piaseczyńskiego. Zmiany służyły poprawie jakości życia zwierząt na tym terenie, z jednoczesnym poszanowaniem tkanki historycznej miejsca. Wymieniono umocnienia betonowe wschodniej rozety Kanału i złagodzono lekko nachylenie górnej części skarp. Powstały nowe wypłycenia podparte gabionami - sprzyjają one rozwojowi roślinności wodnej i bytowaniu ptactwa oraz płazów.

- Ponadto rozpłytowaliśmy teren wokół rozety, powstała nowa aleja z nawierzchni mineralnej oraz ścieżki z kostek i płyt odzyskanych z dawnej nawierzchni - informuje Zarząd Zieleni w Warszawie.

Kanał Piaseczyński został wykopany w latach 1717–1726 na polecenie Augusta II Mocnego, który w tym okresie dzierżawił od Lubomirskich teren Ujazdowa jako swoją podmiejską rezydencję. Był wzorowany na kanale w Wersalu.

Nowa roślinność

Przy alejkach prowadzących do chodnika wzdłuż ul. Czerniakowskiej posadzone zostały szpalery 21 lip drobnolistnych, które są nawiązaniem do alej biegnących wzdłuż całego kanału. Zamiast betonowych płyt mieszkańcy Warszawy będą mogli podziwiać świeżą zieleń - nasadzenia z przebiśniegów, krzewów, łąkę kwietną i murawę na przedłużeniu osi głównej założenia. Rabatę z krzewów o powierzchni 235 m2 tworzą gatunki rodzime – śliwa tarnina i dzika róża. Rośliny cebulowe – śnieżyczki przebiśniegi – posadziliśmy na obszarze 1 653 m2.

Wszystkie prace zostały wykonane pod nadzorem przyrodniczym. Projekt został dostosowany do zaleceń Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ).

W rejestrze zabytków

Kanał biegnie w Warszawie, na terenie dzielnicy Śródmieście, od Zamku Ujazdowskiego w Łazienkach Królewskich do ulicy Czerniakowskiej nad Wisłą. Znajduje się w pobliżu stadionu Agrykola, a także kortów i stadionu Legii Warszawa. Nad kanałem przebiega most w ciągu ul. Myśliwieckiej. Jego długość wynosi 820 m, szerokość 25 m, a głębokość około 2 m. Kanał posiada połączenie ze stawami w Łazienkach, a kończy się przepustem i kanałem prowadzącym wody do Portu Czerniakowskiego.

Kanał jest pozostałością barokowego założenia krajobrazowo-ogrodowego i wpisany jest do rejestru zabytków. Jednym z warunków postawionych przez MWKZ było uformowanie skarp zbiornika z zachowaniem istniejącego kształtu skarpy, a także umocnienie dolnej części skarpy płytami betonowymi na poziomie takim samym, jak płyty na pozostałej części kanału.

Działania realizowane są w ramach unijnego projektu „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” (Szuwar Warszawski), realizowanego od 2020 r. przez Miasto Stołeczne Warszawa, w którego imieniu działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto