Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość uczczenia pamięci Żydów radziejowskich [zdjęcia]

Redakcja
Beniamin Bloch wraz z Sławomirem Bykowski odsłonili tablicę pamiątkową na skwerze miasta.
Beniamin Bloch wraz z Sławomirem Bykowski odsłonili tablicę pamiątkową na skwerze miasta. Karol Szmagalski
18 października 2013 roku na skwerze miejskim nastąpiło uroczyste odsłonięcie Tablicy upamiętniającej radziejowskich Żydów . Było okolicznościowe wystąpienie burmistrza Miasta Sławomira Bykowskiego oraz zaproszonych gości.

Beniamin Bloch wraz z Sławomirem Bykowski odsłonili tablicę pamiątkową na skwerze miasta.

Rodzinę Zajf żydów  z Radziejowa reprezentował Beniamin Bloch, który wzruszonym głosem w Bibliotece przedstawił dzieje swojej rodziny jak i podziękował Sławomirowi Bykowskiemu burmistrzowi miasta Radziejowa oraz wszystkich z nim współdziałających z nim za dzisiejsza uroczystość upamiętniającą kulturę żydów, ludzi mających tu swoje korzenie.

Spotkanie w bibliotece uświetnił koncert nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły muzyczne. Artyści dali pokaz wspaniałej interpretacji muzyki żydowskie, wzbudzając wśród widzów aplauz i owacje.

Wśród wielu znakomitych gości był biskup włocławski Wiesław Mering.
   
Odsłonięcie Tablicy poprzedziło spotkanie w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej podczas którego nastąpiło odsłonięcie  „Wystawy fotografii Żydów radziejowskich”. Miała miejsce  emisja filmu "Zło" nt. obozu hitlerowskiego w Chełmnie n/Nerem w reżyserii : Piotra Litki obecnego na tym pokazie. Miał także miejsce interesujący wykład popularno-naukowy dr Tomasza Kawskiego prac. UKW w Bydgoszczy oraz Zdzisława Lorka - pracownika Muzeum Obozu Zagłady w Chełmie n/Nerem.( Dokumentalista i przewodnik muzealny ).
Film „Zło” tutaj:
http://superwizjer.tvn.pl/aktualnosci,984,n/zlo-w-chelmnie,40768.html 
O pozostałościach kultury żydowskiej rozmawiałem z Józefem Ryszardem Pernakiem, nestorem Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa, od lat związanym z Radziejowem i jego okolicami i uważanym za znakomitego znawcę wielu zagadnień  o kulturze żydowskiej.
Album fotek z uroczystości tutaj:
https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10202387558671195.1073741991.1259848402&type=3
Kilka słów przypomnienia:
Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem. Obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem był pierwszym niemieckim ośrodkiem masowej zagłady Żydów w utworzonej przez hitlerowców jednostce administracyjnej tzw. Kraju Warty. Uruchomiono go już w grudniu 1941 roku.
Do zorganizowania centrum eksterminacji ludności żydowskiej w Wielkopolsce wybrano niewielką miejscowość, Chełmno nad Nerem, położoną niedaleko Koła, z dobrym połączeniem komunikacyjnym z Łodzią, największym skupiskiem Żydów w Kraju Warty. We wsi, w listopadzie 1941 r. przejęto istniejący pałac z parkiem, teren ogrodzono płotem, miejscową ludność w większości wysiedlono, a lepsze zabudowania zajęła załoga Sonderkommando.
Więcej tutaj:
http://miasteria.pl/miejsce/muzeum-bylego-obozu-zaglady-w-chelmnie-nad-nerem.html

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto