Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Inie pływają śnięte ryby. Wszystko przez słabą kanalizację i... pozwolenie

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
fot. Krzysztof Filocha
fot. Krzysztof Filocha Marcin Dworzyński
Po mocnych opadach deszczu do rzeki Iny trafiają fekalia z kanalizacji w Stargardzie. Po kilku godzinach w rzece pojawiają się śnięte ryby.

Problem zauważyli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy. Po burzy i deszczach w miniony weekend, do Iny z kanału burzowego w rejonie ulicy Brzozowej przedostały się fekalia, które zalegały w rurach kanalizacyjnych.
– Było tego mnóstwo – mówi Krzysztof Filocha, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy. – Czemu to nie trafiło do oczyszczalni, tylko do rzeki? Taka sytuacja jest zawsze po mocnych opadach deszczu. Po siedmiu godzinach między Klępinem a Lubowem w rzece już widać śnięte ryby.
Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które ma pieczę nad oczyszczalnią ścieków w Stargardzie przyznają, że fekalia rzeczywiście trafiają do Iny.
– W mieście funkcjonuje sieć kanalizacji ogólnospławnej, która w trakcie intensywnych opadów odprowadza ścieki komunalne i ścieki opadowe – wyjaśnia Piotr Tomczak z MPGK w Stargardzie. – Nadmiar ścieków, który wypełnia sieć kanalizacyjną, a którego nie są w stanie przyjąć kanały o istniejących średnicach, trafia przelewami burzowymi do rzeki Iny. Jest na to pozwolenie wodnoprawne.
Krzysztofa Filochę takie tłumaczenie nie przekonuje.
– To miejsce w okolicy ulicy Brzozowej jest newralgiczne, tam gromadzą się ścieki z wielkiego obszaru miasta – mówi wiceprezes TPRIiG. – Nie można dopuszczać do takich sytuacji, że ścieki trafiają do rzeki. Trzeba zlikwidować problem. W tej okolicy mógłby powstać zbiornik retencyjny z pompami, w którym ta woda i ścieki byłyby gromadzone i potem przekazywane do oczyszczalni.
Jak MPGK zamierza walczyć z tym problemem?
– Spółka stara się ograniczać ilość wprowadzanych wód opadowych do kanalizacji ogólnospławnej dążąc do wykorzystywania ich przez inwestorów z nowobudowanych obiektów na terenach swoich działek – odpowiada Piotr Tomczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto