Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W krainie FANtAZJI, czyli Daleki Wschód na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Sushi, noodle, manga, katakana, origami – te obco brzmiące słowa są doskonale znane wszystkim wielbicielom kultury Azji. W weekend ich znaczenie mógł poznać każdy warszawiak.

Naucz się przyrządzać sushi, a przy okazji wspomóż WOŚP


Przez cały weekend w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej trwał Festiwal Kultur Azjatyckich FANtAZJA. – Uwielbiam wszystko, co związane z Azją. Najbardziej interesuje mnie kultura Japonii. I tamtejsze pyszności – uśmiechnęła się szeroko Marta, opowiadając o miłości do sushi.

Nauka pisania katakaną

Organizatorzy zadbali o to, żeby tę odległą krainę można było poznać każdym zmysłem. Nie zabrakło zatem atrakcji kulinarnych, zręcznościowych, edukacyjnych, rozrywkowych i wizualnych. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Fundacji Krzewienia Kultury Japońskiej Sakura, gdzie można było m.in. sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się pałeczkami. Ziarna grochu, drażetki czekoladowe i kluski okazały się niełatwym zadaniem.

– Strasznie się ślizgają, ciężko je chwycić – śmiał się Piotr, próbując złapać drażetkę. Z poradami spieszyła przedstawicielka fundacji Ewa Brożek. – Pomagam też w napisaniu imion alfabetem katakana – mówiła. To jeden z trzech japońskich alfabetów. Jego znaki najlepiej się nadają do pisania słów pochodzących z innych języków.

Kendama i noodle

Tuż obok śmiałkowie próbowali narysować twarz w stylistyce mangi. Fani azjatyckiej sztuki z radością bawili się także w układanie origami. Jednak prawdziwym hitem okazała się kendama: drewniana zabawka zręcznościowa, której działanie opiera się na tym, żeby wprawiona w ruch kulka na sznurku „wskoczyła” na podstawkę rękojeści. – Rewelacja, bardzo wciąga – skomentowała Marta.

Rozemocjonowani fani Azji, którzy przybyli do SWPS mogli ugasić pragnienie m.in. herbatą z domieszką prażonego ryżu. Podniebienia zadowoliły także sushi i noodle, czyli orientalne makarony podawane w pudełku razem z takimi dodatkami jak krewetki czy sos kokosowy.

Przez dwa dni festiwalu odbyło się także wiele pokazów sztuk walki, tańca i masażu. W jednej z sal Polska Liga Mahjonga uczyła zasad tej gry, a także zachęcała do spróbowania sił w go i chińskich szachach.

Wszyscy z rozbawieniem losowali wróżby na chiński rok królika. „Jak zwiędnie kwiat lotosu, uważaj, bo dostaniesz nieźle od losu” – wylosował reporter MM-ki.

To pierwsza edycja FANtAZJI zorganizowanej przez organizację studencką AIESEC. - W związku z coraz częstszymi interakcjami gospodarczymi i kulturowymi pomiędzy Polską a krajami Azji Wschodniej, chcieliśmy przybliżyć warszawiakom odległą kulturę tego regionu. Festiwal jest sposobem na uczynienie kultury Dalekiego Wschodu bardziej zrozumiałą i przystępną dla Europejczyka – wyjaśniali członkowie AIESEC.



Zobacz również:
Warszawa: uczą o kulturach innych krajów
Festiwal Kultury Dalekego Wschodu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto