MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu rowerem po chodniku

Sławek Szota
Sławek Szota
No jak tak można?! Stary chłop, a po chodniku jedzie rowerem...
No jak tak można?! Stary chłop, a po chodniku jedzie rowerem...
Ach ci bezczelni rowerzyści! Jak tak można jeździć rowerem po chodniku! I to jeszcze tak blisko zaparkowanego auta! Przecież można zarysować lakier! Ale zaraz, zaraz... Przyjrzyjmy się uważniej...

Jak się przyjrzeć uważnie sytuacji na zdjęciu to okazuje się, że rowerem po chodniku można (a czasem nawet chyba trzeba?)
Rowerzysta widoczny na zdjęciu to dorosły facet - więc zgodnie z prawem powinien jechać po ulicy (ruchliwej w tym miejscu "jak diabli", bo to Plebiscytowa). Ciekawe, swoją drogą, czy kierowcy jadący tą ulicą wolą mieć tego rowerzystę przed sobą na ulicy, czy z boku na chodniku?
Coś jednak widać przed rowerzystą - jakieś dwie małe sylwetki. Tak jest! Przed nim jedzie na rowerach dwójka małych chłopców.
Pogrzebmy trochę w przepisach...
Generalna zasada brzmi: rowerem po chodniku jeździć nie wolno (artykuł 26 Prawa o Ruchu Drogowym).
Od tej zasady istnieją jednak trzy wyjątki- tu skupimy się na jednym, cała reszta pod koniec artykułu.
Rowerzysta może jechać po chodniku gdy:towarzyszy dziecku do lat dziesięciuCzyli cała trójka jest jak najbardziej w porządku, zachowuje się prawidłowo, "jest w prawie".Jednak ktoś widoczny na tym zdjęciu naprawdę łamie prawo i zachowuje się bezczelnie... Skoro nie rowerzyści, to może... kierowca auta?
Rowerzyści się zmieścili, ale już matce z wózkiem się nie udało
Przeczytaj też: Parkowanie w Opolu przy Ozimskiej i Plebiscytowej
Tak na zdrowy rozum, to powinno się parkować na chodniku tylko w taki sposób, by nie utrudniać korzystania z niego.
Ale jeżeli komuś nie wystarczy "chłopski rozum" i musi mieć przepis, to proszę bardzo:Art. 47 Prawa o Ruchu Drogowym1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku , pod warunkiem że:szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metra ( a poza tym auto nie może być za ciężkie i tak dalej). I to po stronie kierowcy leży sprawdzenie, czy auto zaparkował prawidłowo.
Jeżeli ktoś w tym samochodzie zarysuje lakier (np: rowerem, wózkiem dziecięcym, wózkiem inwalidzkim, przenoszoną drabiną, czy traktorkiem odśnieżającym to kierowca  sam jest sobie winien. Bo go w tym miejscu w ogóle być nie powinno!  A jak mówili Rzymianie " Volenti non fit iniuria" ( Chcącemu nie dzieje się krzywda).
Kierowca chciał tak zaparkować i zaparkował. Mógł się liczyć z ewentualnymi szkodami. Może się też liczyć, że auta będzie szukał w podopolskiej Kępie, gdzie z nakazu Straży Miejskiej zostanie odholowane.
Przeczytaj też: Brawa dla Straży Miejskiej w Opolu [zdjęcia]
A w takim estońskim Tallinnie to kierowca może się liczyć, że auto zostanie rozjechane czołgiem przez burmistrza! Takie tam są zwyczaje!
Kiedy wolno rowerem po chodniku? Rowerzysta może jechać po chodniku gdy:- jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu lub- podczas niesprzyjających warunków (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lubsą spełnione jednocześnie trzy warunki:chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto