Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W świadomości wielu Polaków CPN jest synonimem stacji paliw

Redakcja
Mimo zmian wielu z nas mówiąc o tym, gdzie jedzie zatankować nadal używa skrótu "CPN".

Każdy z nas zmotoryzowanych, nie ważne czy kierowca samochodu, traktorzysta lub motocyklista korzysta ze stacji paliw. Obecnie mamy spory wybór dostawców tego cennego dla nas płynu, który napędza nasze silniki. Większość z nas na miejsce w którym tankujemy mówi "stacja paliw", jednak dość często słyszymy jeszcze... "CPN".
Jadę na CPN..
Słowo CPN, weszło w krew Polakom m.in. dlatego, że było używane od... 1945 roku. To właśnie po wojnie rozwijał się w Polsce, jedyny państwowy koncern paliwowy. W lipcu 1944 roku powołano do życia instytucję, która miała na celu zabezpieczyć istniejącą po działaniach wojennych i okupacji infrastrukturę naftową oraz rozpoczęcie działalności dystrybucyjnej.
Czytaj też: W Inowrocławiu też będzie protest przeciwko cenom paliw. Dołącz się!
Pierwszy akt urzędowy mówiący o nazwie organizacji jako o Polskim Monopolu Naftowym ukazał się 14 sierpnia 1944 roku. Jednak już w październiku tego samego roku nazwa ta została zmieniona na Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych.  Nazwa, której dziś dość często używamy, czyli "CPN" została wprowadzona 3 grudnia 1945 roku, wówczas to utworzono państwowe przedsiębiorstwo Centrala Produktów Naftowych. 10 lat później nastąpiło ponowne przekształcenie organizacji na Centralny Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi "CPN", ale już po 3 latach firma powróciła do wcześniejszej nazwy, którą tym razem łączono ze skrótem „CPN" – Centrala Produktów Naftowych "CPN". W grudniu 1995 roku firmę przekształcono w spółkę Skarbu Państwa i w tedy w nazwie pojawił się skrót S.A
Zobacz również: Nożownik ze stacji paliw zatrzymany
Logo CPN zostało opracowane w latach 60. XX wieku. Jego autorem jest Ryszard Bojar. Wraz ze Stefanem Solikiem i Jerzym Słowikowskim stworzył on również system identyfikacji wizualnej CPN. Na stacjach paliw firmy CPN dominowało biało-pomarańczowe logo wywodzące się ze skrótu nazwy CPN.
Pod koniec działalności spółka CPN miała ponad 1400 obiektów, sieć stacji paliw, a także blisko 600 autocystern. Spółka CPN została skreślona z Rejestru Handlowego w 1999 roku, a jej infrastruktura stała się dystrybucyjnym ramieniem Polskiego Koncernu Naftowego. Mimo zmian do dziś w świadomości wielu Polaków, nazwa CPN pozostała synonimem stacji paliw. 
Czy dziś znajdziemy jeszcze CPN?
Choć po roku 2000, CPN i Petrochemia Płock utworzyły PKN Orlen dało to definitywny koniec pomarańczowej litery N. Wspomnieniem mogą być jedynie zdjęcia stare lub notki na stronach internetowych. Choć w Inowrocławiu nie ma już CPN-ów to w okolicy można je jeszcze znaleźć. Na trasie z Inowrocławia do Pakości, w miejscowości Wielowieś znajduje się nieczynny CPN. Niestety stacja nie przeszła modernizacji gdyż Orlen wybudował nową stację w pobliskich Rybitwach. Więc właśnie w Wielowsi możemy odnaleźć kawał historii starego, jedynego polskiego koncernu paliwowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto