Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie jest coraz czystsze powietrze? Tendencję poprawy widać w ciągu ostatnich pięciu lat. "To zasługa miasta"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Jak przekazał stołeczny urząd, w Warszawie jest coraz czystsze powietrze. Porównując dane na przestrzeni ostatnich 12 lat, jakość powietrza powoli, ale stale rośnie. Wyraźną tendencję poprawy widać w ciągu ostatnich pięciu lat. Urzędnicy chwalą się, że to m.in. zasługa miasta, które wspierało mieszkańców dotacjami oraz samo inwestowało w likwidację kopciuchów w lokalach komunalnych. Szczegóły poniżej.

Z raportu stołecznego ratusza wynika, że wyniki zanieczyszczeń powietrza (dla pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10) rejestrowane na warszawskich stacjach w ostatnich latach wskazują tendencję spadkową. Wyraźną tendencję poprawy widać w latach 2017-2022. To właśnie w 2017 roku została przyjęta mazowiecka uchwała antysmogowa, która wprowadziła zakaz używania kopciuchów od stycznia 2023 roku. W ciągu ostatnich 5 lat liczba przestarzałych kotłów w stolicy zmniejszyła się o około 10 tysięcy.

Ponadto według przekazanych danych w ubiegłym roku średnie wyniki na wszystkich stacjach mieściły się w normie, czyli poniżej poziomu 20 µg/m3 dla PM 2,5 oraz poniżej 40 µg/m3 dla PM 10.

UM Warszawa

Spadkowa tendencja bardzo nas cieszy. Ale wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Zaktualizowane zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że nieszkodliwe dla zdrowia są wyniki na poziomie poniżej 5 µg/m3 dla pyłu PM 2,5 oraz poniżej 15 µg/m3 dla pyłu PM 10. Dlatego nie rezygnujemy z kolejnych zadań na rzecz poprawy czystości powietrza w stolicy - powiedziała Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

UM Warszawa

Jak sprawdzić jakość powietrza w swojej okolicy?

Od kilku miesięcy mieszkańcy Warszawy mogą sprawdzić jakość powietrza w mieście dzięki nowym czujnikom zamontowanym w każdej dzielnicy. W stolicy jest to 108 urządzeń, a 56 dodatkowo rozlokowano w 17 sąsiednich gminach. Urządzenia mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także PM1 czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.

Dane można sprawdzić już na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto