Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje spędzaj z klimatem

AgnieszKaKm
AgnieszKaKm
- Wakacje są dobrą okazją do zastosowania prostych metod ochrony środowiska - mówi Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia. Prezentujemy kilka rad jak spędzić urlop nie tylko na łonie natury, ale i w zgodzie z nią.

- Obecnie głównym problemem są zmiany klimatyczne i ich skutki, spowodowane zbyt dużą emisją dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego powinniśmy dbać, by tego gazu tak dużo do środowiska nie emitować - tłumaczy Dominik Dobrowolski.

O środowisko można dbać na codzień, nawet podczas wakacji - a może przede wszystkim podczas nich. Wystarczy bowiem wyłączyć z prądu wszelkie sprzęty, kiedy wyjeżdżamy na urlop. Pozwoli to oszczędzić nie tylko pieniądze za prąd, ale i samą energię.

Fundacja Nasza Ziemia przygotowała rady jak spędzić eko-lato:

1. Zamiast kupować bilet lotniczy na drugi koniec świata, spójrzmy na mapę Polski i wybierzmy coś swojskiego. Jednym z największych źródeł emisji dwutlenku węgla są samoloty. Wybierzmy więc jakiś bezemisyjny środek transportu. Może rower?

2. No dobrze, jeżeli pokonanie kilkudziesięciu kilometrów rowerem jest dla nas zbyt
przerażające, pozostaje pociąg, ewentualnie autobus, w najgorszym wypadku samochód. Tu też możemy być eko. Przede wszystkim „noga z gazu” - spokojna jazda to mniejsze zużycie paliwa, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeń w powietrzu i więcej pieniędzy w portfelu.

3. Cała wyprawa zajmie nam około 10 dni. Warto zatem zrobić kilka rzeczy, dzięki którym puste mieszkanie nie będzie nadaremnie zużywało energii podczas naszej nieobecności. Powyłączajmy wszystkie urządzania, ale także ich tryby czuwania, tzw.
stand-by’e. Uwaga! Nie zapomnijcie, że lodówka też jest na prąd. To właśnie ona zużywa w domu najwięcej energii

4. Odradzamy robienie zakupów na zapas. Jedzenie się szybko psuje. W każdej wioseczce znajduje się jakiś mały sklepik - dajmy mu zarobić.

5. Nastawmy się na robienie codziennych zakupów tylko z torbą wielokrotnego użytku.

6. Wybierajmy rzeczy zdrowe, świeże i ekologiczne, pytajmy o lokalne produkty. Produkt wyprodukowany lokalnie nie powoduje wielkiej emisji CO2 związanej z transportem, np. z dalekich Chin.

7. Warto stosować zasadę: „Kupuj mniej opakowań, będziesz miał mniej śmieci”. Zamiast dwóch małych butelek napoju – weź jedną większą.

8. Na kawę czy herbatę gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy, ograniczymy emisję dwutlenku węgla o blisko 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli dziennie średnio o 1 litr wody mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.

9. Zamiast odpoczywać w klimatyzowanym hotelu, usiądźmy w cieniu, możemy też wykąpać się w jeziorze.

10. Kąpiąc się w jeziorach, rzekach czy morzu nie używamy mydła i szamponu!

11. Jeśli zamiast kąpieli weźmiemy prysznic, zaoszczędzimy nawet do 100 litrów wody!

12. Podczas prania ostrożnie z detergentami. Jedna kropla detergentu dziennie mniej w każdym polskim biurze i domu to około 2.000 l detergentów mniej w naszych rzekach i Bałtyku!

13. Na noclegi warto poszukać urokliwego gospodarstwa ekologicznego.

14. Do robienia wakacyjnych zdjęć wybierajmy urządzenia zasilane za pomocą akumulatorków, które po wyczerpaniu można ponownie naładować - ich stosowanie jest tańsze i do tego zmniejsza ilość trujących odpadów (kadm, rtęć)!

15. Zamiast siedzieć przed komputerem, telewizorem, wyjdź na spacer - w ten sposób zadbasz o swój wzrok i wzmocnisz fizyczną tężyznę, a dodatkowo oszczędzisz energię!

16. Śmieci nie zapomnijmy pozostałych śmieci posegregować w odpowiednie pojemniki!

17. Grillujmy, ale nie produkujmy zbędnych śmieci – unikajmy jednorazowych kubków, sztućców, talerzyków!

18. Lasy to 29 proc. powierzchni Polski, to nasz skarb. Warto, abyśmy trochę więcej o nie dbali - szczególnie podczas wakacyjnych wypraw. Las pochłania dwutlenek węgla, pyły i tłumi hałas, jest naturalnym magazynem wilgoci, reguluje lokalny klimat.

19. Jak każdy z nas może dbać o las? Wystarczy nie śmiecić i zwracać uwagę innym śmiecącym.

20. Jedyne, co możemy pozostawić w lesie - a dotyczy to również morskich plaż, łąk, brzegów jezior i wszystkich innych miejsc - to ślady naszych bosych stóp. Oprócz dobrego wrażenia, oczywiście.

Źródło: Fundacja Nasza Ziemia

Wakacje informacje plan imprez kino sport festiwale

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto