Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa chce „legalnych taksówek”

Lidia Raś
Lidia Raś
Zdarzyło Wam się przejechać niby-taksówką 3 km i zapłacić 120 zł? A może do punktu docelowego jechaliście najbardziej „wydłużonymi skrótami”? Ratusz uczula na tego typu nieuczciwe praktyki.

- Mam kasę fiskalną, oznakowany samochód, określoną taryfę, bo takie są wymagania stawiane licencjonowanym taksówkarzom, mówi MM Warszawa kierowca korporacyjny, pan Tomek. – A inni jeżdżą bez tego wszystkiego, nacinają klientów i nikt ich za to nie ściga – dodaje rozżalony.

Ratusz postanowił wypowiedzieć wojnę nieuczciwym przewoźnikom. Na początek wypracował standardy dotyczące oznakowania i ceny za przejazd, by ludzie nie dawali się oszukiwać.

Dobre rady dla korzystających z taksówek

Zanim wsiądziesz do taksówki upewnij się, czy: widoczny jest napis Taxi, oznakowanie zewnętrzne charakterystyczne jest dla Warszawy (herb miasta i barwy), a stawka za km wynosi do 3 zł w 1. taryfie. Po zakończonym kursie licencjonowany taksówkarz wyda paragon fiskalny lub rachunek. W stolicy jeździ 8400 licencjonowanych taksówek, które spełniają powyższe wymogi.

Ciekawostka warszawska – „taksówka okazjonalna”

Niestety w stolicy jeżdżą też tzw. „taksówki okazjonalne”. Wbrew logice nie są to jednak taksówki, które dowożą na konferencje, śluby, czy też działają w ramach przejazdów turystycznych.

W stołecznym wydaniu są to po prostu ukryte usługi taksówkowe. Korzystanie z nich może się jednak zakończyć przykrą niespodzianką. Cena za przejazd 1 km wynosi w nich nawet ok. 40 zł! Nie wiemy też kto siedzi za kierownicą, bo nielicencjonowani przewoźnicy nie muszą posiadać świadectwa o niekaralności. W Warszawie jeździ ok. 1700 „taksówek okazjonalnych”.

Co na to Miasto?

Władze miasta są bezsilne, bo nie mają kompetencji, by na ten rodzaj przejazdu udzielać licencji. Stąd pomysł kampanii, informującej nieświadomych klientów o zagrożeniach.

W TVP Warszawa od środy ukazują się spoty reklamowe, prezentujące właściwie oznakowaną taksówkę, a co za tym idzie uczciwą i bezpieczną.
– Chcemy, by w Warszawie jeździło 10 tysięcy taksówek, za które możemy brać odpowiedzialność – mówił na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent Warszawy, Andrzej Jakubiak. – W ten sposób udałoby się ograniczyć zjawisko związane z przewozem osób – podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami.

Warto też wszelkie przejawy nieuczciwości w branży taksówkowej zgłaszać do Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń UM st. Warszawy, na nr tel. (022) 595 30 13.


MoDO

Infoscreen

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto