Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Gdańska z lepszą obsługą pasażerów. Powstaną długie wiaty i nowe przejście. Jest przetarg

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Ciąg dalszy sporej inwestycji w Warszawie. Nowe przejście podziemne ułatwi dostęp do stacji Warszawa Gdańska. Natomiast długie wiaty ochronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpisały przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań na ważnej stołecznej stacji.

Powstanie nowe przejście podziemne na stacji Warszawa Gdańska, które ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na komunikację miejską.

Jak ogłosiła firma PKP Polskiej Linie Kolejowe S.A., powstanie dodatkowe, prawie 100-metrowe, nowe przejście podziemne po zachodniej stronie stacji Warszawa Gdańska (w kierunku ul. Kłopot). Obiekt o szerokości ok. 10-metrów zapewni lepszy dostęp na perony oraz do komunikacji miejskiej, w tym metra. Na perony 2, 3 oraz 4 będą prowadzić schody ruchome oraz tradycyjne. Dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią windy.

Do nowego tunelu zaplanowano wejście od strony Żoliborza z ul. Ks. Romana Indrzejczyka, które wyposażone zostanie w schody oraz windę. Po drugiej stronie stacji tunel zostanie połączony z dotychczasowym przejściem podziemnym prowadzącym do budynku dworca oraz metra.

- Warszawa Gdańska to ważna stołeczna stacja, która pozwala na czas dużych inwestycji dojechać sprawnie pociągiem do stolicy. Będzie też ważnym punktem przesiadkowym podczas modernizacji warszawskiej linii średnicowej. Codziennie umożliwia dojazd tysiącom pasażerów do Warszawy, dlatego chcemy zwiększyć możliwości lepszej obsługi pasażerów na stacji – wskazał Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowe wiaty na peronach

To jednak nie koniec. W planach jest zamontowanie dla podróżnych nowych zadaszeń na wszystkich peronach. Długie wiaty – znane m.in. z linii obwodowej – ochronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi podczas oczekiwania na pociąg.

„Większy komfort obsługi oraz lepsza oferta przewozowa będzie dzięki dodatkowemu wydłużeniu peronu nr 5. W efekcie obiekt będzie miał 300 metrów i obsłuży dłuższe składy. Ułatwieniem dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek dotykowych” – czytamy.

Zaplanowano dojścia do nowego peronu z kładki łączącej ul. Felińskiego i ul. Kłopot oraz od strony ul. Ks. Romana Indrzejczyka.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. stale analizują obecną sytuację na stacji Warszawa Gdańska. Powstanie dodatkowy peron nr 5, który pozwoli na rozłożenie potoków podróżnych, a tym samym uprawni obsługę pasażerów oraz zwiększy przepustowość ruchu pociągów. Kolejne planowane rozwiązania, w postaci nowego tunelu i urządzeń informacji pasażerskiej, zwiększą komfort obsługi podróżnych – przekazał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podróżni mogą spodziewać się także nowego systemy informacji pasażerskiej, w tym nowych wyświetlaczy i nagłośnień, co umożliwi dokładniejsze informowanie pasażerów o przejazdach.

Jest przetarg

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpisały przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Budowa zachodniego przejścia pod torami na stacji Warszawa Gdańska".

Termin realizacji inwestycji, realizowanej ze środków budżetowych, będzie zależny od rozstrzygnięcia postępowania przetargowego. Zakończenie zasadniczych prac i udostępnienie nowego przejścia podziemnego oraz nowych rozwiązań na peronach planowane jest w drugiej połowie 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto