Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa i dwie gminy porozumiały się w sprawie drogi dojazdowej do trasy S7. Ten odcinek trasy powstanie dopiero za kilka lat

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
GDDKiA / Krzysztof Nalewajko
Gminy Warszawa, Izabelin i Stare Babice podpisały dziś porozumienie w sprawie budowy ciągu dróg od planowanego w przy ości węzła "Janickiego" na trasie S7. Realizacja inwestycji ma zapewnić sprawniejszy wjazd do Warszawy od strony zachodniej i lepszy dojazd do Puszczy Kampinoskiej. Jeszcze nie dawno były wątpliwości czy węzeł powstanie, ale działania miasta mają przyczynić się do uwzględnienia go w inwestycji.

Warszawa dogadana z sąsiednimi gminami

Planowany odcinek trasy ma 4,6 km. Przyszła droga ma mieć początek na skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego/Jana Kazimierza na terenie Gminy Izabelin i będzie przebiegać (drogą 22-9 KDL) przez obszar gminy Stare Babice przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne. Następnie poprowadzi dalej przez obszar Izabelina – sołectwo Mościska (droga KZ; zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) i łączyć się będzie z planowaną po stronie miasta stołecznego Warszawy projektowaną ul. Nowojanickiego w dzielnicy Bielany.

Na pokrycie kosztów wykonania zadania Gmina Izabelin, Gmina Stare Babice i Warszawa łącznie przewidziały kwotę blisko 2 miliony złotych (1,7 mln zł) Gmina Izabelin i Gmina Stare Babice przeznaczą na ten cel po 500 tys. zł a m.st. Warszawa 700 tys. zł. Ostateczna wartość umowy określona zostanie w postępowaniu przetargowym na wybór wykonawcy. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę koncepcji. Będzie on miał za zadanie opracowanie wielowariantowej koncepcji przebiegu trasy i zagospodarowania pasa drogowego. Celem tych prac będzie między innymi wskazanie, w jakim kierunku prowadzić ruch autobusowy, rowerowy. Przesądzi to o docelowym kształcie nowej drogi.

Planowany przebieg trasy
UM Warszawa

Trasa po 2030 roku?

Jak zapewnia ratusz, środki na pokrycie koszty realizacji inwestycji zabezpieczone są w Wieloletniej Prognozie Finansowej. - Nowa, wspólna inwestycja pozwoli na to, żeby mieszkańcy Izabelina i Starych Babic mogli łatwiej włączyć się w trasę S7 i szybciej dotrzeć do Warszawy. Natomiast mieszkańcy stolicy zyskają wygodny dojazd do Puszczy Kampinoskiej – mówił prezydent Warszawy. Z inwestycją nie muszą się jednak spieszyć, bo jak wynika z planów drogowców, o których pisaliśmy pod koniec zeszłego roku, trasa do Warszawy dotrze po 2030 roku.

W 2027 roku S7 zostanie dociągnięta do miejscowości Kiełpin, tuż przy wspomnianych miejscowościach. Oznacza to, że cały ruch z "ekspresówki" wleje się do Łomianek, a potem do samej Warszawy. To 12,9 kilometrów trasy, na której znajdą się aż dwa tunele (każdy kilometrowy), a także spora estakada. Droga będzie miała po trzy, a miejscami aż po cztery pasy ruchu. Na końcu połączy się z Trasą Armii Krajowej (S8). GDDKiA przymierza się dopiero do prac projektowych dla tego odcinka. Ze względu na skomplikowanie, wykonawca będzie miał na to aż 41 miesięcy. To oznacza, że jeśli umowa zostanie podpisana na początku przyszłego roku, kontrakt zakończy się dopiero w 2026. I wtedy będzie można szukać wykonawcy. Dlaczego? Szczegóły opisujemy poniżej.

Warto jednak docenić, że tym razem miasto i ościenne gminy pomyślały o działaniach z wyprzedzeniem. Takiej sytuacji nie ma w przypadku południowego odcinka S7. Zarówno ulica Karczunkowska w Warszawie i DW 721 w okolicach Nowej Iwicznej i Piaseczna, które łączą trasę S7 z ulicą Puławską są w tragicznym stanie, a ich remonty lub rozbudowa są dopiero w planach chociaż trasa funkcjonuje już od niemal roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto