Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa pokryta graffiti?

gonzo19
gonzo19
Już niedługo grafficiarze będą prezentować swoją twórczość na murach, przyczółkach, filarach wiaduktów i mostów. Zarząd Dróg Miejskich udostępnił je rysownikom.

W maju w stolicy rozpocznie się festiwal Street Art Doping. Impreza, podczas której najbardziej znani rysownicy będą zamalowywać przestrzeń miejską potrwa trzy miesiące. Akcję organizuje wydawca przewodnika Citydoping. Impreza ma zmienić spojrzenie na graffiti, tak by nie było ono kojarzone tylko z wandalizmem, ale także ze sztuką. Do akcji przyłączył się Zarząd Dróg Miejskich. – Udostępnimy część przestrzeni miejskiej dla rysowników – mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Zarząd pierwszy raz zdecydował się na taką współpracę.

Gdzie będzie można zobaczyć graffiti?
Rysownicy będą mieli do dyspozycji m.in. Most Śląsko-Dąbrowski (kolumny podpór oraz ściany wału Wybrzeża Kościuszkowskiego i Gdańskiego), Rondo Stanisława Sedlaczka (kolumny podpór i ściany przyczółków), kolumny mostu Łazienkowskiego oraz Port i Cypel Czerniakowski, ścianę nad przystankiem „Plac Na Rozdrożu 05” czy kolumny wiaduktu na rondzie skrzyżowania ulic Kasprzaka i al. Prymasa Tysiąclecia.

Dodatkowo przy Trasie Toruńskiej, w Hyde Park Graffiti, dostępna będzie wolna przestrzeń festiwalowa, gdzie miłośnicy ulicznego malarstwa ściennego będą się spotykać z mistrzami graffiti. – Zastrzegliśmy organizatorom, że wśród graffiti nie mogą się pojawić żadne prace antyspołeczne, homofobiczne, antyreligijne, czy z podtekstami politycznymi – wyjaśnia Adam Sobieraj.

Dodaje, że po zakończeniu festiwalu graffiti nie będzie zamalowywane. – Jeśli formuła festiwalu się sprawdzi, to w przyszłym roku udostępnimy przestrzeń miejską na kolejną edycję imprezy – podkreśla rzecznik ZDM.

Przestrzeń wolna dla rysowników
Podczas festiwalu w mieście będą również dostępne trzy miejsca, w których graffiti będzie mógł tworzyć każdy, nie tylko rysownicy biorący udział w festiwalu.

Będą to:
- Trasa Łazienkowska (ściana przyczółka pod przyszłym Muzeum Historii Polski)
- Trasa Łazienkowska (węzeł alei Stanów Zjednoczonych - kolumny podpór, ściany przyczółków i tuneli)
- Trasa Siekierkowska (ściany przyczółków, kolumny podpór wiaduktów - od alei Polski Walczącej do ulicy Wał Zawadowski oraz od ulicy Wał Miedzeszyński do ulicy generała Tadeusza Bora-Komorowskiego).

– W tych trzech miejscach będzie można tworzyć graffiti już od wtorku, po świętach wielkanocnych – wyjaśnia Adam Sobieraj. Festiwal Street Art Doping potrwa w Warszawie do końca sierpnia.


Czytaj również:
Kolorowa „makro przestrzeń” na stacji Marymont
"Na tych samych stadionach też strzelano" Pekin '08
Koniec wulgaryzmów na murach Polonii?

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto